Vložena energija se povrne trojno
Tako pravi o rekreaciji Lili Gantar Žura, dr. med., direktorica Zdravstvenega doma Kranj.
Lili lahko srečate na kolesu, teku po vsej Gorenjski, v hribih, na teniških igriščih, srečate jo lahko tudi v športnih dvoranah na aerobiki. Njen rekreacijski »jedilnik« mora biti raznolik, saj tako lažje in bolj zdravo preživlja vsak dan. Zase pravi, da je športni tip, saj je že celo življenje povezana s športom. Aktivno se je ukvarjala z atletiko in odbojko. Danes je vneta rekreativka in skupaj z možem ljubezen do športa prenašata na otroka, ki sta že predana košarki, gimnastiki in atletiki.
Njena kariera zdravnice se je začela v vojašnici na Bohinjski Beli. Tam je skrbela za mlade zdrave vojake in na področju medicine ni bilo prav veliko dela. Velikokrat je tudi odhajala na teren z gorsko četo. Kasneje se je zaposlila v ZD Kranj, kjer je danes direktorica. Že v začetku si je želela delati na urgenci, ki ji predstavlja izziv in jo zadovoljuje, vendar takrat ni bilo samostojnega dela kot zdravnika na dežurni ambulanti. Leta 2003 so ustanovili Prehospitalno enoto Kranj, kjer opravlja delo kot urgentna zdravnica. Dela v kolektivu, v katerem se zelo dobro razumejo z zdravniki, reševalci in medicinskimi sestrami. Sodeluje tudi v helikopterski enoti za vso Slovenijo. Nekaj časa je bila tudi v Gorsko reševalni službi Slovenije, ampak je to zaradi pomanjkanja časa morala opustiti. V letu 2008 je sprejela izziv direktorice Zdravstvenega doma Kranj. Pravi, da je to delo povsem drugačno, saj se ukvarja največ s pomanjkanjem financ za normalno delovanje zdravstvenega doma in predvsem pomanjkanju zdravnikov, ki je vse bolj v ospredju. Nikoli ne bi prenehala delati kot zdravnica in če bi morala izbirati, bi zbrala zdravniški poklic je še povedala, preden sem ji zastavil še nekaj vprašanj na temo športa in rekreacije.
Do katere meje je rekreacija zdrava?
»Tudi za samo zdravje je rekreacija nujna. S tem, ko se gibljemo, vzdržujemo telesno težo in vzdržujemo tonus mišic v telesu. Je pa res, da se pri pretiranem ukvarjanju lahko pojavljajo različne poškodbe. V bistvu je pomembno, da skupaj z rekreacijo kombiniraš prehrano, ki mora biti prav tako raznolika. Poslušati je potrebno svoje telo, včasih potrebuje več časa za počitek, včasih pa lahko 'športaš' vsak dan. Mogoče še nasvet, da tekma s časom ali napredkom ni dobra, ukvarjati se moraš z rekreacijo, dokler ti predstavlja veselje. Ni nujno, da vedno napreduješ, včasih tudi zmoreš manj. Jaz sem bila zelo dobro pripravljena za Ljubljanski maraton, ampak tisti dan nisem bila v formi, uštela sem se v tempu, pa sem tekla veliko slabše, kot bi lahko. Vendar nisem bila razočarana, ampak še vedno z veseljem tečem.«
Rekreacija vam veliko pomeni?
»Da, veliko. Pri tem se sprostim, naberem novih moči za nadaljnje napore. Velikokrat po celodnevni službi naredimo narobe in si mislimo, da smo tako ali tako utrujeni in ne moremo še športati. Pa je ravno obratno, ravno takrat se po športu počutim veliko bolje. Imam občutek, da se mi vložena energija povrne trojno. Po aktivnosti sem kot prerojena, boljše volje in veliko manj utrujena. Potrebno je zbrati veliko volje in se skoraj prisiliti, da se odpraviš "migat". Kdor to počne, ve, da se občutka po tem ne da opisati z eno besedo in je izjemen. Velikokrat, ko moram nekaj pošteno premisliti, grem teč, pa se mi porodijo dobre ideje. Najbolj pa mi je všeč, da vse počneva skupaj z možem Marjanom.«