Dražgoše bodo prijazen gostitelj
Na nedeljski svečanosti v Dražgošah, kjer bo opoldne pri spomeniku osrednja slovesnost, pričakujejo več tisoč ljudi.
Čeprav bodo pohodniška pota večinoma kopna in se snežna odeja začne pri 1400, 1500 metrih, organizatorji pohodov prosijo udeležence, naj bodo primerno telesno pripravljeni, obuti in oblečeni, saj bo marsikje velika nadloga blato, naj uporabljajo palice in imajo na nočnih pohodih pri sebi čelne svetilke. Na zbirnih mestih naj bodo pravočasno in naj upoštevajo navodila vodnikov in reševalcev.
Včeraj je Loški muzej iz Škofje Loke v Domu Cankarjevega bataljona v Dražgošah odprl tretjo stalno zbirko, ki prikazuje povojno obnovo in razvoj Dražgoš, vključno z gradnjo ceste, nove šole leta 1953 in nove cerkve leta 1966. Prva zbirka govori o Dražgošah pred vojno, druga pa o vojni, Cankarjevem bataljonu in usodi vaščanov in njihove vasi.
Dražgoše – »Pridite v Dražgoše dobre volje. Za obiskovalce smo dobro poskrbeli,« je povedal na konferenci za novinarje pred nedeljsko slovesnostjo Dražgošan Franci Lušina, ki je v vasi že nekaj let odgovoren, da poteka prireditev brez zapletov in da sta prihod in odhod udeležencev varna. Ker so Dražgoše zaradi svoje lege prometno omejene, naj bodo udeleženci, še posebej tisti z avtobusi in osebnimi vozili, v vasi do 11. ure. Zagotovljena bo nujna medicinska pomoč. Dražgošani bomo z domačimi dobrotami poskrbeli, da v nedeljo pri nas nihče ne bo ne žejen ne lačen, je povedal Franci Lušina, ki je tudi podpredsednik organizacijskega komiteja dražgoških prireditev.
Drago Štefe, predsednik organizacijskega komiteja dražgoških prireditev, letošnje bodo že 57., od boja Cankarjevega bataljona z Nemci pa mineva že 72 let, je povedal, da so Dražgoše simbol domoljubja in trpljenja in da se bo padlim partizanom, pobitim domačinom in požgani vasi po prijavah sodeč letos poklonilo najmanj 4000 ljudi. Opoldanski kulturni program pri spomeniku Cankarjevemu bataljonu bo primeren izročilu dražgoških dogodkov, je povedal njegov dolgoletni snovalec Jože Logar. V njem bodo prvič sodelovali učenci domače osnovne šole, poleg njih pa pihalni orkester in častna četa Slovenske vojske, Partizanski pevski zbor iz Ljubljane, harmonikarji in baritonist Tone Habjan iz Železnikov. Slavnostni govornik bo Viktor Žakelj.
Letos bo v Dražgoše organiziranih 11 pohodov. Najzahtevnejša z najdaljšo tradicijo sta pohoda Po poti Cankarjevega bataljona s Pasje ravni v Dražgoše in nočni pohod Železniki-Ratitovec-Dražgoše. Prvi, že 35. po vrsti, doslej je po tej poti hodilo že nad 9000 pohodnikov, se bo začel jutri, v soboto, uro pred polnočjo pri kmetu Koširju na Pasji ravni. Zbor udeležencev bo ob 22. uri, je povedal Jože Stanonik, eden od pobudnikov pohoda. Nočni pohod iz Železnikov pa se bo začel opolnoči s sobote na nedeljo pri plavalnem bazenu v Železnikih. Zbor pohodnikov bo ob 22. uri. Letošnji pohod bo že petnajsti. Doslej ga je prehodilo 2049 pohodnikov, med katerimi jih je bilo šest na vseh pohodih. Upam, da bodo tudi letos med nami, je dejal predsednik železnikarskega Planinskega društva Lojze Lotrič. Valentin Klemenčič je predstavil 7. Tržiški pohod v Dražgoše, ki se bo začel v nedeljo ob 5. uri zjutraj pri gasilskem domu v Bistrici pri Tržiču. Letos jih bo na pot krenilo 1000. Fedja Vraničar je povabil ljubitelje hoje še na pohode s Soteske preko Rovtarice v Dražgoše, s Tuškovega griča nad Cerknim, iz Kranja preko Podblice in preko Čepulj, iz Krope preko Jamnika, iz Škofje Loke in iz Železnikov do Dražgoš. Tudi letos bodo med udeleženci v Dražgošah tudi kolesarji. Rekreativci bodo odšli s Slovenskega trga v Kranju ob 9. uri, malo hitrejši pa uro kasneje.