Ohranja zapuščino prednikov
Predsednik cerkljanskih čebelarjev Franci Strupi je na svojem domu na Spodnjem Brniku uredil čebelarsko-kmečki muzej.
Spodnji Brnik – Pred kratkim je na Spodnjem Brniku vrata odprl čebelarsko-kmečki muzej. V njem je lastnik Franci Strupi, sicer predsednik Čebelarskega društva Cerklje, postavil na ogled bogato zbirko starih predmetov, ki jih je zaradi spoštovanja do prednikov in ohranjanja njihove tradicije začel zbirati pred osmimi leti. Z ženo sta muzej uredila v njeni rojstni hiši pr' Povlič. Stara domačija blizu njunega sedanjega doma je bila v razsulu, a jima jo je uspelo obnoviti in ji dati novo vsebino.
»V muzeju so razstavljeni eksponati častitljive starosti, na primer skrinja z letnico izdelave 1776, razna svetila, nabožne slike, kolovrati, škarje za striženje ovc, pripomočki, ki so jih nekdaj uporabljali v črni kuhinji in pri peki kruha, lončene posode, amfore za olje … Veliko je starih čebelarskih pripomočkov: točil, panjskih končnic, literature, panjev, preša za med, 'gašperček' za kuhanje voska … Na ogled je tudi zgodovina prvotnih prebivalcev domačije pr' Povlič, del pa je namenjen mojemu pokojnemu očetu - čevljarju, tako da je razstavljeno tudi čevljarsko orodje,« je na kratko strnil Strupi. Številne predmete je obnovil sam, saj je opravil tečaj restavratorstva. Kot pravi, ima vsak predmet svojo zgodbo: »Če bi dediščino prednikov hranil na podstrešju, ne bi dosegla svojega namena.« Zbirko namerava v prihodnje razširiti še v prostore gospodarskega poslopja.
Z muzejem želi Strupi obogatiti turistično ponudbo občine Cerklje, upa pa tudi na sodelovanje z domačo osnovno šolo, saj bi učencem rad približal zgodovino domačega okolja. »Muzej je odprtega tipa, saj je ves čas kdo doma, sprejemamo pa tudi predhodne najave,« je še povedal.
Čebelarsko-kmečki muzej je velika pridobitev za občino Cerklje in celotno Gorenjsko, je na odprtju poudaril župan Franc Čebulj in se Strupiju zahvalil za čas, ki ga posveča ohranjanju kulturne dediščine. »Franci Strupi prekipeva od idej in energije, do čebelarjenja ima veliko veselje,« je dejala Vlasta Juršak s Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj, kjer so s Strupijem sodelovali v različnih projektih za spodbujanje promocije čebelarstva, pod znamko Moj dom pa prodajajo njegove lesene izdelke in čebelje pridelke.
Strupi ob tem opozarja, da danes mnogi premalo spoštujejo naravo, vesel pa je, da je v Cerkljah kar precej čebelarjev, ki ne uporabljajo kemičnih sredstev. »Tudi sam pri zatiranju čebeljih parazitov varoje zaradi spoštovanja do narave uporabljam le naravne preparate. Čebela je pokazatelj čistoče v naravi, je naša največja prijateljica,« poudarja Strupi, ki čebelarsko znanje na mlade prenaša tudi v čebelarskem krožku na Osnovni šoli Davorina Jenka v Cerkljah.