Univerza Cambridge je bila izjemna izkušnja
Tridesetletni Kamničan Damjan Pfajfar sodi med najobetavnejše mlade ekonomiste na svetu, saj je lani doktoriral na sloviti Univerzi Camridge.
Kamnik – Damjan Pfajfar si je ekonomsko fakulteto v Ljubljani po kamniški gimnaziji izbral zato, ker se je tja odpravilo veliko njegovih prijateljev in ker nekako ni vedel, kaj drugega bi študiral, a ekonomija ga je kaj hitro navdušila, kar kaže tudi s svojimi uspehi, ki jih kljub njegovi mladosti ne manjka.
V četrtem letniku študija se je odpravil na študijsko izmenjavo v škotski Glasgow. »Že takrat sem si želel preizkusiti študij v tujini, v angleško govorečem okolju. V Glasgow sem se odpravil z enim kovčkom, ne da bi sploh vedel, kje bom spal, a sem se nato povezal z nekaterimi drugimi študenti in se hitro znašel,« svoje začetke študija in dela v tujini, kjer zadnja leta živi več kot doma, opiše Damjan Pfajfar, sin zdravnice in kamniškega podžupana: Nadje in Rudija Pfajfarja. Za svojo diplomsko nalogo, v kateri je obdelal Japonsko in njeno likvidnostno past, je prejel Prešernovo nagrado in nagrado Banke Slovenije. S tem je dobil še večji zagon za nadaljnji študij in znova se je odpravil v tujino. Sprejet je bil namreč na magistrski študij na eno mlajših angleških univerz, a med ekonomisti zelo cenjeni Warwick. »Anglijo sem si izbral zato, ker je tamkajšnji študij precej drugačen od našega. Veliko več je odvisno od študenta samega, profesorji iščejo znanje, pri nas pa ni vedno tako. Tam na izpitu lahko izbiraš vprašanja in teme, ki ti ležijo, ki si jih naštudiral.« Po magistrskem delu, s katerim se je usmeril v makroekonomijo in analize heterogenih pričakovanj v ekonomiji, s katerimi se ukvarja še danes, se je za eno leto vrnil v Kamnik, nekaj časa kot asistent delal na ljubljanski ekonomski fakulteti, a misel na nadaljnji študij mu ni dala miru.
»Želel sem se vpisati na doktorski študij, a takrat še nisem vedel, ne kje ne kako. Malo sem se želel spočiti od vsega, iskal pa sem tudi primerno univerzo. No, in takrat je 'prišel' Cambridge. Pri tem je bila odločilna izbira mentorja, povezal sem se s finskim ekonomistom, saj je pri doktoratu izjemnega pomena prav to, da te mentor sprejme osebno,« pravi mladi ekonomist, ki je bil nad Univerzo Cambridge, ki prav letos praznuje osemstoletnico, navdušen. »Ves čas študija sem živel v tamkajšnjem kolidžu, predaval sem študentom, študiral in v sodelovanju z mentorjem pisal članke, ki so osnova mojega doktorata. Vse skupaj je bila izjemna izkušnja, tako po študijski kot življenjski plati,« je povedal Damjan in predstavil starodoben obred podelitve doktorskega naziva, ki še danes poteka v latinščini.
Z doktoratom v žepu se je tako kot večina mladih ekonomistov s celega sveta odpravil na t. i. delovni market, kjer je bil eden od dveh Slovencev. »Ekonomisti službo iščemo zelo centralizirano. Enkrat letno je konferenca v enem od ameriških mest in vsi, ki želijo po koncu doktorata dobiti službo, se jeseni prijavijo na ta delovni market. Prvi intervju z univerzami se opravi že tam, če so zadovoljni s tabo, te povabijo na univerzo, kjer imaš poglobljen celodnevni pogovor,« pravi Damjan Pfajfar, ki se je po več intervjujih s svetovnimi univerzami in bankami odločil za Nizozemsko. Leto dni po doktoratu je kot docent namreč zaposlen na Univerzi Tilburg, ki je specializirana prav za ekonomijo.