Hladili so se s sladoledom
Največja slovenska mlekarna in prvi jeklar v državi sta konec prejšnjega tedna združila moči proti vročini: Ljubljanske mlekarne so zaposlenim v družbi SIJ Acroni v petek dopoldne razdelile lepo število sladolednih lučk. Delavci so bili geste izjemno veseli.
V poletnih dneh in ob visokih temperaturah, kakršne smo doživeli minuli teden, sta SIJ Acroni in Ljubljanske mlekarne prišla na idejo, da bi delavce v Acronijevih obratih razveselila z ledeno ohladitvijo: s sladoledom. Tako so predstavniki mlekarne v petek dopoldne med 1200 zaposlenih razdelili znamenito kremno Planico na palčki, oblito s čokolado Gorenjka, ki jo za Ljubljanske mlekarne pripravljajo nekaj kilometrov nižje, v Lescah. V osrčju jeklarne, ki je že leta eden najbolj prepoznavnih simbolov Jesenic, so se tako v petek dopoldne sladkali s sladoledom, na katerega Slovenci prisegajo vse od leta 1974.
Nekaj trenutkov z delavci, ki so bili sladke in hladne osvežitve izjemno veseli, smo doživeli tudi mi. Jeklarna, vroča in hladna valjarna, predelava debele pločevine – obrati, kjer je vedno toplo, če ne vroče. Najhuje je v jeklarni, saj tu poletne temperature dosegajo petdeset stopinj in več. Fantje pravijo, da so najbolj idealne temperature za delo pozimi, medtem ko smo na poti iz enega v drugi obrat naleteli na kopico nasmejanih obrazov, ki so se sladkali z lučko. Nekdo je celo razpoloženo pripomnil, da je v vseh letih službe to njegov najboljši dan in da bi le še bil kakšen podoben. Kdor sladoleda ni dobil takoj, si ga je lahko privoščil v času kosila.
Za idejo, ki je bila več kot očitno dobro sprejeta, Maja Kalan Pongrac iz Ljubljanskih mlekarn pravi: »Z deljenjem sladoleda smo prisotni marsikje, a bolj promocijsko. Ta tip dogodka pa je malce drugačen: povezal je dve slovenski podjetji in želeli smo razveseliti zaposlene – glede na vročino.«
Pogovarjali smo se tudi z varnostnima inženirjema. Janko Legat nam je opisal stanje v jeklarni, Jure Vindiš pa je varnostni inženir, zadolžen za obrat hladne predelave in predelave debele pločevine na Javorniku. Legat nam je pojasnil, kako je s pravilnikom o zagotavljanju varnosti na delovnih mestih; pa da se z vročino med drugim spopadajo tako, da se delavci med odmori lahko zatečejo v ohlajene prostore, dodatno skrbijo za vodo, menjave za določeno delo, da posamezniki niso tako obremenjeni …
»Tu je vedno toplo, ker je narava proizvodnje takšna. Z lanskim letom niti ne moremo delati primerjave: dejstvo je, da je letos bistveno bolj vroče. Zaposleni imajo v komandnih, pomožnih prostorih klimatske naprave, na voljo imajo tudi napitke – zagotovili smo jim dodatne hladne napitke, poleg plastenk in vode v balonih,« razloži Vindiš in nadaljuje, »v obratu hladne predelave se segreje prostor na nekaj čez trideset stopinj, v jeklarni so pogoji dela bistveno težji. Tam sprejemajo tudi drugačne ukrepe kot tu. Pri nas že ime obrata pove, da predelujemo že zgotovljeno pločevino, ki jo proizvede jeklarna: izvajamo dodatno valjanje v hladnem stanju, razrez, imamo tudi toplotno obdelavo, vendar temperature ne dosegajo takih vrednosti kot v jeklarni.«
Jure Vindiš meni, da je takšen dogodek lepa gesta, in upa, da se bo v prihodnosti zgodila kakšna ponovitev. In zaključi: »Rad bi pohvalil naše zaposlene, predvsem glede strpnosti in kar se tiče pogojev dela, tako da bom rekel, da kakršnih koli težav za zdaj v zvezi z vročino nimamo.«