Da bo Silvester tekoč in sladek
Sprehodimo se po prazničnih napitkih in sladicah, ki so jih pripravljale naše mame in babice, dandanes pa so šli bolj ali manj v pozabo. Predlagam, da jih nekaj potegnemo iz naftalina in z njimi postrežemo v slovesni zadnji noči v letu.
O zimsko-prazničnih napitkih smo na straneh Gorenjskega glasa nekaj že zapisali, ker pa se nam je zdelo premalo, dodajmo še nekaj receptur in nasvetov za tekoč in sladek prehod iz starega v novo leto.
Novoletni punč z malinovcem
Tokrat nekaj besed o punču, ki ga na naših novoletnih stojnicah žal ne ponujajo, enkratnega pa pripravljajo naši severni sosedje. Kdor je obiskal praznični Dunaj ali pa kakšno drugo avstrijsko mesto, bo že vedel, o čem govorimo. Če že nimamo priložnosti podati se čez mejo, si ga privoščimo vsaj doma. Receptov zanj je malo morje. Izpostavimo dva. Pri prvem stresemo v kozico deset dekagramov sladkorja, ga prelijemo s pol litra vode in zavremo. Med vretjem poberemo peno. Posebej zavremo še pol litra vode, dodamo žličko ali vrečico ruskega čaja in pustimo pokrito stati nekaj minut. Nato čaj precedimo in prilijemo k zavretemu sladkorju, dodamo še tri ali štiri žlice malinovega sirupa in nekaj žlic ruma, premešamo in ponudimo v kozarcih za punč.
Punč iz jabolčnih olupkov
Drugi recept za punč je še bolj preprost kot prvi: v liter vrele vode vsujemo veliko pest posušenih jabolčnih olupkov in košček limonine lupinice ter kuhamo trideset minut. Posebej skuhamo četrt litra kvalitetnega vina in ga prilijemo k precejenemu jabolčnemu čaju. Sladimo po okusu.
Lipov grog
Zimski napitek, ki ga obožujejo zlasti večno premraženi in bolehni, pripravimo sledeče: četrt kilograma sladkornih kock obdrgnemo ob limono in pomarančo in jih stresemo v posodo, dodamo sok limone in pomaranče, dve do tri žlice konjaka ali ruma, tri četrt litra na hitro zavretega rdečega vina in pol litra lipovega čaja. Premešamo in ponudimo.
Medenjak boljše vrste
Za medenjak boljše vrste v ponvi raztopimo pol kilograma medu. Ko je tekoč, umešamo pol kilograma moke in dodamo deset dekagramov jelenove soli (gre za zmes amonijevega hidrogen karbonata in amonijevega karbamata. Svoj čas so jo pridobivali iz rogov jelenov, od tod tudi njeno nenavadno ime. Uporablja se kot rahljalno sredstvo za težka peciva in piškote. Namesto nje pa lahko uporabimo sodo bikarbono ali pecilni prašek). Naredimo testo in ga pustimo čez noč ali vsaj nekaj ur počivati, potem primešamo petnajst dekagramov (ali tudi manj) fino nasekljanih mandeljnov, nekaj drobno sesekljane lupinice limone ali pomaranče (ali pa sok) in po en gram cimeta in nageljnovih žbic. Vse to zelo dobro premešamo in testo položimo na pekač ali pa izrežemo poljubne oblike piškotov in spečemo.
Novoletni obročki
V testo umesimo štirinajst dekagramov moke, štirinajst dekagramov surovega masla, sedem dekagramov sladkorja, sedem dekagramov zmletih mandeljnov, ščepec zmletih klinčkov, četrt žličke cimeta ter nastrgano lupino pol citrone. Iz testa naredimo dolg svaljek in ga razrežemo na za oreh velike kosce. Te kosce z roko strkljamo, da dobimo tanke palčice, katere zaokrožimo v majhne obročke. Položimo jih na pomazan pekač in spečemo v ne prevroči pečici. Pečene zložimo na krožnik in posujemo z vanilin sladkorjem. Naj vam novo leto teče gladko in sladko!