Mož pogumnih besed in dejanj
»V odnosu do koroških Slovencev in do sosednje države Slovenije ste pokazali zgledno držo. Našli ste tudi prave besede do sedanjih deželnih voditeljev. Tu se spomnimo med drugim Vašega skupnega pogovora z deželnim glavarjem Dörflerjem v Kärntner Woche, ko ste branili samostojnost socialnih partnerjev in protestirali proti Haiderju, podiralcu slovenskih napisov ob avtocesti. Na Koroškem je treba imeti za določena dejanja poleg razuma in trdne volje tudi pogum, kar se je pokazalo pri imenovanju koroškega Slovenca na čelo kmetijske zbornice in v Vašem primeru, ko ste pripravljeni sprejeti odlikovanje Narodnega sveta,« je dejal v petek zvečer v Celovcu predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Karel Smolle na podelitvi letošnje Einspielerjeve nagrade predsedniku Koroške gospodarske zbornice Franzu Pacherju. Narodni svet in Krščanska kulturna zveza podeljujeta to nagrado posameznikom, ki so posebej zaslužni za sožitje med različno govorečima narodoma na Koroškem. Prvič so jo podelili leta 1988, z njo pa ohranjajo spomin na duhovnika, politika, kulturnika in publicista Andreja Einspielerja (1813-1888), ki je v Celovcu ustanovil Slovensko društvo, časopis Slovenec in leta 1851 skupaj s škofom Antonom Martinom Slomškom Mohorjevo družbo. Andrej Einspieler, rojen v Svečah, je bil zagovornik enakopravnosti Slovencev in njihovega jezika. Kot vodilni slovenski politik na Koroškem je bil v treh mandatih član koroškega deželnega zbora.
Prejemnik nagrade Franz Pacher je bil rojen leta 1950 v Beljaku. Leta 1999 je bil prvič izvoljen za predsednika zbornice, junija letos pa mu je 97 odstotkov delegatov podaljšalo mandat. Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini Valentin Inzko (njegov oče Valentin oziroma Zdravko je bil prvi prejemnik Einspielerjeve nagrade in je po materini strani potomec Einspielerjeve družine – op.p.) je Franza Pacherja predstavil kot človeka, ki se je pogumno in vztrajno zavzemal za sodelovanje med Alpami in Jadranom ter zagovarjal prosto pot kapitalu, ljudem, njihovi kulturi in znanju. Je človek visokih moralnih načel, »nemško govoreči brat in predstavnik drugačne, z zgodovino neobremenjene Koroške«.
Na podelitvi so bili tudi člani »konsenzne skupine« Marjan Šturm, Bernard Sadovnik, Josef Feldner in Heinz Stritzl, čeprav ima njihovo dejavnost Narodni svet za škodljivo. Po njegovem mnenju prejema skupina različne nagrade, od katerih Slovenci nimajo nobenih koristi. Dan pred podelitvijo ustavne nagrade skupini na Dunaju (podelitve se je udeležil tudi Franz Pacher) je upravno sodišče odločilo, da slovenščina kljub visokemu odstotku Slovencev ni uradni jezik na občinskem uradu v Škocjanu/St. Kanzian.