Včasih ne pomaga niti preventiva
Najnovejši množični vpoklici zaradi serijskih napak, ki bi lahko povzročile prometno nesrečo, so vznemirili in prizadeli tudi slovenske lastnike avtomobilov.
Čeprav avtomobilski proizvajalci med razvojem in proizvodnjo skrbno pazijo na doseganje zastavljenih kakovostnih standardov, se lahko zgodi, da morajo zaradi nenadoma odkrite ponavljajoče se napake ali okvare lastnike pozvati, naj svoje štirikolesnike pripeljejo na preventivni pregled in popravilo. Pri tem niso nobena izjema tudi znamke, ki po raznih lestvicah merjenja kakovosti in nepokvarljivosti avtomobilov sodijo v sam vrh. O tem nenazadnje dovolj jasno govori tudi zadnji množični vpoklic, ki so ga morali zaradi zatikajoče se stopalke za plin opraviti pri japonski Toyoti. Sodobna in vse bolj zapletena tehnologija v avtomobilih je namreč eden od vzrokov, da je množičnih vpoklicev avtomobilov čedalje več. Množične okvare posameznih sklopov se pojavljajo predvsem kot posledica premalo preizkušenih lastnosti v pogojih, ki jih avtomobilski proizvajalec v razvojni fazi ni mogel dovolj natančno simulirati. Tudi zelo obsežen proces vmesne in končne kontrole kakovosti velikokrat ni dovolj, da bi v avtomobilskih tovarnah odkrili napake, ki kasneje doletijo kupce. Poleg tega običajno ne gre za površnost pri montaži, ampak pretežno za slabo kakovost sestavnih delov, ki jih avtomobilskim proizvajalcem zagotavljajo dobavitelji. To je za kupce avtomobilov sicer slaba tolažba, saj v vsakem primeru senca dvoma pade na avtomobilsko znamko.
Toyota skuša popraviti slab vtis
Vpoklic skoraj osem milijonov Toyotinih avtomobilov zaradi možnosti zatikanja stopalke za plin je povsod po svetu dvignil veliko prahu. Vznemirjeni so predvsem v Združenih državah Amerike, kamor so prvega človeka Toyote Akida Toyodo poklicali celo na zagovor v senat, kjer je moral pojasnjevati, zakaj je prišlo do napake in kako jo bodo odpravili, hkrati pa se tudi opravičiti za vse neprijetne posledice. Žal je bilo zabeleženih tudi nekaj primerov prometnih nesreč s smrtnimi žrtvami, ki naj bi se zgodile prav zato, ker je avtomobil zaradi zatikajoče se stopalke nenadoma pospešil. To pa še zdaleč ni vse, saj so potrošniške organizacije v ZDA kupce pozvale, naj ne kupujejo tudi tistih rabljenih Toyotinih avtomobilov, pri katerih je bila napaka na stopalki za plin že odpravljena, češ da to ni dovolj za popolno varnost. Takšne namige pri Toyoti zavračajo. Boštjan Trilar, direktor Toyote Slovenija, je dejal, da se je Toyota odločila za najhitrejše in za stranko najmanj obremenjujoče popravilo. »V tem primeru gre za postopek, ki traja pol ure, rešitev pa je zadovoljiva do te mere, da se napaka ne more več ponoviti. Gre za učvrstitev naležne površine pri stopalki za plin. Zagotovo so pri Toyoti takšno rešitev tudi ustrezno preizkusili,« dodaja Trilar. Hkrati priznava, da v Sloveniji sicer nimamo natančne zakonodaje, ki bi uvoznikom oziroma zastopnikom proizvajalcev avtomobilov nalagala, da morajo biti vpoklici javno objavljeni. Precej bolje pa je urejeno obveščanje lastnikov avtomobilov; pri nekaterih znamkah uvozniki o serijskih okvarah in vpoklicih lastnike avtomobilov obveščajo na svojih spletnih straneh, v vsakem primeru pa jih na preventivni servisni pregled povabijo s pošto. Seveda so tudi pri takšnem načinu obveščanja težave, če je avtomobil vmes menjal lastnika, uvoznik pa nima sproti posodobljene baze podatkov. Vpoklice na splošno ureja zakon o varstvu potrošnikov, ki določa, da morajo biti izdelki kakovostni in varni, za kar je odgovoren izdelovalec. Z nadzorom teh določil se ukvarja republiški tržni inšpektorat, ki sodeluje z mednarodno mrežo Rapex, za hitro opozarjanje o nevarnih izdelkih, ki objavlja tudi podatke o vpoklicih.
Zakonodaja še ni dorečena
Večina avtomobilskih znamk množične serijske napake, ki jih zaznajo v servisnih mrežah, skuša odpraviti brez velike publicitete, saj to lahko negativno vpliva na ugled, posledično pa tudi na prodajo posameznih modelov. Največkrat se posodobitveni posegi ali manj zahtevna popravila odpravijo kar med rednimi servisnimi pregledi, tako da lastniki avtomobilov sploh ne vedo, da je bilo kaj narobe. Seveda je takšna praksa sprejemljiva le v primerih, ko napaka ali okvara ne vpliva na varnost vozila in tudi sicer ni zaznavna med uporabo. V hujših primerih, ko zaradi morebitne napake lahko pride do prometne nesreče, požara ali celo eksplozije, se avtomobilske znamke ne morejo izogniti množičnemu vpoklicu, saj so stroški informiranja lastnikov in odprava napake veliko cenejši, kot lahko znašajo stroški sodnih procesov in odškodnin.
Odprava serijskih napak, zaradi katerih pride do vpoklicev, je v veliki večini primerov brezplačna, stroške posodobitev, popravil in nadomestnih delov krije proizvajalec. Proizvajalec nosi polno odgovornost tudi za dele in sklope dobaviteljev. Tudi v nekaterih slovenskih pooblaščenih servisih pa je že prišlo do primerov, ko so od stranke zahtevali delno ali celotno plačilo odprave serijske napake, če je bil avtomobil kupljen v tujini ali servisiran pri nepooblaščenem serviserju. Takšne zahteve so ponavadi neupravičene, saj do tovarniške napake ne pride zato, ker avtomobil ni bil kupljen pri pooblaščenem slovenskem prodajalcu oziroma če ni bil vzdrževan v pooblaščeni servisni mreži. V določenih primerih je zaračunavanje delnih ali celotnih stroškov popravila tudi upravičeno, vendar morajo v primeru vpoklica serviserji kupca s tem predhodno tudi seznaniti.