Slovesno je bilo na Trgu republike v Ljubljani in še po mnogih krajih v Sloveniji. (Foto: Matic Zorman)

Rešitev je v dialogu

Slovenija je 25. junija v spomin na ta dan leta 1991, ko je razglasila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti, praznovala dan državnosti.

Ljubljana – Tega dne je na Trgu republike v Ljubljani sledila slovesna razglasitev samostojnosti. V spomin na ta zgodovinski dan so po Sloveniji potekale številne prireditve, več jih je bilo tudi na Gorenjskem, osrednja je bila v Ljubljani. Pred tem je v ljubljanski stolnici potekala maša za domovino, državni zbor se je sestal na slavnostni seji, na kateri je spregovoril njegov podpredsednik France Cukjati. Na Trgu republike pa je državljanom ob 19. obletnici samostojne države voščil predsednik Danilo Türk. Svoj slavnostni govor je začel s čestitkami našim nogometašem za uspešno zastopanje na svetovnem nogometnem prvenstvu in za njihov prispevek k promociji Slovenije v svetu. Spregovoril je o odločilnih dogodkih naše osamosvojitve pred devetnajstimi leti, o poti naše demokracije, na kateri so tudi zastoji in nazadovanja, o našem položaju v Evropski uniji, o trenutnih razmerah v državi in njenih prednostnih nalogah. Na vprašanje, kako bomo reševali probleme, ki jih imamo, in določili razvojno strategijo, ki je še nimamo, pa predsednik pravi: »Obstaja en sam odgovor: dialog, dialog in še enkrat dialog.«

Že dan po razglasitvi slovenske samostojnosti je jugoslovanska vojska začela prodirati iz vojašnic in krenila proti slovenskim mejam, nad katerimi je samostojna država prevzela nadzor. Jugoslovanska oblast namreč samostojnosti ni priznala. Naslednje dni so se začeli oboroženi spopadi med slovensko teritorialno obrambo in jugoslovansko armado. Slovenska osamosvojitvena vojna je bila kratka, že v začetku julija se je jugoslovanska vojska začela umikati v vojašnice. Tudi v spomin na dogodke med slovesno osamosvojitveno vojno in na boj za mejne prehode se je v teh dneh zvrstilo več prireditev. Proslavljali so na mejnem prehodu Karavanke, na Jezerskem vrhu, na brniškem letališču.

Tudi na Letališču Jožefa Pučnika Ljubljana so se minuli četrtek spomnili dogodkov iz vojne za Slovenijo. Prav na brniškem letališču so namreč tedaj življenje izgubili pripadnik Teritorialne obrambe Peter Petrič ter novinarja Nikolas Vogel iz Nemčije in Norbert Werner iz Avstrije. Na krajši slovesnosti, na kateri so sodelovali tudi otroci iz Marijinega vrtca v Cerkljah, sta predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kranj Zvone Rešek in podpredsednik Policijskega veteranskega društva Sever Milan Klemenčič k spominskemu znamenju položila venec. Slavnostni govornik je bil evropski poslanec Jelko Kacin, ki je povedal, da je bila samostojnost Slovenije cilj mnogih generacij Slovencev dolgo pred generacijo, ki jo je pred devetnajstimi leti uresničila. »Življenja padlih, ki so za našo svobodo, za našo samostojnost, za našo današnjo evropskost vgrajena v temelje naše nacionalne zavesti in našega zgodovinskega spomina, si zaslužijo vse spoštovanje in poklon,« je še dejal.

Na platoju Karavanke je v petek potekala slavnostna prireditev v počastitev dneva državnosti in spominsko srečanje ob obletnici umika pripadnikov JLA in Zvezne milice s platoja. Pozdravna nagovora sta pripravila Milan Klemenčič, podpredsednik policijsko veteranskega društva Sever Gorenjska, in Janez Koselj, predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska. Slavnostni govornik je bil poslanec državnega zbora in župan Občine Jesenice Tomaž Tom Mencinger. Občini Jesenice pa je Jože Mencin, podpredsednik društva Sever, podelil plaketo osamosvojitve za zasluge v času demokratičnih procesov.

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 30. junij 2011 / 07:00

Nov most čez potok Žabnica

Odlomek iz članka Antonije Šifrer Stari most v Žabnici, napisala ga je leta 1975, objavljen je v zborniku Na robu pojoče ravnine.

Objavljeno na isti dan


Železniki / sobota, 28. julij 2018 / 17:51

V Železnikih urejajo uvoz v poslovno cono

Del vodovodnega omrežja znotraj poslovne cone v Železnikih so že obnovili, sedaj pa urejajo uvoz vanjo, da bo varnejši in preglednejši.

Gospodarstvo / sobota, 28. julij 2018 / 17:50

Porast večine delniških tečajev

Na Ljubljanski borzi se je v prvem letošnjem polletju indeks SBI TOP zvišal skoraj za deset odstotkov.

Gospodarstvo / sobota, 28. julij 2018 / 17:49

Posadili bodo več kot dvesto sončnic

Brdo pri Lukovici – V centru Čebelarske zveze Slovenije na Brdu pri Lukovici bodo v torek posadili 210 sončnic, ki bodo simbolično predstavljale slovenska čebelarska društva. Po posaditvi sončnic b...

Gospodarstvo / sobota, 28. julij 2018 / 17:49

Vse več ekoloških kmetijskih gospodarstev

Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada je bilo lani v Sloveniji v kontrolo ekološkega kmetovanja vključenih 3635 kmetijskih gospodarstev, od tega je bilo 3190 gospodarstev z že urejenim...

Gospodarstvo / sobota, 28. julij 2018 / 17:49

V zbornici pričakujejo nov razpis za naložbe

Kranj – V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pričakujejo od ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, da bo čim prej objavilo nov razpis za naložbe v kmetijska gospodarstva.