Pomožni ključavničar
Tednik Reporter je v ponedeljkovi izdaji objavil pogovor s Perom Simićem, po izobrazbi ekonomistom. Iz kratke biografije med drugim izvemo: rodil se je leta 1946 v BiH; bil je predsednik srbske mladine, glavni in odgovorni urednik ter novinar beograjskih Večernjih novosti. Je eden redkih piscev, ki se je (tudi zaradi neugodnih okoliščin) zakopal v ruske in jugoslovanske arhive, iz katerih je dobival svoje vire za knjige o Titu.
Iz odgovorov na novinarjeva vprašanja o tovarišu jugoslovanskega komunizma številka ena izvemo: »Titu je šlo predvsem za prevzem in ohranitev oblasti. … Svojo karizmo je gradil zelo načrtovano. … ponavljal je prvi razred, komaj ga je naredil, po poklicu je bil pomožni ključavničar. … Ko je marca 1939 v Bohinjski Bistrici sklical kongres, je iz partije izključil vse, ki so … bili ustreljeni ali zaprti v Moskvi. … Nikoli jih ni rehabilitiral, ker bi s tem priznal odgovornost pri njihovi nesreči, to pa bi ogrozilo njegov mit. … Njegov odnos do pakta Hitler–Stalin je bil zelo lojalen. V razglasu KPJ je za izbruh druge svetovne vojne obtožil Francijo in Anglijo. … ob nemškem napadu na Jugoslavijo ni storil nič (namreč tovariš Tito, da ne bo nesporazuma; op. M. S.) … Če pazljivo analiziramo partijske dokumente … vidimo, da je glavni cilj KPJ priti na oblast. Borba proti Nemcem … je bila podrejena cilju priti na oblast. … Ko je kazalo, da se bodo zavezniki izkrcali na Jadranu …, se je odločil za sodelovanje z Nemci (se pravi z okupatorjem, če je kdo morda pozabil; op M. S.) … V teh pogovorih je Tito Nemcem zagotovil, da se ne bodo več bojevali proti njim in da so se pripravljeni boriti celo proti vsakomur, za katere ukažejo. To pomeni Angležem. … Med premirjem je tudi zamenjal nekaj nemških oficirjev za ženo Herto Haas. … Kdor vsaj malo pozna strukturo Titovega režima in njegove osebnosti, mu je jasno, da je glavni krivec za (povojne; op. M. S.) poboje Tito, vsi drugi so bili izvajalci. … Zločin je bil programiran in načrtovan. … Stalin je bil zelo jezen, ker je Tito nekaj naredil brez njegovega soglasja (poslal vojsko v Albanijo; op. M. S.). … Dejansko je Stalin rekel Titu ne in ne narobe. Tito se je vse do konca leta 1949 opravičeval in skušal odkupiti Stalinu. Toda ni ga prepričal. …«
Cenjenim bralcem Gorenjskega glasa se za »prepisovanje« opravičujem, a se kratko malo nisem mogla premagati, da ne bi tako rekoč iz prve roke širila resnice o izkrivljeni podobi nekaterim tako ljubega komunista in množičnega zločinca Josipa Broza, imenovanega Tito.
Glede na povedano, ki je (menda) podkrepljeno z materialnimi dokazi, se je povsem umestno, smiselno, logično in ne nazadnje tudi potrebno vprašati, kdo v resnici stoji za figuro ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki tako vehementno in brez kančka studa poimenuje cesto v prestolnici po psevdonimu enega najkrvoločnejših množičnih morilcev med drugo svetovno vojno in po njej.
Smo Slovenci res tako zabiti, da tega dejstva bodisi ne spregledamo bodisi ne verjamemo? Ne. Resnica je drugje. V dejstvu, da imajo sedemdeset let po drugi svetovni vojni v Sloveniji vse niti v rokah še vedno nekdanji komunisti in njihova »zalega«. In v dejstvu, da postane stokrat ponovljena laž resnica.