Še naprej bodo združevali kmete
Kmetijska zadruga Cerklje skupaj s svojimi predhodnicami obeležuje stodesetletno tradicijo.
Cerklje na Gorenjskem - Letos Kmetijska zadruga Cerklje praznuje 110-letnico obstoja. Zadružništvo ima na Cerkljanskem bogato tradicijo. Začetki Kmetijske zadruge Cerklje segajo v leto 1900, ko sta bili ustanovljeni Mlekarski zadrugi v Cerkljah in Šenčurju. Na območju občin Cerklje in Šenčur je bilo kasneje ustanovljenih več zadrug. Nekatere med njimi so usahnile, druge so se medsebojno združevale. Procesi združevanja so se tako stekli v zadrugi Cerklje in Šenčur, ti dve pa sta se nazadnje združili v Kmetijsko zadrugo Cerklje.
Zadrugi v Cerkljah in Šenčurju sta se združili v enovito Kmetijsko zadrugo Cerklje leta 1964. Leto 2004 je zaznamovalo združitev s Kmetijsko gozdarsko zadrugo Komenda, naslednje leto (2005) pa se jim je pridružila še Kmetijsko gozdarska zadruga Moravče. Kmetijska zadruga Cerklje ima danes 736 zadružnikov. Že četrti mandat je predsednik zadruge Janko Golorej, osmo leto pa jo uspešno vodi direktor Miro Jenko.
Največji delež dejavnosti cerkljanske zadruge je odkup mleka in živine, še pred nekaj leti je bil glavni krompir. Na drugo mesto sodi preskrba s kmetijskim repromaterialom prek petih trgovin v lasti zadruge. Najmočnejša je skupina pridelovalcev mleka, ki šteje 230 zadružnikov. Po besedah direktorja Jenka si bo zadruga še naprej prizadevala za nadaljevanje svoje tradicije, to je združevati kmete in jim pomagati pri nadaljnjem razvoju. »Naša vizija je jasna. Ostati želimo partner naših zadružnikov, in to na način, da bodo sami spoznali, zakaj je smiselno poslovati z našo zadrugo. Kot primarnim strankam želi zadruga svojim zadružnikom ponuditi kmetijske artikle po konkurenčnih cenah. Po drugi strani želimo strukturo prodajnih artiklov približati tako potrebam podeželskega človeka kot kmeta.«
»V zadnjem obdobju je Kmetijska zadruga Cerklje veliko vlagala v povečanje poslovnih prostorov, zlasti trgovin. Razširila je ponudbo trgovskega blaga, tako da danes lahko kupimo poleg kmetijskega repromateriala tudi veliko blaga namenjenega podeželskemu človeku, ki ga potrebuje za oskrbovanje svojih vrtov, zelenic in domov v celoti,« pravi direktor in dodaja, »lani so se blagovni tokovi večinoma povečali, kar pomeni, da smo odkupili več mleka in živine kot preteklo leto, ker pa so bile cene v preteklem letu nižje, je na tem področju prihodek kmetijske zadruge nekoliko nižji. Skupni prihodek Kmetijske zadruge Cerklje v letu 2008 je bil petnajst milijonov evrov, lani pa za okoli dvanajst odstotkov manjši.« Tudi prodaja kmetijskega repromateriala je bila v določenih blagovnih skupinah večja, v drugih pa tudi manjša, zato je bil tudi finančni prihodek manjši. Prodaja v maloprodajnih enotah, ki so v Cerkljah, Šenčurju, Voklem, Komendi in Moravčah, se je zaradi nižjih cen tudi znižala za okrog dvanajst odstotkov. »Letos si želimo enakega sodelovanja s kmeti, razvijati naša prodajna mesta in tudi sodelovanje s sosednjimi zadrugami, če zato obstaja obojestranski interes. Želimo si poslovno bolj mirnega leta. V zadrugi si tudi pri cenovnih razmerjih želimo več reda in uravnoteženosti. Investicije bodo odvisne od možnosti, v prihodnje si želimo dodatno urediti skladiščne in dvoriščne prostore v Cerkljah in nove prostore za trgovino v Šenčurju. V Komendi pa smo se v začetku letošnjega leta preselili iz dosedanjih trgovinskih prostorov v stavbo, ki je v lasti zadruge na isti lokaciji, saj so dosedanje trgovske prostore dobili nazaj denacionalizacijski upravičenci,« zaključuje Jenko.