Ločeno zbiranje odpadkov od vrat do vrat v občini Cerklje poteka že od lanskega maja, v občini Preddvor od oktobra, količine ločeno zbranih odpadkov so se povečale v povprečju s 26 na 44 odstotkov. (Foto: Tina Dokl)

Ločevanje od vrat do vrat

V občinah Kranj in Šenčur je Komunala Kranj občanom ponudila nove zabojnike: za mešane odpadke, za zbiranje odpadne embalaže in za biološke odpadke. Slednji so novost tudi v občinah Preddvor in Cerklje. Najem ni obvezen, vodi pa v nižji znesek na položnici.

Kranj - Občani občin Kranj, Cerklje, Preddvor in Šenčur so prejeli obvestilo Komunale Kranj v zvezi z nadgradnjo ločenega zbiranja odpadkov. »Že ta mesec bomo na območju kranjske in šenčurske občine uvedli ločevanje bioloških odpadkov in odpadne embalaže po sistemu od vrat do vrat. To pomeni, da bodo imela gospodinjstva lahko tudi tri zabojnike: za mešane odpadke, za odpadno embalažo in za biološke odpadke. Gospodinjstva si zabojnike lahko delijo in si tudi s tem zmanjšajo stroške. V kranjski občini bo distribucija zabojnikov za zbiranje odpadne embalaže in za biološke odpadke potekala od 19. aprila dalje, v Šenčurju jih bomo dostavljali od 12. do 17. aprila. V občinah Cerklje in Preddvor smo ločeno zbiranje odpadne embalaže uvedli že lansko leto, zdaj jim ponujamo še možnost ločevanja bioloških odpadkov. V občini Cerklje bomo ekološke vreče, ki smo jih uvedli lani, nadomestili z ekološkimi zabojniki velikosti 120 litrov, ki jih bodo občani dobili od 6. do 10. aprila,« je povedal Aleksander Sašo Zupan, direktor Komunale Kranj.

Z zabojnikom za zbiranje odpadne embalaže (ekološki zabojnik) je edini strošek, ki ga občan ima, strošek najemnine, ki za 120-litrski zabojnik znaša 0,45 evra na mesec. »Odvoz zbranih odpadkov v ekološkem zabojniku ne bo predstavljal dodatnega stroška. Hkrati bomo zmanjšali število odvozov mešanih odpadkov, kar bo pri gospodinjstvih vplivalo na zmanjšanje mesečnih izdatkov za odpadke,« je poudaril direktor in dodal, da je zelo pomembno tudi ločeno zbiranje bioloških odpadkov. Med mešanimi odpadki je trenutno približno 35 odstotkov bioloških odpadkov, ki se lahko kompostirajo v hišnem kompostniku ali pa se odlagajo v ponujene biološke zabojnike. »Ko bo znano, koliko občanov se je odločilo za dodatni zabojnik za biološke odpadke, bomo lahko oblikovali točno ceno. Ocenjujemo, da bodo stroški zbiranja, obdelave in najema 80- litrskega zabojnika približno sedem evrov na mesec,« je razložil Zupan. Biološke odpadke bodo enkrat na teden odvažali v predelavo.

Na zabojnikih bodo čipi

Na komunali ne zahtevajo menjave zabojnikov za mešane odpadke, ki jih že imate doma. Bodo pa vsi novi zabojniki imeli vgrajene elektronske elemente z digitalno informacijo o številki in lokaciji zabojnika, t. i. čipe. Montaža čipov na kovinske zabojnike, ki jih ima še veliko gospodinjstev, je zahtevnejša, zato bodo s tem verjetno začeli šele po opremi plastičnih zelenih zabojnikov. »Zabojniki s čipi bodo v prihodnosti omogočali nadgradnjo sistema zbiranja odpadkov. S čitalnikom, ki bo pritrjen na smetarskem vozilu, bomo lahko beležili število praznjenj. Po nadgradnji smetarskega vozila s tehtalno nakladalno rampo bomo v prihodnosti tudi tehtali odpadke pri praznjenju zabojnikov,« je povedal direktor ter dodal: »Čeprav bo občan po novem lahko imel tri zabojnike, se bo končna cena na položnici v primerjavi z današnjo celo znižala. Ker bomo zmanjšali količine mešanih odpadkov, ki se odlagajo na odlagališče, bomo zmanjšali stroške in več prispevali k varovanju okolja.«

In še izračun na konkretnem primeru: od štiričlanske družine, ki živi v individualni hiši in ima 120-litrski zabojnik za mešane odpadke, zdaj komunala odpelje na odlagališče 480 litrov mešanih odpadkov na mesec, strošek gospodinjstva je 15,42 evra. Po novem z doslednim ločevanjem odpadkov doma ta družina potrebuje le manjši 80-litrski zabojnik za mešane odpadke, teh odpadkov bo le še 160 litrov na mesec. V nadaljnjo predelavo pa bo šlo 240 litrov odpadne embalaže, kar pomeni, da stroška odlaganja ni, občan plača le najemnino ekološkega zabojnika. Če se gospodinjstvo odloči še za zabojnik za biološke odpadke in si ga deli s tremi gospodinjstvi, bodo na mesec odpeljali 110 litrov bioloških odpadkov, ki gredo prav tako v nadaljnjo predelavo. »Ocenjujemo, da bo skupni strošek v tem novem primeru 10,49 evra na mesec za to štiričlansko družino,« je še razložil Aleksander Sašo Zupan.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Rdeča luč gradnji stanovanj

Občina Kamnik je sprejela začasen ukrep, s katerim je prepovedala možnost stanovanjske gradnje na območju Grabna. Lastnik podjetja Trival kompoziti, ki želi prodati proizvodni obrat na Žebljarski ulic...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Povej, kaj sanjaš

»Bila sem v hišici mojega prijatelja, spet sem pospravljala. Kot vedno v sanjah in tudi v resnici se je zopet pojavila starejša ženska (zaradi katere sem že večkrat hotela zapustit...

Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Moji, tvoji, najini

Preteklo sredo smo se ustavili v studiu VPK na Kranjčevi ulici v Ljubljani in si ogledali nastajanje nove družinske nanizanke Moji, tvoji, najini, ki jo bodo začeli predvajati 1. oktobra,...

Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Slovenski Pink

V Slovenijo v teh dneh prihaja med tv-sporede nova, slovenska verzija srbske televizije Pink.

Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Ni ga čez Ambasado

Letos mineva petdeset let, odkar se je iz skromne slaščičarne začel razvijati Ambasada bar, eden izmed najbolj priljubljenih lokalov v Žireh.

Humor / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Živijo, jaz sem Michael

Po kakih pol ure je na bencinsko črpalko, kjer smo ga čakali, prišla naša kijevska naveza, Michael. Peš.