Zlato pravilo

Angleški minister C. J. Fox si je v mladih letih na vseh koncih sposojal denar. Nekoč ga je oče oštel: »Čudim se, kako še lahko mirno spiš, ko imaš toliko dolgov!« Odgovoril je: »Mnogo bolj se lahko čudiš, kako sploh še kaj spijo tisti, ki so mi posodili denar!«

Politična kriza je preložena na jesen. Stranke so se dogovorile, da o zapisu zlatega pravila v ustavo do septembra ne bodo odločale. V zraku še visi napoved, da bo predsednik vlade na glasovanje o zapisu zlatega pravila v ustavo vezal zaupnico. Ob tem se številni sprašujejo, ali je vnos takega določila v ustavo res tako usodnega pomena. Odgovor ni preprost. Če bi bila Slovenija normalna država z dobro delujočim gospodarstvom, daleč od krize in z minimalno zadolženostjo, to vprašanje res najbrž ne bi bilo tako zelo pomembno. Toda Slovenija je v samo treh letih mandata prejšnje Pahorjeve vlade višino javnega dolga na vsakega državljana (tudi otroka ...) več kot podvojila in v primeru nadaljevanja tako hudega zadolževanja bi se stvari končale na grški način. Predvsem pa je Slovenija država, katere gospodarstvo se duši, stisnjeno v bančnem krču. Sloveniji, ki je pod Pahorjevo vlado pridobila slab sloves nezanesljive in zapravljive države, je pač denar na mednarodnih finančnih trgih postal izjemno težko dostopen in drag. Noben problem ni za gospodarstvo kratkoročno tako usoden, kot je bančni krč. Zlasti malo in srednje podjetništvo, ki je v vseh modernih ekonomijah motor razvoja, izjemno težko pridobi posojilo, to pa duši vsako razvojno pobudo. Denar, kar ga je, pa je zelo drag. Zavarovanja in obresti na posojila so visoka. In zato bi bil zapis zlatega pravila v ustavo razvojno pomembno, naravnost državniško dejanje vseh politikov, ki bi ga podprli.

Zlato pravilo, ki zahteva dolgoročno uravnoteženost javnih financ in torej manj požrešno državo, sicer v normalnih razmerah prinese pozitivne razvojne učinke šele na dolgi rok. V Sloveniji pa bi bil zapis zlatega pravila v ustavo izjemno pomemben signal vsem doma in še posebej v tujini, da mislimo resno. To pa bi zagotovo hitro pozitivno vplivalo na bonitetne ocene in Sloveniji bi znova postalo dosegljivega več in poceni denarja na mednarodnem trgu in zapis zlatega pravila v ustavo bi s tem postal pomemben korak k odpravi bančnega krča. Več denarja za podjetništvo pomeni več delovnih mest, hitrejši razvoj, večje prilive v državno blagajno in torej višjo kvaliteto življenja za vse. Toda tokrat ne več blaginjo »na državni puf« (ki ga bomo prej ali slej vsi drago plačali!), ampak utemeljeno na zdravih temeljih dobro delujočega podjetništva.

Medtem ko koalicija glede vpisa zlatega pravila v ustavo kaže veliko enotnost in odločnost, kar ji gre priznati kot kvaliteto, velik del opozicije nima dovolj trdne hrbtenice za državniško držo. Obnaša se kot kmečka nevesta: saj ve, da bi bilo narediti tisto tako zelo dobro, ampak ona pa že ni taka ...! In skladno z modrostjo Murphyjevega zakonika: »Slabe navade se rade množijo!« je izgovorov vse več. Že dolgo ni bilo razvojno tako veliko odvisno od tako malo dobre volje - od pritiska na gumb »za« v parlamentu. Naj dejanja govorijo!

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 20. maj 2019 / 09:23

Sklad obrtnikov znižal pokojnine

Skupščina Sklada obrtnikov in podjetnikov je v ponedeljek potrdila znižanje pokojnin iz poklicnega pokojninskega zavarovanja za 30,4 odstotka.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 15. maj 2013 / 15:20

Zbornice družno proti davku

Na napovedano povišanje davka na dodano vrednost z 20 na 22 odstotkov oziroma znižane stopnje z 8,5 na 9,5 odstotka so se najbolj kritično odzvali v trgovini.

Gorenjska / sreda, 15. maj 2013 / 14:51

Tekma gibanja in veselja

Razvojni oddelek Kranjskih vrtcev je v soboto prvič organiziral prireditev Mladi športnik za predšolske otroke v okviru Specialne olimpijade Slovenije.

Kronika / sreda, 15. maj 2013 / 14:38

Tudi banka želi dva milijona

Nova Ljubljanska banka od Mestne občine Kranj terja skoraj dva milijona evrov iz naslova odkupljenih terjatev Vegrada za obnovitvena dela na gradu Khislstein. Občina tožbeni zahtevek v celoti zavrača....

Gorenjska / sreda, 15. maj 2013 / 12:08

Nič več z avtom do vrat

Na največji jeseniški osnovni šoli so vendarle naredili konec jutranjemu prometnemu kaosu, ko so mnogi starši z avtom pripeljali čisto do šolskih vrat. Po novem tega ne smejo več početi, lahko pa krat...

Naklo / sreda, 15. maj 2013 / 11:51

Zaradi »premoženja« ob pomoč

Brezposelni Emi Pirih po sedanji zakonodaji ne pripada več socialna pomoč, ker ima preveč premoženja. Poleg hiše ima še garažo in zaradi te so ji odbili socialno pomoč.