Trpinčena skoraj polovica dijakov
Dijaki nasilje najpogosteje opazijo na šolskih hodnikih in v razredu, je pokazala raziskava o nasilju v srednjih šolah, ki jo je opravila Dijaška organizacija Slovenije.
Skoraj polovica dijakov je bila že izpostavljena različnim oblikam nasilja, je pokazala raziskava o nasilju v slovenskih srednjih šolah. Najpogosteje se pojavlja verbalno nasilje, saj je to prisotno v šoli vsak dan, je poudarila Eva Semič iz Dijaške organizacije Slovenije. Kot vzrok za nasilje so dijaki najpogosteje navedli stres, ljubosumje in posameznikov videz. Iz podatkov je tudi razvidno, da se z nasiljem še nikoli ni srečalo le trinajst odstotkov dijakov.
Z različnimi oblikami nasilja, izhaja iz raziskave, se dijaki srečujejo skoraj vsak dan. »Nasilje se v večini primerov pojavlja v posredni obliki, kot recimo obrekovanje in žaljenje,« je pojasnila Eva Semič in dodala, da se dijaki, ko se počutijo ogrožene, v največji meri branijo verbalno. Iz ugotovitev raziskave je tudi razvidno, da 39 odstotkov dijakov nasilje samo opazuje, le 16 odstokov pa bi se jih za žrtev zavzelo verbalno. Visok je tudi delež dijakov, pravi Eva Semič, ki v situacijah, ko gre za nasilje med dvema skupinama, nasilje še spodbujajo, in sicer je takih 13 odstotkov dijakov. Pogosto je tudi nasilje nad učitelji. Ugotovili so, da kar 42 odstokov dijakov pogosto stresa šale na račun učiteljev, 31 odstotkov pa jih učitelje celo žali. Obenem se tudi veliko učiteljev poslužuje verbalnega nsilja nad dijaki. »Kar 24 odstotkov učiteljev dijake ignorira, 12 odstotkov pa jim podeljuje neprijetne opazke.«
Dijaki menijo, je še razložila Eva Semič, da so kazni za nasilneže ponavadi premalo stroge in premalokrat izvršene. »Dijaki se tako lažje zatekajo k nasilnemu reševanju problemov, saj vedo, da ne bodo kaznovani.« Zato jih več kot polovica podpira strožje kazni za nasilneže.