Pridelki povprečni, kakovost slaba
Na Gorenjskem se je začela tudi žetev pšenice, v strukturi žit že več kot polovica ječmena.
Kranj – Na gorenjskih poljih se je ta teden začela žetev pšenice, medtem ko je ječmen že v glavnem pospravljen. Kakovost žit in drugih poljščin je letos v večji meri krojilo slabo vreme, zato je kakovost slabša, količinsko pa so pridelki povprečni, kar velja tudi za krompir in vrtnine.
»Žetev pšenice je v polnem razmahu, ječmen pa je bil do konca prejšnjega tedna v glavnem že požet. Pridelki so povprečni, niso posebej rekordni, kakovost pšenice pa je tako kot po vsej Sloveniji slaba. To je predvsem posledica vlažnega vremena v času zorenja, tehnološki ukrepi so bili večinoma narejeni dosledno,« pravi Marija Kalan, specialistka za rastlinsko pridelavo na Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj. Žetev zaradi suhega vremena v zadnjih dneh poteka po načrtu in bo v glavnem končana v prihodnjem tednu.
Pri ječmenu je v ospredju količina, ker gre za krmno žito za živino. Pridelava ječmena se je v strukturi pridelavi žit na okoli 1600 do 1800 hektarov povzpela že čez polovico. »Delež ječmena se povečuje predvsem zaradi težjega doseganja parametrov kakovosti pri pšenici. Poleg tega odkupna cena od 95 do 100 evrov za tono ne pokrije stroškov pridelave. Na Gorenjskem je razvita živinoreja in doma pridelana krmna žita, predstavljajo boljši dohodkovni položaj za kmetije, saj jim ni treba dokupovati krme,« pravi Kalanova. Silažna koruza kaže dobro, dobro letino bi lahko ogrozila le toča, ker je koruza v fazi cvetenja. Nekateri po žetju ječmena posejejo še koruzo, ki pa bo letos pozna, zato jo bo bolje pokrmiti svežo in ne silirano.
Po prvih ocenah je letos v kolobarju nekaj več krompirja kot lani, napovedujejo pa povprečno letino. Manjši delež bo drobnih gomoljev, pridelovalci, ki so dosledno delali po škropilnem koledarju, nimajo težav s plesnijo. Na precej krompirjevih njivah s srednje zgodnjimi sortami se že uničuje cima, kmetijski svetovalci pa priporočajo, naj krompir še vsaj tri tedne odleži v zemlji, saj bi bilo kasneje manj poškodb pri spravilu. To še posebej velja za kmetije, ki nimajo klimatiziranih skladišč. Cene so podobne kot lani, nekoliko se bodo verjetno zvišale septembra in oktobra. Padavine pred štirinajstimi dnevi so povzročile nekaj škode na vrtninah, pridelki bodo manjši predvsem na težkih tleh, dodaja Marija Kalan.