Čez noč kreditno nesposobna
Delavce z najnižjimi plačami je dvig minimalne plače za sto evrov nedvomno razveselil. Nekaterim pa je to prineslo neslutene težave.
Kranj – To se je zgodilo tudi Nataši (ime je izmišljeno, op. p.) iz Kranja, ki je tako rekoč čez noč postala neprimerna, da bi ji banka odobrila posojilo za nakup stanovanja, za katerega je celo že plačala polog. Za stanovanjsko posojilo v višini trideset tisoč evrov se je pred dobrim mesecem dogovorila v svoji matični banki, saj je bila ponudba najugodnejša. Posojilo bi morala zaradi nizke neto plače, ki znaša šeststo evrov, odplačevati kar 27 let, a imela bi vsaj svoje stanovanje. Vse pa se je spremenilo z novim zakonom o minimalni plači, ki je spremenil tudi pogoje za pridobitev posojila. Minimalni znesek, ki mora po novem ostati posojilojemalcu, namreč znaša dobrih 560 evrov. Pri šeststo evrih neto plače je tako banka njeno prošnjo, ki je bila še ne slab mesec nazaj popolnoma sprejemljiva, morala zavrniti.
»Za izračun posojila sem se na različnih bankah zanimala že od novembra, saj sem vedela, da bom morala čim prej dobiti stanovanje,« pripoveduje Nataša, ki so jo v take razmere pripeljale življenjske okoliščine, saj je po ločitvi ostala sama z najstniškim sinom. Z nekdanjim možem sta se dogovorila, da se bosta s sinom iz starega stanovanja izselila do konca aprila. Novo stanovanje ji je uspelo najti že pred novim letom, a je bil takrat objekt še v gradnji, tako da še ni mogla pridobiti vse potrebne dokumentacije, ki jo ob prošnji za posojilo zahteva banka. »Zaradi neugodnih vremenskih razmer se je gradnja še zavlekla, tako da so tehnični pregled objekta opravili šele sredi februarja, konec februarja pa sem podpisala kupoprodajno pogodbo. Deset odstotkov pologa sem morala nakazati že naslednji dan, preostanke pa do konca aprila.« Takoj po tem je na izbrani banki, ki ji je ponudila najugodnejše pogoje, prosila za nov izračun, ki se ni razlikoval od prejšnjih. Mesečni obrok bi znašal 140 evrov. »Še enkrat so mi zatrdili, da ne bo nobenih težav pri odobritvi posojila. Papirje sem odnesla potrditi v službo, a je bila delavka, ki se s tem ukvarja, ravno na dopustu, tako da se je spet zavleklo za teden dni.« V banko se je znova odpravila 2. marca, že prej, pravi Nataša, pa jo je sodelavec ustrašil, da bo mogoče imele težave, ker je s 1. marcem začel veljati nov zakon o minimalni plači. »Ker je bil postopek v teku, kar nisem mogla verjeti, da bi se to res lahko zgodilo. Tudi na banki so mi obljubili, da bodo storili vse, da bi dobila posojilo, a so me prejšnji petek klicali, da se morajo žal držati zakona in ne morejo storiti nič,« obupana konča pripoved Nataša. Zdaj je za posojilo zaprosila še pri drugi banki, pri kateri upa, da bodo upoštevali ne le neto plačo, ampak vse prilive na njen račun, saj dobi še približno 250 do 300 evrov za malico in prevoz. »Malo več upanja so mi dali, a dokončnega odgovora še nisem dobila.«
Ker se ji čas že izteka, saj mora do konca aprila poravnati preostanek kupnine, je pripravljena narediti vse, da bi dobila manjkajoči denar. »Govorila sem celo že z nekim posrednikom, ki posreduje pri posojilih v Avstriji, za kar pa zahteva dva odstotka provizije. Čeprav se zavedam, da je to tvegano, mi drugega ne bo preostalo.« Ob tem pa jo jezi, da očitno nikomur ni mar za to, da bo v nasprotnem primeru prisiljena poiskati najemniško stanovanje, za katerega bo plačevala bistveno več, kot bi znašal obrok posojila. »V tem primeru pa nikogar ne skrbi, koliko mi bo ostalo za preživetje,« je ogorčena Nataša.