Ivana Kump ne razume, zakaj se zneski na položnicah v času krize tako nerazumno zvišujejo. (Foto: Gorazd Kavčič)

Visoki računi dvigajo pokrovke

V uredništvu prejemamo številne ogorčene klice Kranjčanov, ki bentijo nad višanjem cen za odvoz odpadkov. Cene višje kar za 350 odstotkov!

Kranj – »Že po prvi podražitvi oktobra lani sem bila tako slabe volje, da nekaj mesecev sploh nisem hotela plačati,« o visokih podražitvah komunalnih storitev pravi Ivana Kump iz Kranja. Upokojenka je za njih še septembra (za avgust) plačala 15 evrov, nato se je položnica Komunale Kranj povzpela na 35, mesec kasneje na petdeset evrov. Prijazni glas iz komunalnega podjetja ji je svetoval, da nabavi manjši zabojnik za odpadke, zato je znesek padel na 35 evrov, pred tednom pa je znova (kljub manjši posodi) dobila račun za 43 evrov.

»Oktobra sem prejel račun za 4,18 evra, kar ni veliko, čeprav pridelam trikrat manj smeti, kot mi jih obračunavajo. Prvi šok je bil že novembra, ko so ceno povišali na 7,82 evra (višja za 87 odstotkov), drugi pa pred kratkim, saj je bil znesek na položnici visok kar 15,32 evra,« je ogorčen Jordan Glavina iz Besnice, ki je izračunal, da gre za kar 347-odstotno podražitev.

»Povedali so mi, da bom plačevala manj, sedaj pa sem znova skoraj na istem. Zakaj tako povišanje cen v času krize?« sprašuje Ivana Kump in dodaja, da v drugih občinah ne poznajo tako visokih 'dajatev'. Po drugi strani Glavina razume, da se storitve nekoliko podražijo, vendar se je cena ravnanja z odpadki v primerjavi z elektriko in ogrevanjem, povzpela v nebo. »Zakaj ne vpeljejo obračunavanja na količino. Le na tovornjake bi namestili tehtnice in vsak bi plačeval le za količino odpadkov, ki jo odda. Na ta način bi spodbujali tudi ločeno zbiranje odpadkov,« pravi.

Del povišanja cen gre na račun t. i. finančnega jamstva, ki ga je z uredbo določila Agencija RS za okolje za sanacijo odlagališč po zaprtju. V primeru upokojenke Kump gre za tri evre! Glavina pravi, da je njemu vseeno, kam odlagajo smeti, sprašuje pa se, koliko Komunala Kranj zbere denarja prek postavke 'finančno jamstvo': »Gre za grozljive številke, zato bi se morale vse krajevne skupnosti in občine na Gorenjskem tepsti za postavitev odlagališča.«

Krivo je zaprtje odlagališča Tenetiše

V Komunali Kranj pojasnjujejo, da so se z julijem lani stroški odlaganja, vključno s pripravo in prevozom odpadkov, zaradi zaprtja odlagališča Tenetiše in odlaganja na Malo Mežkalo in v Logatec, močno povečali. »S 1. oktobrom lani gospodinjstva plačujejo višjo ceno zaradi prevoza na odlagališča in finančno jamstvo,« v sicer obširnejšem odgovoru zapiše Klara Škrabec. Trdi, da je gospodinjstvo s štirimi člani pred podražitvijo s 120-litrskim zabojnikom za mešane odpadke in odvozom enkrat tedensko plačevalo 6,26 evra na mesec, sedaj pa 15,41 evra. Posledično naj ne bi šlo za 350-odstotno podražitev.

V Komunali Kranj se zavedajo, da je podražitev občane udarila po žepu. »S tem se soočajo vse občine v Sloveniji, ki nimajo svojih odlagališč in morajo voziti drugam. Poleg tega pa je bila sprejeta nova uredba, ki uvaja finančno jamstvo,« pojasnjujejo. Občanom svetujejo, da dosledno ločujejo odpadke in kupijo ali najamejo manjši zabojnik. Strinjajo se, da bi bil najbolj pravičen sistem, ki bi temeljil na dejanski količini odpadkov. »To možnost proučujemo. Novi zabojniki bodo opremljeni s čipi, ki jih bomo uporabili za tehtanje odpadkov in beleženje števila praznjenj zabojnikov,« pravi Škrabčeva. Prej kot ta ukrep pa bodo izvedli manjšo frekvenco odvoza odpadkov in na ta način znižali zneske na položnicah.

Nova postavka na računih za odpadke je tudi višina finančnega jamstva. Kolikšen bi bil znesek za Kranjčane, če bi obdržali odlagališče Tenetiše, danes ne ve nihče, zato pa morajo Kranjčani za vsako tono odpadkov nameniti kar 35 evrov. Za kolikšen skupni znesek gre, lahko samo ugibamo. Na naše vprašanje, ali zaradi tako visokega povišanja računov za komunalne storitve Kranjčani teh ne plačujejo več redno, so nam v Komunali Kranj povedali, da v zadnjih mesecih beležijo kar desetodstotno povečanje neplačevanja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 22. julij 2009 / 07:00

Obiskovalcem so postregli z "mešto"

Marjetin sejem na Bohinjski Beli, ki ga vsako leto pripravijo ob godu sv. Marjete, ki ji je posvečena tamkajšnja farna cerkev, je bil letos v znamenju gob.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 9. julij 2015 / 15:53

Hvala za pravljično poroko!

Poročila sta se Ana Devayani Kersnik in Jernej Žvab. Civilni del poroke je bil v Preddvoru, cerkveni v Mojstrani, očka in mamico pa je na poroki spremljal tudi njun Jaka.

Gospodarstvo / četrtek, 9. julij 2015 / 15:41

Minister verjame v Peko

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v petek obiskal Tržič, kjer je z lokalnimi in regijskimi gospodarstveniki beseda tekla o aktualnih izzivih pa tudi problemih v gospo...

Nasveti / četrtek, 9. julij 2015 / 15:35

Jogurtova torta v skledi

Jogurtova torta je edina sladica, po kateri v poletnih dneh raje posežem kot po sladoledu. Prepriča me predvsem s svojo osvežilno močjo in lahko prebavljivostjo. Že sama priprava je zabavna, saj jo...

Kronika / četrtek, 9. julij 2015 / 14:54

Pogojna kazen za cukanje učenca

Na Okrožnem sodišču v Kranju se je končalo ponovljeno sojenje cerkljanski učiteljici Lilijani Skubic, obtoženi surovega ravnanja z učencem. Prvič oproščena, tokrat pogojno tri mesece zapora.

Rekreacija / četrtek, 9. julij 2015 / 14:20

Turizem smo Gorenjci, 6. del

»Nisi še slišal za Zeleno kartico gosta Gorenjske? Sram naj te bo!« Ponižno sem poslušal gospoda Janeza, ki mi je pridigal po ugotovitvi, da jaz kot raziskovalec turizma na Gorenjskem pojm...