Kultura je naša identiteta in le z njo bomo Slovenci preživeli. (Foto: Tina Dokl)

Vsak teden obrišite prah s Prešerna

Ak` Prešeren se mu ne praši, Sloven`c izumrtja se ne boji.

Kranj – Čas je, da s podstrehe spet prinesemo Prešerna in z njega obrišemo prah, ki se je na njem nabral od 3. decembra, če ta ni star že eno leto. Fotografija je simbolična. Nastala je v Prešernovi hiši v Kranju, portret našega pesnika, na katerega obletnico smrti vsako leto 8. februarja praznujemo slovenski kulturni praznik, je v prvi polovici prejšnjega stoletja naslikal Ivan Vavpotič, in je v lasti Gorenjskega muzeja. Portret ima svoje stalno mesto v spominskem muzeju v hiši, kjer je pesnik preživel zadnji dve in pol leti svojega življenja, in ni strahu, da bi se na njem »nabiral prah«. Tako Gorenjski muzej kot drugi muzeji v pokrajini pa tudi mnoge druge kulturne institucije korektno opravljajo svoje poslanstvo, saj izpolnjujejo vlogo skrbnika in tistega, ki doma in v svetu promovira slovensko nacionalno identiteto.

Kaj zato lahko naredimo mi, državljani? Se kdaj vprašate, kolikokrat na leto greste v gledališče, na koncert pevskega zbora, si ogledate razstavo umetniških slik, kdaj ste nazadnje prebrali kakšno knjigo slovenskega avtorja? Kaj vas zadržuje, da tega ne počnete bolj pogosto? Strah, da vam bo dolgčas, nelagodje, da ponujene umetnosti ne boste razumeli? Slab izgovor. Namesto tri ure dolge drame v gledališču v Ljubljani si vzemite čas za komedijo igralske sekcije domačega KUD-a, namesto ogleda razstave Picassovih grafik si kupite kozolce, ki jih slika ljubiteljski slikar iz vaše vasi, namesto sodobnega romana preberite zgodbo kronista iz vašega kraja. Ponudite sorodnikom iz Amerike, ki jih gostite, potico namesto tiramisuja in kranjsko klobaso namesto dunajskega zrezka.

Dajmo priložnost slovenski kulturi, lastni zgodovinski dediščini, današnjim umetnikom in prihodnjim ustvarjalcem slovenskega imena. Kultura je naša identiteta in le z njo bomo Slovenci preživeli. Tudi globalizacijo. Torej brišimo prah z našega pesnika vsaj enkrat tedensko.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Program večinoma izpolnjen

Minister Iztok Jarc predstavil dosežke polletnega predsedovanja na področju kmetijstva.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...