Varčno s proračunskim denarjem
Občinski svetniki v Škofji Loki so sprejeli letošnji proračun. Ta bo precej okleščen, občina je prisiljena varčevati, nekateri projekti bodo odloženi na pozneje.
Škofja Loka - Občinski proračun bo okleščen za osem milijonov, za izdatke bodo imeli na razpolago trideset milijonov evrov. Prihodkov občine je zaradi gospodarske krize manj, tudi denar iz evropskih kohezijskih virov je odmerjen bolj skopo kot poprej. Tako bodo morali skrbneje gospodariti, nekatere naložbe pa odložiti na poznejši čas. Naložbe bodo manjše za devet milijonov evrov, smo slišali na seji občinskega sveta. Pozneje, kot je bilo predvideno, bodo urejali parkirišče Nunski vrt, odloženo je nadaljevanje projekta tehnološkega parka, manj bo denarja za urejanje kanalizacije, vodovodov in čistilni naprav. Pač pa bodo nekaj več namenili za plinovod, urejanje cest, pokopališča (gradili bodo tudi kostnico, ki jo sofinancira država) in nakup stavbišč.
Ko so občinski svetniki predlagali manjša dopolnila k proračunu, so ob povečanju nekaterih postavk predlagali tudi, kje vzeti. Največkrat so pri tem posegli po postavki »sofinanciranje vpadnic«. Predlagani proračun z amandmaji je doživel večinsko podporo občinskih svetnikov, župan Igor Draksler pa je ob tem dejal, da bo za zagotovitev vzdržnosti proračuna treba močno varčevati. Proračun bodo izvajali počasi in premišljeno, nekateri projekti bodo odloženi. Prednostni projekt v občini, vezan na evropski denar, je urejanje porečja Sore z obnovo kanalizacij, čistilni naprav in vodovodov. Za prvi del projekta že imajo odločbo, za drugi del, ki predvideva vlaganje v vodovodno omrežje, pa župan pričakuje, da bodo s pogajanji še letos prišli do odločbe in s tem denarja. Manj bo tudi zadolževanja, do svežega denarja pa nameravajo med drugim priti tudi s prodajo delnic (Cestnega podjetja) in nekaterih nepremičnin. Pri prodaji slednjih lani niso bili najbolj uspešni, zato so to letos znova uvrstili v program. Svetniki so tokrat sklepali tudi o zaključnem računu predlanskega proračuna, pri čemer so bili pozorni na to, da so tedaj iz prihodkov izpadla sredstva norveškega finančnega mehanizma za Sokolski dom. Ta del naložbe so pokrili z likvidnostnim posojilom in to leto končali z 2,2 milijona evrov dolga. Svetniki so na mizo dobili tudi končno poročilo nadzornega odbora o nadzoru občinskega proračuna. Predsednik Marko Vraničar se je bil pripravil na neprijetna vprašanja svetnikov, vendar jih tokrat ni bilo. Vse, kar je povezano z občinskimi financami, je dobilo večinsko podporo svetnikov. Novi svetnik SDS Aleš Habjan pa je predlagal, naj se občinskim svetnikom v prihodnje razkrijejo vlaganja občine v zasebna podjetja.