Socialni zavodi v težavah
Člani Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zahtevajo takojšnjo spremembo zakonodaje, ki bo omogočila vzpostavitev primerljivega sistema socialno varstvenih in zdravstvenih storitev.
Ljubljana – Domovom v sedanji situaciji ostane le dvig cen storitev oskrbe za uporabnike, nižanje standardov storitev in posledično odpuščanje visoko kvalificiranega medicinskega osebja, zaključevanje poslovnega leta z izgubo ali pa, da od države zahtevamo intervencijska sredstva, so v petek poudarili na izredni skupščini Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, ki so jo sklicali zaradi številnih nakopičenih težav, s katerimi se srečujejo domovi za starejše. Skupščine se je udeležilo več kot šestdeset direktorjev domov za starejše iz vse Slovenije.
»Kapljo čez rob je sprožil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki znižuje sredstva za izvajanje zdravstvene nege, po drugi strani pa so domovi dolžni oskrbovancem zagotavljati obseg pravic zdravstvene nege, ki jim pripada po zakonu,« je ob tem poudaril Boris Koprivnikar, predsednik upravnega odbora skupnosti socialnih zavodov. Država je s tem, je še dodal, ko je podprla sklepe zavoda za zdravstveno zavarovanje, presegla svoja pooblastila. »Obseg pravic bi lahko skrčil le parlament s sprejetjem sprememb zakona,« je prepričan Koprivnikar. Predsednik skupščine Milan Kranjc pa je dejal, da si že danes nikjer v Evropi nihče s povprečno pokojnino ne more pokriti stroškov doma, zato so nujni takojšnji ukrepi. Rešitev v prihodnje vidijo v doseganju večje učinkovitosti in fleksibilnosti, tudi na področju kadrovskih normativov, ter pri rešitvi vprašanja statusnega preoblikovanja javnih zavodov, ki se že danes ne financirajo iz proračuna. Nujno bo treba poiskati, so še dodali v skupnosti socialnih zavodov, tudi nov dolgoročen sistemski vir. »Zakona o dolgotrajni oskrbi ne moremo več čakati v nedogled,« so še poudarili na petkovi skupščini.
Generalni direktor direktorata za socialne zadeve Davorin Dominkuš je ob sprejetih sklepih skupščine skupnosti socialnih zavodov poudaril, da so na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve že sprejeli določene ukrepe. V sodelovanju z ministrstvom za zdravje, zavodom za zdravstveno zavarovanje in skupnostjo socialnih zavodov so ustanovili delovno skupino za vzpostavitev primerljivega sistema socialnovarstvenih storitev in zdravstvenih storitev, ki je že začela intenzivno delati.