Kupci ne bi smeli biti oškodovani
Vse bolj kaže, da bo eden velikih gradbenih velikanov zares padel. Ali lahko stečaj gradbenika, ki ima v lasti tudi veliko neprodanih stanovanj, zamaje nepremičninski trg na Gorenjskem?
Kranj – »Propad Vegrada in njegov vpliv na trg je čista špekulacija,« na vprašanje odgovarja Irena Jereb, nepremičninska agentka iz Trida nepremičnine in nadaljuje, da do takšnih zgodb sploh ne bi smelo priti: »Zaradi zgodb, kot je bila na primer Zbiljski gaj, smo dobili Zakon o varstvu kupcev stanovanj in enostanovanjskih stavb, zato je nedojemljivo, da se enake ali podobne zgodbe spet dogajajo. Odgovarja pa nihče!« Meni, da bodo kakršnekoli vplive na nepremičninskem trgu na koncu plačali državljani ali kupci stanovanj.
Spomnimo, da Vegrad pri Celovških dvorih zamuja s predajo stanovanj, saj ne zmore pridobiti uporabnega dovoljenja. Velenjsko gradbeno podjetje ne more pridobiti nekaterih potrebnih dokumentov, ki jih imajo nikoli poplačani podizvajalci del. Ti so se odločili, da dokumente izročijo ob poplačilu dolgov, ponujajo tudi roko sprave s kompenzacijo njihovih terjatev za prazna stanovanja. Vendar se ne Vegrad ne banke ne zganejo (stanovanja so pod hipoteko), čeprav nekateri kupci, ki so stanovanja kupili že pred meseci, ne morejo vanja!
Gregor Košir iz podjetja Gekko projekt zato kupce opozarja, da naj pred nakupom od gradbenih podjetij v težavah ali podizvajalcev na pogajanja povabijo tudi banko in odvetnika. »Vsa stanovanja gredo lahko v stečajno maso, končni kupec naj sicer ne bi bil oškodovan, zato pa lahko podizvajalci vseeno ostanejo brez kupnine. Tudi končni kupci lahko nastradajo, če so plačali le aro in tako morda ostanejo brez nje,« pojasnjuje Košir. Pravi, da lahko podobne primere najdemo tudi na Gorenjskem (gre za kranjsko podjetje), zato je prav, da so kupci v teh časih zelo previdni.
»Uporabno dovoljenje za Celovške dvore ni vprašanje, saj ga bodo pristojni prej ali slej izdali (tako je bilo tudi v primeru Merkurjevega centra v Vižmarjih, op. a.). Drži pa, da imajo lahko kupci sedaj stroške, ki naj jih uveljavljajo s petimi odstotki kupnine, ki jih je investitor moral deponirati pri notarju,« pravi Košir, ki pa se boji, da potem ne bo ostalo dovolj denarja za odpravo morebitnih skritih napak. Nakup pred pridobitvijo uporabnega dovoljenja odsvetuje.
In cene, ki so v preteklih letih padle predvsem zaradi velikega zmanjšanja povpraševanja? »Povsem možno je, da doživimo nov padec cen nepremičnin, kako visok in če sploh bo, pa bi bilo preveč lahkotno napovedovati,« nam je še povedala Irena Jereb. Kmalu lahko pričakujemo novo obdavčitev na novogradnje, zato se cene lahko tudi povišajo, medtem ko naj novi nepremičninski davek (po napovedih naj bi ga uvedli s 1. januarjem 2011) ne bi imel večjega vpliva na trg.