Kljub letom zelo dejavni
Letos je tako za blejsko kot bohinjsko društvo upokojencev v znamenju pomembne obletnice, in sicer je minilo šestdeset let od njune ustanovitve.
»Vsako družbo ovrednotimo po tem, koliko da za svoje najšibkejše, otroke in starejše,« pravi predsednica Društva upokojencev Bled Katarina Knaflič. Posebno priznanje za njihovo šestdesetletno delo pomeni zlata plaketa občine, ki so jo prejeli ob občinskem prazniku. Šestdeset pomladi so letos našteli tudi v Društvu upokojencev Bohinjska Bistrica, ki ga že dobro leto vodi Matilda Arh. »S svojimi izkušnjami in znanjem smo še vedno koristni pri delu in razvoju naše občine,« je poudarila.
Obe društvi sta na začetku šteli le nekaj članov, a so bili po besedah Katarine Knaflič toliko bolj aktivni. Ljudem so pomagali pri pisanju prošenj za pridobitev pokojnine in jim svetovali pri zadovoljevanju različnih socialnih potreb. V blejskem upokojenskem društvu danes glavni poudarek namenjajo izobraževanju, na račun česar jim je v zadnjih desetih letih uspelo krepko povečati članstvo, in sicer s šeststo članov leta 2001 na več kot tisoč, kolikor jih štejejo danes. V okviru društva deluje kar 14 različnih sekcij. Njihovi člani lahko med drugim obiskujejo tečaje tujega jezika, skrbijo pa tudi za računalniško opismenjevanje svojih članov. Izredno močni sta po besedah Katarine Knaflič tudi izletniška in pohodniška sekcija, pred tremi leti pa so ustanovili še zelo uspešno skupino za vezenje. Njene članice s svojimi slinčki obdarujejo vse novorojenčke v občini. Posebnost njihovega društva, pravi Katarina Knaflič, je tudi »ženski klub«, v okviru katerega se seznanjajo z življenjem v svoji okolici in tako skrbijo za tkanje vezi s krajem.
V Društvu upokojencev Bohinjska Bistrica, ki združuje več kot devetsto članov, pa so svoje dejavnosti še zlasti razširili, potem ko je pred dobrim letom vodenje prvič v zgodovini društva prevzela ženska. »Naš glavni cilj je, da upokojence čimbolj aktiviramo, da se srečujejo, izobražujejo …,« poudarja Matilda Arh. Vsak upokojenec prejme zgibanko, v kateri so po mesecih navedene vse aktivnosti, ki jih organizirajo preko leta. Še posebno močni, pravi Matilda Arh, so na športnem področju. Letos so z medobčinskega tekmovanja v smučanju v Kamni Gorici, se je pohvalila, odnesli kar sedem medalj. Radi se družijo tudi ob igranju šaha, kart, pikada in balinanju, njihovi člani so spretni tudi pri streljanju z zračno puško. Sodelujejo pri projektu 65+, vključeni pa so tudi v državni projekt Starejši za starejše. V okviru omenjenega projekta je 25 njihovih prostovoljk opravilo kar 760 obiskov pri starejših občanih, da bi izvedeli, kako živijo upokojenci v njihovem kraju in kakšne so njihove potrebe.
Do podobnih ugotovitev želijo s sodelovanjem v tem projektu priti tudi v blejskem upokojenskem društvu. »Do zdaj je dvanajst prostovoljk obiskalo že okrog tisoč starejših občanov, čaka pa nas še veliko dela, da obiščemo prav vse,« je pojasnila Katarina Knaflič. V doslej opravljenih anketiranjih se je izkazalo, da si starejši predvsem želijo, da bi zadnje življenjsko obdobje preživeli doma. Da bi jim to omogočili, poudarja Katarina Knaflič, pa jim bodo morali nuditi ustrezno pomoč.