Franci Strupi z ženo Ančko, hčerko Tadejo ter vnukinjama Doro in Koro (Foto: Tina Dokl)

Ohranja zapuščino prednikov

Predsednik cerkljanskih čebelarjev Franci Strupi je na svojem domu na Spodnjem Brniku uredil čebelarsko-kmečki muzej.

Spodnji Brnik – Pred kratkim je na Spodnjem Brniku vrata odprl čebelarsko-kmečki muzej. V njem je lastnik Franci Strupi, sicer predsednik Čebelarskega društva Cerklje, postavil na ogled bogato zbirko starih predmetov, ki jih je zaradi spoštovanja do prednikov in ohranjanja njihove tradicije začel zbirati pred osmimi leti. Z ženo sta muzej uredila v njeni rojstni hiši pr' Povlič. Stara domačija blizu njunega sedanjega doma je bila v razsulu, a jima jo je uspelo obnoviti in ji dati novo vsebino.

»V muzeju so razstavljeni eksponati častitljive starosti, na primer skrinja z letnico izdelave 1776, razna svetila, nabožne slike, kolovrati, škarje za striženje ovc, pripomočki, ki so jih nekdaj uporabljali v črni kuhinji in pri peki kruha, lončene posode, amfore za olje … Veliko je starih čebelarskih pripomočkov: točil, panjskih končnic, literature, panjev, preša za med, 'gašperček' za kuhanje voska … Na ogled je tudi zgodovina prvotnih prebivalcev domačije pr' Povlič, del pa je namenjen mojemu pokojnemu očetu - čevljarju, tako da je razstavljeno tudi čevljarsko orodje,« je na kratko strnil Strupi. Številne predmete je obnovil sam, saj je opravil tečaj restavratorstva. Kot pravi, ima vsak predmet svojo zgodbo: »Če bi dediščino prednikov hranil na podstrešju, ne bi dosegla svojega namena.« Zbirko namerava v prihodnje razširiti še v prostore gospodarskega poslopja.

Z muzejem želi Strupi obogatiti turistično ponudbo občine Cerklje, upa pa tudi na sodelovanje z domačo osnovno šolo, saj bi učencem rad približal zgodovino domačega okolja. »Muzej je odprtega tipa, saj je ves čas kdo doma, sprejemamo pa tudi predhodne najave,« je še povedal.

Čebelarsko-kmečki muzej je velika pridobitev za občino Cerklje in celotno Gorenjsko, je na odprtju poudaril župan Franc Čebulj in se Strupiju zahvalil za čas, ki ga posveča ohranjanju kulturne dediščine. »Franci Strupi prekipeva od idej in energije, do čebelarjenja ima veliko veselje,« je dejala Vlasta Juršak s Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj, kjer so s Strupijem sodelovali v različnih projektih za spodbujanje promocije čebelarstva, pod znamko Moj dom pa prodajajo njegove lesene izdelke in čebelje pridelke.

Strupi ob tem opozarja, da danes mnogi premalo spoštujejo naravo, vesel pa je, da je v Cerkljah kar precej čebelarjev, ki ne uporabljajo kemičnih sredstev. »Tudi sam pri zatiranju čebeljih parazitov varoje zaradi spoštovanja do narave uporabljam le naravne preparate. Čebela je pokazatelj čistoče v naravi, je naša največja prijateljica,« poudarja Strupi, ki čebelarsko znanje na mlade prenaša tudi v čebelarskem krožku na Osnovni šoli Davorina Jenka v Cerkljah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / / 16:22

Preživninski kalkulator

S spletno aplikacijo za informativni izračun mesečnih potreb otroka želijo ločenim staršem olajšati dogovarjanje o primerni višini preživnine.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 6. februar 2017 / 21:36

Tožilka predlagala denarne kazni

Tožilka Sabina Perko je za obtožene Tomaža Šumija, Antona Šteblaja in Marjana Markiča v zadevi Vogel predlagala denarne kazni. Po njenem so gradbena dela za novi sedežnici na Voglu začeli prej, kot so...

Šport / ponedeljek, 6. februar 2017 / 21:32

Spremembe pri LTH Castingsu

Pri škofjeloškem košarkarskem prvoligašu so pred kratkim prekinili pogodbo z obema Američanoma, novinec v ekipi pa je Robert Abramović.

Kultura / ponedeljek, 6. februar 2017 / 21:30

V njenih čevljih

V Kulturnem domu v Križah je v trodelni monodrami V njenih čevljih italijanskega dramatika Alda Nicolaja občinstvo navdušila igralka Tereza Gosar.

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. februar 2017 / 18:31

Podelili certifikate za odgovorno ravnanje

Kranj – Združenje kemijske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije je v torek podjetjem, ki izpolnjujejo pogoje, podelilo certifikate Programa odgovornega ravnanja. Certifikat je prejelo osem...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. februar 2017 / 18:31

Opozarjajo na prevare in zlorabe

Združenje bank Slovenije opozarja na nove oblike prevare s kreditnimi karticami, finančna uprava pa na lažna elektronska sporočila glede neplačanih obveznosti.