Mladi so preveč apatični
V okviru tretje mednarodne konference, ki jo je škofjeloška občina pripravila pod naslovom Mesto za mlade - mladi za mesto so na javni tribuni gostili evropskega poslanca Zorana Thalerja.
Škofja Loka – »Očitno je problem današnje mladine nekakšen 'berlinski zid', ki jim preprečuje, da bi hitreje vstopali v javno življenje. Treba bi ga bilo sistematično izpodjedati,« je na javni tribuni, na kateri se je razvil precej živahen pogovor z udeleženci, poudaril evropski poslanec Zoran Thaler. Glavno težavo vidi v preveliki apatičnosti mladih, ki je pri njegovi generaciji, pravi, ni bilo. Priznava pa, da so odraščali v času, ko je bilo že mogoče čutiti večje družbene spremembe ter so tako obenem sprožili in zajahali ta val demokratičnih sprememb, kot se je slikovito izrazil Thaler.
Zoran Thaler se je s politiko začel aktivneje ukvarjati, ko se je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja kot študent iz Škofje Loke preselil v Ljubljano. »Takrat se je po vsej Evropi marsikaj 'kuhalo' in tudi Slovenija je sodelovala v teh procesih, še zlasti mlajša generacija. To se je pokazalo tudi ob sestavi prvega slovenskega parlamenta, saj je bila takrat povprečna starost poslancev najnižja doslej,« je razložil Thaler in dodal, da dvajset let kasneje v parlamentu še vedno gledamo več ali manj iste obraze. Prav zato se mu zdi pomembno spodbujati mlade, naj sodelujejo, da ne bi v javnem življenju manjkale cele generacije. Današnji študenti, ugotavlja, se organizirajo predvsem takrat, ko gre za krčenje njihovih socialnih pravic. »Mogoče pa je to lahko sprožilec, da se aktivirajo pri teh temah in iz tega preidejo tudi na višji politični nivo,« razmišlja Thaler. Obenem pri mladih pogreša več podjetniškega duha, ki spodbuja živost, ambicioznost. »Ne se vdati fatalizmu in se prepustiti razmišljanju, da bodo že drugi poskrbeli za vas,« je še svetoval mladim.
Ima se za srečnega, pravi, ker v več kot 750-članskem evropskem parlamentu sedi poleg najmlajše poslanke, to je 26-letne Emilie Turunen iz Danske. »Prav ta čas v parlamentu podpisujemo izjavo, ki govori o potrebi po povečanju vloge mladih v Evropski uniji oziroma da se razglasi evropsko leto o krepitvi vloge mladih. Zbrati moramo dvesto podpisov, da to postane tudi uradno stališče Evropske unije.« In kaj svetuje mladim, ki se želijo ukvarjati s politiko, je še zanimalo nekoga. »Predvsem naj bodo aktivni in naj ne bodo tiho,« je s preprostim nasvetom postregel Thaler.