Kronika tedna
Odškodnina za nedolžnega zapornika
Martinu Uherniku z Gaberske Gore pod Gorjanci, ki je bil več kot sedem let po krivem zaprt, naj bi država poleg že izplačanih 304 tisoč evrov odškodnine v kratkem izplačala še 52.700 evrov premoženjske škode, ki naj bi jo sedaj 72-letni Uhernik utrpel v letih življenja za rešetkami. Preden pa bi (bo) državno pravobranilstvo plačalo dodatno odškodnino, mora na to pristati še vlada, poroča časnik Dnevnik. Najmanj 52.700 evrov naj bi Uhernik po izračunih sodne izvedenke finančne stroke zaslužil, če bi namesto sedenja v zaporu hodil v službo v Sloveniji oziroma nekdanji Jugoslaviji. A to še ni ves denar, na katerega najbrž lahko računa. Pred krivičnim prijetjem je namreč delal v Nemčiji, zato mora izvedenka izračunati tudi, koliko bi v dobrih sedmih letih zaslužil tam in za koliko bi imel sedaj višjo pokojnino. Na končno odmero odškodnine bo najverjetneje vplivalo tudi dejstvo, da se Uhernik zaradi pečata morilca po prihodu iz zapora ni mogel zaposliti. Na račun premoženjske škode sicer oškodovanec skupno zahteva 191 tisoč evrov.
Martina Uhernika so leta 1977 obsodili na osem let zapora, ker naj bi tri leta prej umoril 59-letnega Jakoba Luzarja. Za domnevno pomoč pri umoru je Uhernikova žena prejela dveletno zaporno kazen. Višje sodišče je kasneje ženo oprostilo obtožbe, Uherniku pa kazen povišalo na deset let zapora. Takoj po prihodu iz zapora, v katerem je nazadnje preživel dobrih sedem let, je začel dokazovati svojo nedolžnost. Vrhovno sodišče je tako leta 2003 ukazalo obnovitev postopka, štiri leta kasneje pa je tožilstvo od pregona odstopilo, saj naj ne bi razpolagalo s trdnimi dokazi, temveč le z vaškimi govoricami. Poleg tega naj bi tedaj nekatere priče izsiljevali in ustrahovali, Uhernik pa je bil v času umora daleč od kraja kaznivega dejanja. Nekdanji tesar se je leta 1986 invalidsko upokojil, sodni izvedenec zdravstvene stroke pa mora v nadaljevanju tudi še ugotoviti, kako je zaporniško življenje vplivalo na njegovo psihično in fizično zdravje.
Ceste vzele pet življenj
V preteklem tednu (od 12. do 18. julija) je v prometnih nesrečah na slovenskih cestah umrlo pet oseb, so sporočili z Generalne policijske uprave. Na Gorenjskem so policisti v istem obdobju po naših podatkih obravnavali 28 prometnih nesreč, v katerih sta se dve osebi huje ranili, tri pa lažje. Zaradi vožnje pod vplivom alkohola so na Gorenjskem pridržali trinajst voznikov. Letos so slovenske ceste terjale 71 smrtnih žrtev (lani 98). Na Gorenjskem je v prometnih nesrečah umrlo sedem oseb, v enakem obdobju lani pa petnajst.