Univerzitetni glas za sožitje
Vinzenc Rizzi je bil koroški duhovnik pred marčno revolucijo leta 1848 in velik zagovornik enakopravnosti narodov in njihovih jezikov v tedanji avstro-ogrski monarhiji.
Sodeloval je tudi z našim pesnikom dr. Francetom Prešernom in v nemščino prevedel nekaj njegovih pesmi. Slovenska prosvetna zveza in Zveza slovenskih organizacij na Koroškem iz Celovca sta po njem imenovali posebno nagrado, ki jo podelita posameznikom in organizacijam, ki si prizadevajo za enakopravnost in sožitje različno govorečih in mislečih ljudi na Koroškem.
Podelitev letošnje Rizzijeve nagrade je bila v ponedeljek, 24. novembra, v K & K centru v Št. Janžu/St. Johann v Rožni dolini. Prejela jo je kulturna iniciativa celovške univerze Unikum, ki neguje vrednote, za katere se je že pred stoletjem zavzemal duhovnik Vinzenc Rizzi. Unikum je pri nekaterih projektih sodeloval tudi s Slovensko prosvetno zvezo.
»Kvaliteto sodelovanja smo preverjali v takih projektih, ki so bili povsem drugačni od običajnih na Koroškem. Pri tem je šlo vedno za odkrivanje zakulisja in klišejev v zvezi z vprašanjem slovenskega jezika in kulture. Umetniški pristop do novega odkrivanja zakritih sledov o prisotnosti Slovencev na Koroškem je deloval osvežilno za celotno koroško kulturno sceno. Prijetno nam ostajajo v spominu akcije za odkrivanje slovenskih sledov in za razkrivanje absurdov koroškega vsakdana. Taka je bila razstava Babice ni več, ki nas je prav prizadela, saj je človek že skoraj pozabil, da so na Koroškem tisti, ki so se sramovali slovenskega jezika, res skrivali svoje babice v kleteh,« je v nagovoru povedal predsednik Slovenske prosvetne zveze dr. Avgust Brumnik. »To je samo eden od zgovornih primerov, kako Unikum ubira pot, da prikazuje avtentično in ne zlagano koroško resničnost. Veseli smo, da je v delovanju Unikuma slovenščina nekaj samoumevnega kljub dejstvu, čeprav je v njem večina nemško govoreča. Unikum prejema nagrado za vzorno delo, za medkulturne pobude v prid sporazumevanju in sožitju in prav tako za pokončno držo, da je vzdržal vse represalije, ki mu jih je doslej prizadela koroška deželna vlada,« je še povedal dr. Avgust Brumnik.
Na podelitvi nagrade so se spomnili prejemnika Rizzijeve nagrade leta 2007 dr. Karla Stuhlpfarrerja, predstojnika oddelka za sodobno zgodovino na Univerzi v Celovcu, ki so ga prav v ponedeljek pokopali na Dunaju.