Večer s predsednikom države
Predsednik države Danilo Türk je letos že drugič obiskal Škofjo Loko, tokrat na povabilo Rotary kluba in Knjižnice Ivana Tavčarja.
Škofja Loka - Spomladi si je predsednik Danilo Türk, sicer častni pokrovitelj Škofjeloškega pasijona 2009, ogledal to množično procesijsko predstavo na Loškem. Ob njegovem drugem letošnjem obisku pa je občinstvo, ki je povsem napolnilo Miheličevo galerijo v Kašči, z zanimanjem prisluhnilo pomenku, ki ga je s predsednikom države vodil gostitelj Viktor Žakelj.
Predsednik Danilo Türk, sicer profesor pravnih znanosti, je bil več let diplomatski predstavnik naše države v tujini. V kolikšni meri je v mednarodni javnosti sedaj prepoznaven po svojih takratnih funkcijah in v kolikšni kot sedanji predsednik države? Glavnino prepoznavnosti pripisuje predsedniški nalogi, v kateri predstavlja svetu svojo domovino, sicer pa je dodal, da se je že pri diplomatskih nalogah pokazalo, da človek ne more preveč pozornosti pripisovati samemu sebi. V teh komunikacijah sicer lahko prispevaš tudi svojo osebno noto, kakor sta jo tudi njegova predhodnika, predsednika Milan Kučan in Janez Drnovšek. Pogovor se je dotaknil tudi odnosov Slovenije s sosednjimi državami, diplomacije, gospodarskih odnosov Slovenije s svetom, odnosa z novim nadškofom Antonom Stresom. Predsednik Türk je dejal, da se z novim nadškofom doslej še ni sestal, vsekakor pa se želi, enako tudi z odhajajočim poglavarjem Katoliške cerkve v Sloveniji Alojzom Uranom. Z Antonom Stresom se sicer poznata izpred dvajsetih let, ko sta (še kot profesorja pravne in teološke fakultete) hodila na sestanke o človekovih pravicah.
Ob letošnjih dvajsetih obletnicah, ki v javnosti sprožajo velike polemike (med njimi tudi podelitev odlikovanja Tomažu Ertlu), pa je dejal, da se na javnih funkcijah kritikam pač ni mogoče izogniti, čeprav te pogosto služijo dnevno političnim ciljem. Dogajanja v tranzicijskem času pa je treba po njegovem mnenju ocenjevati celovito in kompleksno. Prihodnje leto bo še nekaj dvajsetletnic in različne razprave se bodo še pojavile, čas pa bi bil, da v takratnih procesih odkrivamo vse dimenzije, presežemo ideološke razprave in se začnemo pogovarjati strpno. Na Žakljevo vprašanje, kako da iz medijev zadnje čase veje tolikšen pesimizem, čeprav je sicer Slovenija kar uspešna (med tridesetimi najuspešnejšimi državami), pa je predsednik Türk odgovoril, da imamo Slovenci nekaj pesimizma že v nacionalnem značaju, drugi razlog pa je prevlada tako imenovanega rumenega tiska v svetu (mediji so zelo podvrženi logiki kapitala), kar ocenjuje kot globalni problem.