Avče (2)
V hišo, ki ji domačini pravijo pri Gašperčičevih, radi pridejo ob koncih tedna, za praznike in med dopustom, da si odpočijejo od mestnega vrveža. Imajo tudi velik vrt z zelenjavo, rožami in sadjem ter na robu vasi še velik sadovnjak in zelenjavni vrt, za katere lepo skrbijo. Izbor sadnega drevja je zelo pester, saj v sadovnjaku poleg različnih sort jablan, hrušk, breskev, češenj in orehov rastejo še kutine, nešplje, skorš, kaki in mandljevec.
Midva sva bila v Avčah že nekajkrat, a le pozimi. Dragan in Milena sta svoje stanovanje uredila tako, da lahko njihova štiričlanska družina tu prenoči, saj imajo v nadstropju vsak svojo sobo, kuhinjo z jedilnico in dnevnim prostorom in kopalnico, poskrbeli pa so tudi za morebitne goste in v mansardi naredili kopalnico in sobo ter pokrito teraso s pogledom na njihov vrt, del vaškega polja in dolino Avščka. V kleti pa imata savno, ki jo je prav prijetno obiskati ne samo pozimi, ampak ob hladnem večeru tudi poleti.
Sprejela sva mamljivo povabilo in v ponedeljek, 21. junija, okrog poldneva prispela v Avče. Pot naju je tokrat vodila po avtocesti iz Gorenjske mimo Ljubljane do Nove Gorice. Od tam sva se peljala po lepi, a ovinkasti cesti ob Soči mimo manjšega kraja Plave skozi Deskle do Kanala, kjer sva zavila proti Bodrežu in Avčam. V Plavah je ena od štirih hidroelektrarn na Soči, iz Deskel je doma sedanji zunanji minister naše države Samuel Žbogar, Kanal pa je znan po Neptunovem vodnjaku pri župni cerkvi, galeriji slikarja in grafika Rika Debenjaka in festivalu resne glasbe, ki ga letos že sedemindvajsetič prirejajo v spomin skladatelja Marija Kogoja. Niti domačini pa ne vedo, da je načrt za kamniti kanalski most nad Sočo, ki ima dva loka in okroglo odprtino, imenovano luna, naredil znameniti avstrijski klasicistični arhitekt Peter von Nobile, ki je sicer zasnoval več pomembnih zgradb v Trstu in na Dunaju, pa tudi mogočni savudrijski svetilnik. Most je bil zgrajen potem, ko je prejšnjega leta 1813 porušila odhajajoča francoska vojska. V prvi svetovni vojni je bil sicer delno porušen, a po njej obnovljen v prvotni obliki.
Dragan nama je povedal, da je tudi vasica Bodrež rojstni kraj enega od znamenitih Slovencev – duhovnika Valentina Staniča. V zgodovino alpinizma se je zapisal kot prvi turist na avstrijskem Velikem Kleku/Grossglocknerju in prvi človek na Watzmannu, eni najvišjih nemških gora, na katerega se je povzpel v letu rojstva Franceta Prešerna.