Linška torta

Najstarejša torta

Linz je glavno mesto dežele Zgornje Avstrije, leta 2009 pa je bil tudi kulturna prestolnica Evrope. Če ne veste, kako bi se lotili njegovega ogleda, potem začnite v muzeju prihodnosti Ars Electronica Center, kjer boste zelo hitro ugotovili, da ga v enem dnevu komaj lahko spoznate.

Zgodovina Linza je povezana tudi s Hitlerjem, vendar tega nihče ne omenja, če jih ne vprašaš prav posebej; radi pa povedo sami od sebe, da je Mozart za njihovo mesto napisal simfonijo. Nedaleč stran od mesta pa je bilo zloglasno nacistično koncentracijsko taborišče Mauthausen. Vendar kot že omenjeno, turisti, ki ne pridejo prav s tem namenom v Linz, tega preprosto ne opazijo. In ko zagledaš smerokaz za taborišče, se pravzaprav vprašaš, ali gre za zloglasno taborišče ali zgolj za istoimenski kraj.

Linz je industrijsko mesto, pa tudi to turisti z lahkoto spregledajo. Njihova jeklarna Voestalpina Stahlwelt je vpeta v industrijski del mesta, tako da podoživiš občutek majhnega otroka, ki si bo ogledal tovarno čokolade. Na inovativen in zanimiv način približajo posamezniku jeklo, industrijo in posamezne izdelke, tako da, če prihajaš z Gorenjskega, avtomatično pomisliš na Jesenice in pojavi se vprašanje, zakaj Linz lahko, Slovenci pa kot da ne znamo.

Mesto te zelo hitro prevzame. Sploh če imaš rad urejenost, naravo v mestu oziroma mesto v naravi. Rekreacijskih površin za tek in kolesarjenje, sprehajalnih poti, parkov indrugega zelenja je skoraj šestdeset odstotkov.

Imajo najbolj strmo tirno gorsko železnico v Evropi, ki vozi na goro Pöstlingberg, odkoder je fantastičen panoramski razgled na mesto, prav posebno doživetje pa je tudi izlet z ladjo po Donavi. Središče Linza je namenjeno damam, željnim nakupov; umetnikom, ki ustvarjajo in prodajajo; iz linških kavarn pa se vam povsod smeji slovita linška torta, ki naj bi bila s svojo recepturo najstarejša torta na svetu. Tega zasledimo v kar več kot 350 let stari kuharski knjigi. Novejši recepti se malce razlikujejo med seboj glede določenih sestavin in količin, sadnih nadevov, a mandeljni so 'preživeli' - ti so omenjeni povsod.

         

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 15. april 2021 / 13:46

Zeleni ključ za Tešnak

Domačija doživetij Tešnak je prejela trajnostni znak zeleni ključ – green key.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 28. april 2021 / 23:43

Manj prihodkov, manj projektov

V Kranju so lani zaradi zamude države pri objavi nekaterih razpisov realizirali le okoli sedeminsedemdeset odstotkov načrtovanih prihodkov, zato je na drugi strani trpela tudi izvedba večjih projektov...

Komenda / sreda, 28. april 2021 / 23:40

Podžupana Marinko in Štebe

Komendski župan Stanislav Poglajen je za podžupana imenoval svetnika Aleša Marinka in znova Igorja Štebeta.

Gospodarstvo / sreda, 28. april 2021 / 23:36

Vsak na svoji strani

Več kot leto dni po odhodu trinajstih dimnikarjev iz podjetja Dimnikarstvo Dovrtel so dimnikarji obeh strani še vedno sprti, vložena je tudi tožba.

Preddvor / sreda, 28. april 2021 / 23:34

Pospešeno obnavljajo grad

Občina Preddvor je za obnovo dela strehe, fasade ter oken in vrat gradu Dvor kandidirala tudi za sredstva Ministrstva za kulturo.

Škofja Loka / sreda, 28. april 2021 / 23:29

Glasovali bodo v projektu #Naša Loka

V sredo in nedeljo, 5. in 9. maja, bo potekalo glasovanje v projektu #Naša Loka, kar uresničuje participativni proračun.