Rejci si želijo boljše cene
"Če se cenovna razmerja ne bodo spremenila bolj v korist kmetov, bo državi in Evropski uniji tudi z državljansko nepokorščino treba povedati, da tako ne gre več naprej," je na srečanju govedorejcev dejal Ciril Smrkolj, predsednik kmetijsko gozdarske zbornice.
Preska – Člani Društva rejcev govedi črno-bele pasme v Sloveniji so se prejšnji petek zbrali v Preski pri Medvodah na letnem občnem zboru, ki je bil tudi tokrat kombinacija strokovnega dela in društvenih opravil. V strokovnem delu je Marija Klopčič z Biotehniške fakultete predstavila novosti na področju selekcije, Tomaž Snoj iz Osemenjevalnega centra Preska pa genetsko bolezen pri bikih CVM, o kateri se zadnje čase v rejskih krogih veliko govori. Bolezen je prikrita, najbolj očiten znak je mrtvorojeno tele, drugi znaki so negibljivost sklepov, nepravilen razvoj vratnih in prsnih vretenc, zraščenost vretenc in reber, okvare na srcu … S semenom nekaterih uvoženih bikov, ki so nosilci gena CVM, so v preteklosti osemenjevali tudi pri nas, trije takšni (mladi) biki so celo v letošnjem katalogu bikov.
Ko je predsednik kmetijsko gozdarske zbornice Ciril Smrkolj govoril o aktualnih razmerah v slovenskem kmetijstvu, je dejal, da bo dolgoročna strategija razvoja kmetijstva, ki jo pripravljajo na kmetijskem ministrstvu, za politiko neobvezujoč dokument, če država ne bo hkrati sprejela izvedbenega predpisa o izvajanju strategije. Javni razpisi za dodelitev denarja vsebujejo pretirane zahteve, zato se predvsem manjši kmetje nanje že nočejo več prijavljati. Kmetijski svetovalci se res veliko ukvarjajo z administrativnimi posli, a brez tovrstnega dela (ob številnih spremembah) marsikateri kmet ne bi dobil denarja.
Krave z življenjsko mlečnostjo nad sto tisoč kilogramov
V Sloveniji je že več kot štirideset črno-belih krav preseglo življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov. Na občnem zboru so podelili priznanja rejcem sedmih takšnih krav, med njimi tudi trem iz Gorenjske. Krava Sivka, last rejca Marjana Sajovica s Suhe pri Predosljah, je v desetih laktacijah dala skupno 103.335 kilogramov mleka s 3,76 odstotka maščobe in 3,16 odstotka beljakovin, v dveh laktacijah je celo presegla deset tisoč kilogramov mleka. Krava Ikos 80 iz hleva Tomaža Misa iz Zavrha pod Šmarno goro je v devetih laktacijah dala 102.686 kilogramov mleka s 3,99 odstotka maščobe in 3,37 odstotka beljakovin, v zadnjih štirih laktacijah vsakič več kot enajst tisoč kilogramov mleka, v zadnji celo več kot dvanajst tisoč kilogramov. Na KŽK-jevem posestvu v Žabnici se lahko pohvalijo s kravo Žando, ki je v devetih laktacijah dala 102.614 kilogramov mleka s 3,86 odstotka maščobe in 3,16 odstotka beljakovin, v najboljši laktaciji celo 11.200 kilogramov mleka.
Novi (stari) predsednik društva
Letošnji občni zbor društva je bil tudi volilni. Člani društva so za predsednika znova izvolili rejca Marka Dolinarja iz Vogelj, podpredsednika bosta dva – eden tudi Milan Rojnič iz domžalske Agroemone, v upravnem odboru pa bodo gorenjske rejce zastopali Jure Zaplotnik z Letenc, Matej Purgar iz Podbrezij in Anton Dolenc iz Vrbenj. Ker je po statutu isti predsednik lahko le dva mandata zapored, so člani na predlog Nade Jamšek z veliko podporo spremenili statut in tako omogočili Dolinarju še tretjo zaporedno kandidaturo za predsednika. Društvo čakajo v letu 2010 pomembne naloge, med drugim priprava rejskega programa za črno-belo govedo za prihodnjih pet let in udeležba s šestimi črno-belimi kravami na evropski razstavi v italijanski Cremoni.