V Aleji zaslužnih Ločanov kip Marije Bračko

V Aleji zaslužnih Ločanov bodo prihodnji teden odkrili doprsni kip zdravnici dr. Mariji Bračko, ki je postavila temelje organiziranemu zdravstvu v Škofji Loki. Prva ženska med zaslužnimi Ločani.

Dr. Bračkova je postavila temelje škofjeloškemu osnovnemu zdravstvu, v stroki pa je bila cenjena zaradi strokovne razgledanosti in organizacijskih sposobnosti. Za svoje delo je prejela številna priznanja in leta 1992 postala častna občanka občine Škofja Loka.

Škofja Loka – Marija Bračko je po študiju medicine v Ljubljani in Beogradu, kjer je diplomirala leta 1939, na Dunaju specializirala pediatrijo. Je prva ženska iz Selške doline, ki je doštudirala medicino in se zaposlila kot zdravnica. Zdravniški poklic je v Škofji Loki začela opravljati leta 1945, v času, ko sta na Škofjeloškem delovala samo dva zdravnika. Delo je potekalo v izjemno skromnih in zahtevnih razmerah, primanjkovalo je zdravil in sanitetnega materiala, delovnik je trajal od jutra do večera in se pogosto podaljšal tudi v noč. Doktorica Bračkova je skrbela za zdravje vseh ljudi, ne glede na njihovo starost. Vsak dan je sprejela do sto bolnikov in jih obiskovala tudi na domu. S svojim delom in pobudo je spodbudila gradnjo novega zdravstvenega doma v Škofji Loki, ki se je začela leta 1946 in se končala šest let pozneje. Postala je prva upravnica novega zdravstvenega doma in v njem pridobila rentgen, laboratorij, zobozdravstvene in druge specialistične storitve ter reševalno službo. Opravljala je tudi delo zdravnice v Centru slepih in slabovidnih. Dr. Bračkova je postavila trdne temelje škofjeloškemu osnovnemu zdravstvu, v stroki pa je bila cenjena zaradi svoje strokovne razgledanosti in organizacijskih sposobnosti. Za svoje delo je prejela številna priznanja in leta 1992 postala častna občanka občine Škofja Loka.

V Aleji zaslužnih Ločanov, kjer so postavljeni doprsni kipi samih moških, bo tako dr. Bračkova prva dobila doprsni kip. Odkrili ga bodo na slovesnosti v četrtek, 23. januarja, ob 17. uri, ko bodo o njenem delu spregovorili: Nina Arnuš iz Zavoda Tri, zavoda za trajnostne skupnostne prakse, Aleksander Stepanović, direktor Zdravstvenega doma Škofja Loka, in Špela Justin, direktorica občinske uprave. Avtor doprsnega kipa je akademski kipar Metod Frlic. V kulturnem programu bosta nastopila Katarina Juvančič in Dejan Lapanja.

V nadaljevanju bo v restavraciji Pr' Pepet potekal pogovor ob pravkar izdani knjigi Neustrašne – Portreti neuklonljivih žensk, ki prinaša zgodbe tujih junakinj, ob njej pa se bodo spomnili tudi dr. Marije Bračko in njenih dosežkov. Gostja literarnega pogovora bo Anja Golob, urednica knjige ter glavna urednica Zavoda VigeVageKnjige. Pogovor bo povezovala Monika Tavčar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sreda, 23. junij 2010 / 07:00

Poletna serenada z Romano

V soboto ob 20. uri bo v Kulturnem centru Tržič Poletna serenada z Romano Krajnčan in posebnimi gosti.

Objavljeno na isti dan


Kranj / torek, 25. junij 2019 / 22:25

Petriču spominsko obeležje

Člani Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kranj bodo ob dvajsetletnici združenja na Brniku postavili spomenik Petru Petriču, slovesnost pa bo ta petek.

Razvedrilo / torek, 25. junij 2019 / 22:22

Poletna srečanja

Tretja izvedba Poletnih glasbenih srečanj v Šenčurju, ki jih pripravlja tamkajšnje aktivno društvo upokojencev, bo v Muzej Občine Šenčur ponovno pripeljala kakovostne glasbene sestave. Kulturno-dru...

Kronika / torek, 25. junij 2019 / 22:21

Prešerna že tretjič obarvali rožnato

Kip dr. Franceta Prešerna v Prešernovem gaju v Kranju so neznani vandali že tretjič v zadnjih treh letih pobarvali v rožnato.

Šport / torek, 25. junij 2019 / 22:20

Matjaž Kopitar bo znova selektor hokejistov

Na skupščini Hokejske zveze Slovenije je predsednik Matjaž Rakovec sporočil, da bo reprezentanco znova vodil Matjaž Kopitar.

Šenčur / torek, 25. junij 2019 / 22:20

Na cesto Britof–Hotemaže bodo še čakali

Po zavrnitvi gradbenega dovoljenja se postopek začenja znova.