Ministrica Ljubica Jelušič je ob spomeniku v Zgornjem Tuhinju izpostavila, da je naša naloga vsem padlim partizanom najti imena.

Spomin na tuhinjske borce

Sto dvaindevetdesetim borcem in vodji ameriške vojaške misije Charlesu Fisherju, ki so padli v Tuhinjski dolini, se je ob 65-letnici bojev poklonila tudi ministrica Ljubica Jelušič.

Zgornji Tuhinj – V Zgornjem Tuhinju so se v nedeljo spomnili bojev pred 65 leti, ko je na obronkih Menine planine in po Tuhinjski dolini življenje izgubilo 192 borcev, skupaj z vodjo ameriške vojne misije kapetanom Charlesom Fisherjem. Slovesnosti so se zato tudi letos udeležili visoki predstavniki ameriške diplomacije, ministrstva za obrambo, Občine Kamnik in Zveze združenj borcev NOB Slovenije, zbranim pa se je tudi letos pridružil kapetanov medvojni tovariš in takratni telegrafist, danes 89-letni Robert Plann.

Kapetan Charles Fischer je v Slovenijo prišel poleti leta 1944 kot eden prvih zavezniških častnikov. Vodil je skupino, ki je s seboj pripeljala prenosne radijske postaje, zložljive čolne, akumulatorje, daljnoglede, ure, kompase in fotografske aparate. V nemški ofenzivi je bil ubit 26. decembra 1944. »Danes je hladno, a nič v primerjavi s snegom in hudim mrazom tistega dne, ko je tu blizu potekala huda bitka. Ob tem spomeniku se spominjamo vseh padlih borcev v Tuhinjski dolini, ki ji Kamničani rečemo tudi rdeča, partizanska dolina. Leta 1941 smo pokazali, da smo lahko složni, prav tako leta 1991, zato si to za vse želim tudi v prihodnjem letu,« je povedal kamniški župan Tone Smolnikar.

Osrednja govornica letošnje slovesnosti je bila obrambna ministrica Ljubica Jelušič, ki je izpostavila pomen sodelovanja slovenskih vojakov v misijah po svetu in pomen partizanov za samostojnost Slovenije. »Velikokrat pozabljamo, koliko so partizani in vsi naši zavezniki žrtvovali, da lahko danes živimo v miru, v samostojni Sloveniji. Povezanost v orožju je bila že takrat in je še danes povezanost v boju za svobodo, za skupne vrednote. Charles Fisher je prišel iz daljne dežele, da bi pomagal nam v boju proti fašizmu. Zato tudi danes naši vojaki odhajajo v tujino – zaradi svobode in miru vseh ljudi po svetu,« je povedala ministrica in dodala, da si moramo vsi prizadevati, da bi vseh 192 padlih partizanov dobilo svoja imena. Na spomeniku je namreč izpisanih le dobrih štirideset, drugi so še neznani.

                           

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 4. julij 2011 / 07:00

Pesem in ples

J`st s`m si pa nekej zmislu, splet furlanskih plesov pa avstrijskih pa plesi iz Srbije, Florjanovo; da je Rogaška Slatina pravi raj, smo lahko skozi ples in pesem otroških folklornih skupin spoznavali...

Objavljeno na isti dan


Bohinj / ponedeljek, 10. marec 2008 / 07:00

Bohinjci gradijo hotel

V podjetju MPM Engineering so zelo zadovoljni z letošnjim zimskim vremenom, saj je, kot je dejal direktor podjetja Boštjan Čokl, idealno za gradnjo novega hotela.

Šport / ponedeljek, 10. marec 2008 / 07:00

Ne samo za ženske

Ko je še pred nekaj leti veljalo nekakšno nepisano pravilo, da je vadba aerobike bolj primerna za ženske, se v zadnjem času nad to obliko skupinske vadbe navdušuje vse več moških in to tako vrhunski k...

Šport / ponedeljek, 10. marec 2008 / 07:00

Plavalna družina Petrič

Darjan in Karmen Petrič, dekliško Berložnik, sta nekdanja odlična plavalca. Po stopinjah staršev gresta tudi njuna otroka Jan Karel in Nika Karlina.

Šport / ponedeljek, 10. marec 2008 / 07:00

Želja uspeti s plezalci

Trener PK Škofja Loka Roman Krajnik ima v skupini zmagovalko svetovnega pokala Majo Vidmar, manjkajo pa mu še odmevni rezultati s plezalci.

Šport / ponedeljek, 10. marec 2008 / 07:00

Oprema je izredno pomembna

Le zakaj je oprema športnega plezalca zelo pomembna?