Zaostrili zavarovalne pogoje
Država je zaostrila pogoje za sofinanciranje kmetijskih zavarovanj, zavarovalnice pa zavarovalne pogoje.
Kranj – Uredba o sofinanciranju zavarovalnih premij za zavarovanje kmetijske proizvodnje in ribištva za leto 2010 je v primerjavi za lansko uredbo ohranila 50-odstotno sofinanciranje premije za zavarovanje posevkov, nasadov in plodov, hkrati pa je prinesla nekaj novosti. Pri zavarovanju posevkov, nasadov in plodov je uvedla najmanj 15-odstotno odbitno franšizo zavarovalne vsote, omejila navzgor zavarovalno vsoto in za zavarovanje bolezni živali uvedla enotno 30-odstotno sofinanciranje. Za ječmen je zavarovalna vsota 800 evrov na hektar, za pšenico 715 evrov, za zgodnji krompir 6.380 evrov, za pozni krompir 7.600 evrov, za tri- in večkosno trajno travinje 680 evrov, za koruzno silažo 900 evrov, za jabolka 12.250 evrov, za jagode 10.200 evrov, za belo pozno zelje 13.500 evrov – in tako dalje.
Kmetje kot neželene stranke
Kmetijsko gozdarska zbornica dobiva klice in pisma kmetov, češ da jih zavarovalnice pri kmetijskem zavarovanju zavračajo kot »neželene stranke« ali jim zavarovanje kmetijskih posevkov, plodov in živine pogojujejo s sklenitvijo premoženjskih zavarovanj. Ker ugotavljajo, da je kmetom s tem kršena temeljna pravica do sofinanciranja kmetijskih zavarovanj, od ministrstva za kmetijstvo zahtevajo, da preveri izvajanje uredbe. Na ministrstvu ob tem pojasnjujejo, da uredba določa le pogoje za sofinanciranje premije, ne pa zavarovalnih pogojev, ki so »stvar« poslovne politike zavarovalnic. Vsaka zavarovalnica namreč lahko v skladu s svojo poslovno politiko zaostri pogoje, poviša premije ali sprejme druge ukrepe za izboljšanje zavarovalno tehničnega rezultata.
»Prebežniki« med zavarovanci
V največji slovenski zavarovalnici - v Zavarovalnici Triglav pojasnjujejo, da so se letos razmere na trgu kmetijskih zavarovanj bistveno spremenile. Konkurenčna zavarovalnica, ki je v preteklosti imela pri kmetijskih zavarovanjih drugi največji tržni delež, se je v skladu s svojo poslovno politiko odločila, da bo kmetijska zavarovanja sklepala v najmanjšem možnem obsegu in je veliki večini zavarovancev odpovedala tovrstna zavarovanja. Njeni zavarovanci se zato množično obračajo predvsem na Zavarovalnico Triglav. V Triglavu so se v takšnih okoliščinah odločili, da bodo svojim dosedanjim zavarovancem na podlagi ocene tveganja ponudili najboljša možna zavarovanja; vsem ostalim strankam pa bodo lahko ponudili takšna zavarovanja le pod pogojem, da jih obravnavajo celostno, skupaj z ostalimi zavarovanji premoženja in premoženjskih interesov.
V zavarovalni družbi Adriatic Slovenica že več let zapored beležijo pri kmetijskem zavarovanju močno negativni škodni rezultat, zato so pri zavarovanju posevkov in plodov sprejeli nekatere zavarovalno tehnične ukrepe. V primerjavi z lani so zavarovanje podražili v povprečju za 15 odstotkov in uvedli obvezno odbitno franšizo v višini 20 odstotkov od zavarovalne vsote posamezne kulture. Kot navajajo, zavarovalnico bremeni poleg izplačila škod tudi celotni administrativni postopek sofinanciranja premije, denar od države (za sofinanciranje premije) pa dobivajo z večmesečnim zamikom.