Okusite kakovost Mesarstva Čadež
Na Visokem pri Kranju se že vrsto let razvija pripoved o mesu, mesnih izdelkih in slastno pripravljenih jedeh. Tukaj ima svoje korenine Mesarstvo Čadež. Oče vsega tega prizadevanja je Anton Čadež.
Anton Čadež je začel razvijati sodobno mesarsko obrt leta 1987. Z ženo Marijo sta zasnovala najprej manjšo obrtno delavnico, ki se je kasneje razvila v sodobno družinsko podjetje. Pri njih je kakovost osrednji motiv druženja z mesom in mesnimi izdelki.
Iz delavnice se je postopoma razvilo sodobno središče mesno predelovalnega prizadevanja, ki je postopoma razširilo svoje veje na več lastnih mesnic (dve v Kranju, ena v Škofji Loki in ena na Jesenicah) in na številne manjše trgovine po vsej Sloveniji, ki jih Čadeževi oskrbujejo z mesom, vzrejenim na gorenjskih kmetijah. Od večjih trgovskih hiš pa so že od samega začetka delovanja prisotni v E.Leclercu. Njihova vse bolj aktivna dejavnost pa je tudi catering.
Vendar ostaja Mesarstvo Čadež značilno družinsko podjetje, ki nadaljuje dediščino slovenskega obrtništva.
Meso in mesni izdelki Mesarstva Čadež niso le kakovostni, ampak predvsem človeku prijazni. Ne gre za običajno prodajno frazo, ampak dejstvo, ki ga potrjujejo ustrezna priznanja, pridobljena na strokovnih ocenjevanjih. Meso in mesnine Mesarstva Čadež se ponašajo s priznanji Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in s številnimi medaljami z mednarodnih ocenjevanj mesnih izdelkov na Mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu v Gornji Radgoni. Čadeževi so si za svoje mesne mojstrovine pridobili tudi znak kakovosti slovenskih izdelkov SQ. Med najbolj pomembnimi priznanji, ki pomenijo potrditev najvišjega standarda kakovosti, je tudi mednarodni certifikat ISO 9001, ki predstavlja garancijo njihovega razvoja, proizvodnje in trženja, male in veleprodaje mesa ter pestre palete mesa in mesnih izdelkov.
Lani je na AGRI 2009 v Gornji Radgoni njihova domača gorenjska zaseka dobila naziv šampion kakovosti, zlato medaljo so prejeli za gorenjski želodec s kašo, tatarski biftek in jezersko šunko, srebrno za jetrno pašteto, hišno salamo (suho salamo), posebno z zelenjavo, tris pivskih klobas za žar, bronasto pa za njihovo kranjsko klobaso. Anton Čadež pravi, da ne samo pri njih, na splošno gorenjski mesarji premalo dajo poudarka na svoje pridobljene medalje in priznanja. Pri nas gredo ljudje po biftek k Čadežu, ker je dober, ne govori se o tem, da je dobil lani priznanje, recimo.
Tudi v mesarstvu obstajajo obdobja. Čeprav pri Čadežu najdemo vse od suhih mesnin, klobas, pečenih izdelkov, mesa za žar, paštet in namazov, pripravljene in polpripravljene hrane, recimo povpraševanja po zaseki ta trenutek ni toliko, se bo pa v pričakovanju velikonočnih praznikov povečalo povpraševanje po gorenjskem želodcu in kmečki šunki, ki jo gospodinje za veliko noč postavijo na mizo z naribanim hrenom. Kuhano, ali pa jo nekatere celo spečejo v testu. Ta je ljuba tudi Antonu, ki nam zaupa, da je najboljša šunka tista, ki jo prej malo prevremo, da spusti odvečno sol, potem pa (po želji sicer) lahko tudi popečemo.
Pri Čadežu so ponosni na vse svoje izdelke, pa vendar ljudje radi povedo, da se nikoli ne preobješ njihovega (že omenjenega) bifteka. Pa tudi paštete in hrenovke so okusne.
V njihovih mesnicah je vedno kaj v akciji. Velikonočna akcija se začne 21. marca in bo trajala štirinajst dni. V takratni ponudbi bo tudi nekaj tradicionalnih klasično pripravljenih mesnin, med drugim gorenjska prata, klasično sušeni velikonočni vrat, šunka in rebra. Zato takrat le v avto in najbližjo Mesnico Čadež po velikonočne dobrote.