Tekma za klobaso in zelje
Kokrica je zelo športno nastavljeno naselje - že od nekdaj.
Smučarski tek je poleg kolesarstva in nogometa šport, ki popolnoma obvladuje območje od Velikega hriba pa vse do Srakovelj in Predoselj. »Kokrica do Tokia« bo pa slogan, ko bo prvi zmagal v tekmi za svetovni pokal v tem najbolj priljubljenem zimskem športu na vasi, pardon v naselju.
Za dober tek na smučeh potrebuješ dobre smuči. Jaz jih nimam, jih pa ima prijatelj, s katerim sem se udaril za veliko nagrado: klobaso in zelje. Krog, speljan ob Udin borštu in v njem in po Kokrici, nasploh ni zahteven, je pa hiter, če znaš hitro teči. Smuči za drsalno tehniko se seveda zelo razlikujejo od tistih za klasično. Ne boste jih ločili samo zaradi bolj ali manj zakrivljenih "špic" in napisa na njih, ampak predvsem po trdoti in zgradbi! No, zdaj sem ga usekal mimo, kajti neizkušen smučar tekač ve o trdoti v kolenu precej več kot o trdoti v smučeh. Začetnik smučar tekač ve o zgradbi pice veliko več kot o zgradbi smuči, zato ne bom o potankostih, ker se zna zgoditi, da si zakompliciramo zabavo že pred predigro. Skratka, smuči za tek se ne ločijo samo po videzu, ampak tudi in predvsem po notranji zgradbi. Če pa že gledamo samo zunanjost, bodite pozorni na zavite in zelo zavite špičke. Zavite imajo tiste za drsalno tehniko, zelo zavite pa tiste za klasiko. Matematiki boste lažje izbrali prave smuči, ker je prava izbira predvsem povezana s pravo dolžino. Ko boste kupovali smuči za drsalno tehniko, pomnožite svojo višino z 1,07 in dobili boste ustrezno dolžino smuči. Seveda dolžine smuči niso na decimalko, zato se orientirajte po dimenzijah. Če boste kupovali smuči za klasični tek, pa svojo višino pomnožite z 1,13, in to je to: brez svetovanja strokovnjaka. Nikakor pa ne odsvetujem pogovora z njim, ker veste, kako to že gre: vedno potrebujemo spodbudo in motivacijo za matranje. Ne gre mi na smeh, ko ob smučarskem teku, ki naj bi bil predvsem koristen užitek, napišem matranje. Da, to napišem predvsem iz razloga, da v želji po spodobni tehniki včasih pred užitek postavim muko, in potem so posledice take, da z grozljivimi grimasami na obrazu s palicami špikam in s smučmi brijem nič slabega hoteč sneg. Smuči so nekako pogojene bolj s težo tekača kot pa s kakim drugim podatkom, zato ima večina proizvajalcev smuči v katalogu še posebej z debelo napisano priporočljivo dolžino smuči za približno težo tekača. Mi, rekreativci, zanemarjamo kilograme, ker smo odločeni izgubljati jih vsakič, ko se odpravimo v smučino, a vendar so pomembni za izbiro smuči. Klasiki boste naleteli na smuči z različnima drsnima podlogama. Ena je drsna podloga z "rebrci" za oprijem, ki ne potrebuje maže, in druga, ki jo je za oprijem treba mazati. Varčevalcem z mažami in lenobam bolj priporočam prve, vendar se morate zavedati, da so zaradi tega take smuči počasnejše, kar je spet razveseljiv podatek za začetnike.
Dirko sem izgubil za dobre tri minute in pol in tako moral plačati porcijo klobas z zeljem pri Laknerju. Nisem bil hud, ampak skoraj ponosen na to, kako malo ideje mora človek imeti v sebi, da si organizira pravo pravcato smučarsko tekaško tekmo, in to speljano skoraj čez lastno dvorišče. Zame je bila to vrhunska tekma, ki se lahko primerja z vsako drugo, v katero sem vložil toliko truda, zato priporočam vsem tistim, ki ne tečete sami, da si organizirate kaj takega. Klobasa z zeljem stane štiri evre, in če zmagovalcu privoščite še energijski napitek, tudi ne boste bankrotirali. In vendar, zakaj pa ne bi zmagali vi?