Franci Strupi z ženo Ančko, hčerko Tadejo ter vnukinjama Doro in Koro (Foto: Tina Dokl)

Ohranja zapuščino prednikov

Predsednik cerkljanskih čebelarjev Franci Strupi je na svojem domu na Spodnjem Brniku uredil čebelarsko-kmečki muzej.

Spodnji Brnik – Pred kratkim je na Spodnjem Brniku vrata odprl čebelarsko-kmečki muzej. V njem je lastnik Franci Strupi, sicer predsednik Čebelarskega društva Cerklje, postavil na ogled bogato zbirko starih predmetov, ki jih je zaradi spoštovanja do prednikov in ohranjanja njihove tradicije začel zbirati pred osmimi leti. Z ženo sta muzej uredila v njeni rojstni hiši pr' Povlič. Stara domačija blizu njunega sedanjega doma je bila v razsulu, a jima jo je uspelo obnoviti in ji dati novo vsebino.

»V muzeju so razstavljeni eksponati častitljive starosti, na primer skrinja z letnico izdelave 1776, razna svetila, nabožne slike, kolovrati, škarje za striženje ovc, pripomočki, ki so jih nekdaj uporabljali v črni kuhinji in pri peki kruha, lončene posode, amfore za olje … Veliko je starih čebelarskih pripomočkov: točil, panjskih končnic, literature, panjev, preša za med, 'gašperček' za kuhanje voska … Na ogled je tudi zgodovina prvotnih prebivalcev domačije pr' Povlič, del pa je namenjen mojemu pokojnemu očetu - čevljarju, tako da je razstavljeno tudi čevljarsko orodje,« je na kratko strnil Strupi. Številne predmete je obnovil sam, saj je opravil tečaj restavratorstva. Kot pravi, ima vsak predmet svojo zgodbo: »Če bi dediščino prednikov hranil na podstrešju, ne bi dosegla svojega namena.« Zbirko namerava v prihodnje razširiti še v prostore gospodarskega poslopja.

Z muzejem želi Strupi obogatiti turistično ponudbo občine Cerklje, upa pa tudi na sodelovanje z domačo osnovno šolo, saj bi učencem rad približal zgodovino domačega okolja. »Muzej je odprtega tipa, saj je ves čas kdo doma, sprejemamo pa tudi predhodne najave,« je še povedal.

Čebelarsko-kmečki muzej je velika pridobitev za občino Cerklje in celotno Gorenjsko, je na odprtju poudaril župan Franc Čebulj in se Strupiju zahvalil za čas, ki ga posveča ohranjanju kulturne dediščine. »Franci Strupi prekipeva od idej in energije, do čebelarjenja ima veliko veselje,« je dejala Vlasta Juršak s Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj, kjer so s Strupijem sodelovali v različnih projektih za spodbujanje promocije čebelarstva, pod znamko Moj dom pa prodajajo njegove lesene izdelke in čebelje pridelke.

Strupi ob tem opozarja, da danes mnogi premalo spoštujejo naravo, vesel pa je, da je v Cerkljah kar precej čebelarjev, ki ne uporabljajo kemičnih sredstev. »Tudi sam pri zatiranju čebeljih parazitov varoje zaradi spoštovanja do narave uporabljam le naravne preparate. Čebela je pokazatelj čistoče v naravi, je naša največja prijateljica,« poudarja Strupi, ki čebelarsko znanje na mlade prenaša tudi v čebelarskem krožku na Osnovni šoli Davorina Jenka v Cerkljah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 18. junij 2008 / 07:00

Pridno in urno sučejo kleklje

Članice in tudi en član Klekljarskega krožka Stražišče so imeli razstavo čipk v Osnovni šoli Stražišče.

Objavljeno na isti dan


Vodice / torek, 19. april 2016 / 16:31

Izredni nadzor v Vodicah

Na današnji redni seji občinskega sveta v Vodicah se bodo svetniki med drugim seznanili s poročilom o opravljenem izrednem nadzoru zaradi domnevno sporne menjave parcel v lasti Občine Vodice.

Razvedrilo / torek, 19. april 2016 / 16:16

Ljudje kot ti

V še nedokončani stanovanjski hiši na Duplici, predmestju Kamnika, se je odvil zanimiv večer vrhunskega džeza v izvedbi zasedbe People Like You!

Kultura / torek, 19. april 2016 / 16:14

Druga likovna razstava Mohorja Kejžarja

Železniki – V galeriji Muzeja Železniki je ta čas na ogled druga samostojna razstava likovnih del Mohorja Kejžarja z naslovom Kakorkoli že. Do takšnega poimenovanja je absolventa Akademije za likov...

Šport / torek, 19. april 2016 / 16:12

Cilj je vrnitev med elito

Tako pred bližnjim svetovnim prvenstvom Divizije I, skupine A, pravi izkušen napadalec slovenske hokejske reprezentance Žiga Jeglič, ki je tudi za novo sezono že podpisal pogodbo z dosedanjo ekipo Slo...

Nasveti / torek, 19. april 2016 / 16:09

Tanja odgovarja

Pozdravljeni, Tanja! Zanima me, kako bo z najinim odnosom s fantom. Ali bomo prišli skupaj in začeli z gradnjo hiše. In ali se bodo odnosi v hiši spremenili na bolje?