Okus po oreških in čaju
Ja, pa je napočil! Veliki dan, dan D. Nekateri prav zdaj postavljajo jaslice, drugi krasijo božično drevesce, tretji pečejo potico, morda hladijo vino ali pa ga nemara že ogrevajo, pravzaprav kuhajo. Zdaj, zdaj se bo na durih pojavil božični večer. Sprejmimo ga v miru in z radostjo! Ponudimo s preprostimi, a zdravja polnimi božičnimi jedrci in božičnim čajem ...
Na Gorenjskem je božični večer v znamenju veselja, kar se kaže v izobilju dobrot, ki se kar vrstijo na mizi. Polnjen pečen piščanec ali svinjska pečenka, pečen krompir, kuhana zelenjava, zabeljen brstični ohrovt, orehova potica, medenjaki in piškoti, kakršne ti srce poželi. V zadnjem času so v mnoge domove zašli tudi biftek, kaviar, pa pršut …Ta večer se pijejo tudi boljši sokovi in boljše vino. Končni rezultat je seveda vsem znan. Napihnjenost, prebavne motnje, krči … A enkrat v letu, si navadno rečemo, si človek že lahko da duška! Ali pa tudi ne …
Lešniki zoper kislino
Svoj čas so po skromni božični večerji prišli na mizo lešniki in orehi oz. pehar le-teh. Staro in mlado je pridno segalo po njih in veselo zobalo te okusne sadeže narave. Več, razen morda suhega sadja, si potem pred polnočnico niso privoščili in bili so povsem zadovoljni. Poglejmo zatorej zdravilnost teh božičnih jedrc, ki jih lahko tudi dandanes vključimo v svoj božični meni. Sploh, če želimo v sveti večer vnesti kanček tradicije in romantike. Seveda bomo s tem ugnali tudi kakšen problem, denimo preobilico želodčne kisline. V ta namen občasno dobro prežvečimo in pojemo dva lešnika. Če nam pade krvni tlak, ga povišamo, če trikrat na dan pozobamo pet do sedem lešnikovih jedrc. Slabokrvni si bodo tako izboljšali tudi kri. Kogar muči kašelj, naj na drobno stolče lešnike in jih zmeša z razredčenim medom. Vsake pol ure naj zaužije žličko lešnikovega zdravila.
Orehi zoper herpes
Pa smo že pri orehih. Če želimo praznike pričakati krepkih las, si masiramo lasišče s pripravkom iz domačega žganja, v katerem smo dva tedna namakali deset žličk mletih orehovih jedrc. S tekočino masiramo lasišče vsak večer in pustimo, da se osuši brez brisanja. Za zdrav in krepek organizem damo štirideset orehov v kilogram medu. Ko je pripravek stal štirideset dni, vzamemo po en plod z medom trikrat na dan. To zdravilo koristi tudi šibkim in bledikavim otrokom in slabokrvnim ljudem. Ko nas začne napenjati, pojejmo na drobno zmleta orehova jedrca z nekaj vina. Driski bomo kos, če bomo nekaj dni na tešče jedli orehova jedrca – kakšnih sto do dvesto gramov pred jedjo. Svoj čas je bilo cenjeno orehovo žganje, ki naj bi pomagalo proti želodčnim krčem in črevesnim težavam. Pripravili so ga tako, da so trideset mladih orehovih jedrc dali v steklenico, prelili z litrom dobrega tropinovca ali slivovke in pustili na soncu en mesec. Kadar so imeli težave, so zaužili pol šilca na dan. Zoper herpes naj bi koristilo, če na plošči štedilnika prepražimo orehova jedrca, potem pa jih zdrobimo in s takšnimi večkrat na dan namažemo herpes.
Mandeljni zoper zadah
Pridih prazničnosti dajejo tudi mandeljni in jedi iz njih. Z njimi prav tako lahko odženemo kakšno zdravstveno tegobo. Proti zgagi in želodčnemu čiru zaužijemo nekaj nepraženih mandljevih jedrc, ki jih dobro prežvečimo. Tega opravila se lotimo trikrat na dan. Slab ustni zadah lahko prav tako ublažimo, če prežvečimo nekaj mandljevih jedrc. Kot lešniki tudi mandlji koristijo pri odvečni kislini. Tri dni zapored jemo pred obroki po deset zrelih mandljevih jedrc, naslednjih teden dni pa samo zjutraj po dvajset jedrc. Proti vnetnim procesom čim večkrat pojemo po petnajst jedrc. Slednje lahko počnemo tudi proti živčnim obolenjem. Za lepo in čvrsto kožo v pol skodelice mleka razmešamo štiri žličke mletih mandljev, dodamo še četrt litra mleka in žličko mandljevega olja. Polovico tekočine zlijemo v vodo za kopanje, drugo polovico pa shranimo na hladnem za naslednjo kopel. Pa se poslednjič vrnimo k oreškom. Seveda, si v tej sveti noči lahko mirne duše privoščimo tudi pistacije, pinjole ali kakšne druge eksotične oreške, ki tudi nekako sodijo v praznični čas. Ali pa dateljne, s katerimi bodo prazniki še slajši.
Božični čaj
Receptov za tak ali drugačen božični čaj je kar nekaj, pogosta je denimo mešanica iz suhih jabolk, cveta hibiskusa, cimeta, pomarančne lupine, plodov šipka, klinčkov in plavice. Bolj domača mešanica, ki tudi prija, je sestavljena iz šipka, vrtnice, lipe in poprove mete.