Tujerodne invazivne vrste rastlin otežujejo obnovo gozdov
Zavod za gozdove Slovenije in Gozdarski inštitut Slovenije izvajata projekt Varstvo pred invazivnimi tujerodnimi vrstami rastlin v gozdovih.
Kranj – Kot ugotavljajo v zavodu za gozdove in gozdarskem inštitutu, so v zadnjem desetletju gozdove močno prizadele vremenske ujme in napadi podlubnikov. Na nekaterih območjih so se v poškodovane gozdove naselile tujerodne vrste rastlin, ki rušijo naravno ravnovesje v gozdnih ekosistemih, otežujejo ali celo onemogočajo naravno obnovo gozdov, ogrožajo biotsko raznovrstnost, povzročajo gospodarsko škodo in celo škodljivo vplivajo na zdravje ljudi. Najbolj so se razširile japonski oziroma češki dresnik, navadna barvilnica, veliki pajesen in žlezava nedotika.
V zavodu za gozdove in gozdarskem inštitutu bodo v okviru dvoletnega projekta, ki ga bo financiral sklad za podnebne spremembe, pripravili karto ogroženih območij, izobraževalno gradivo za gozdarske strokovnjake in lastnike gozdov ter strokovne podlage za vključitev problematike v sistem gozdarskega načrtovanja, razvijali metode zatiranja, izvedli izobraževanja in ozaveščali javnost o pomenu varstva gozdov pred invazivnimi tujerodnimi vrstami. Pri prvih aktivnostih se bodo najprej osredotočili na veliki pajesen in navadno barvilnico, to je na vrsti, ki se širita tudi v gozdovih, ki jih je prizadel požar na goriškem Krasu. Na tem območju bodo prva izobraževanja za lastnike gozdov izvedli že letos jeseni.