Danica in Aleksander Ravnikar s pričama

Spoštovanje je temelj zakona

Biserna poroka Aleksandra in Danice Ravnikar iz Kranja

Kranj – Biserno poroko sta 1. oktobra praznovala Aleksander Ravnikar in Danica, rojena Kurent. Spoznala sta se že v šolskih letih, oba sta rojena v vasi Kamnje v občini Šentrupert na Dolenjskem. Kot pravita, je simpatija dolgo tlela, prava ljubezen pa se je vnela leta 1948. Poročila sta se leta 1949 v Ljubljani. Ohceti so bile v tistih časih bolj skromne, so jo pa imeli prvi dan pri njej doma, drugi dan pa pri njem doma. Po šestdesetih letih skupnega življenja sta se ponovno zaobljubila na Ljubljanskem gradu 3. oktobra, poročil ju je ljubljanski župan Zoran Janković. Priči sta bili, tako kot leta 1949, Daničin brat Tinko in Aleksandrov brat Andrej. »Medsebojno spoštovanje ohranja zakon,« pravita Ravnikarjeva.

Aleksander je po osnovni šoli delal doma na mali hribovski kmetiji, se učil za krojača, postal priučen mlinar in služil pri bogatem kmetu in gostilničarju. Jeseni leta 1942 je odšel v partizane, najprej v brigado Toneta Tomšiča … Zadnjo zimo vojne so ga poslali v šolo za častnike v Metliko, od tam pa v Beograd, kjer je končal oficirsko šolo. V JLA je ostal do upokojitve leta 1956, po činu je major. Danica je po šolanju delala doma na kmetiji, v času NOB je delovala kot terenska aktivistka. Kasneje se je izučila za trgovko, že vsa leta pa se je drži sloves odlične kuharice. Ko so moža Aleksandra službeno premestili v Kranj, je čez čas prišla za njim. V Kranju živita še danes. V zakonu sta se rodila sinova Aleksander in Jože. Imata vnuke Dejana, Damirja, Aljošo in dvojčici Dašo in Anjo ter pravnuka Jana.

»Vsa leta sva trdo delala, svoj čas sva imela tudi vinograd na Dolenjskem, kamor se v toplejših mesecih še vedno rada vračava,« povesta. Za njuno hišo v Šentrupertu na Dolenjskem je velik vrt, ki ga še vedno sama obdelujeta. Sta člana Združenja borcev NOV in se redno udeležujeta partizanskih proslav, Aleksander je že 46 let zastavonoša IX. Brigade Kočevska. Dejavna sta v Krajevni organizaciji Rdečega križa Zlato polje, za svoj prispevek v tej humanitarni organizaciji sta že prejela najvišje možno priznanje Rdečega križa.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / četrtek, 1. julij 2021 / 09:39

Z novo cesto bližje Kranju

V petek so namenu predali 570-metrski odsek obnovljene ceste v Mavčičah. Sledi obnova ceste skozi Praše.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 14. december 2018 / 07:00

Ustavna obtožba čaka

V poslanskih skupinah SDS, NSi in SNS bodo še počakali z vložitvijo ustavne obtožbe premierja Marjana Šarca zaradi neuresničitve ustavne odločbe glede financiranja zasebnega šolstva.

Razvedrilo / petek, 14. december 2018 / 15:46

Ženski večer

V Elanovi prodajalni v Begunjah so pripravili poseben dogodek, namenjen nežnejšemu spolu; Helena Blagne pa je konec tedna razprodala ljubljansko Halo Tivoli.

Rekreacija / petek, 14. december 2018 / 15:41

Pogled v Sveto deželo

Stari tabor (603 n. m.) – Hrib s skromno višino pohodniku ponudi precej: v jesenskih dneh škrlatne barve čudovitega ruja, malce adrenalina pod vrhom, čudovit razgled ter pogled v Sveto deželo. Mi ne v...

Zanimivosti / petek, 14. december 2018 / 15:31

Polikarp Brolih - jubilant z Brezij

Frančiškanski pater Polikarp Brolih, rojen na Zgornji Beli v preddvorski občini, je bil star 95 let.

GG Plus / petek, 14. december 2018 / 15:06

Cankarjeve ženske: od matere Neže do nesojene žene Milene

Po eni strani soglašamo, da je Ivan Cankar ustvaril največji opus v zgodovini slovenske literature, tako po obsegu kot po dosegu. Po drugi pa ni ustvaril tistega, kar je prva naloga večine moških – ni...