Pomembnost duševnega zdravja
V avli Mestne občine Kranj je potekala zaključna prireditev ob letošnjem svetovnem dnevu duševnega zdravja.
Kranj – Vsako leto 10. oktobra zaznamujemo svetovni dan duševnega zdravja z namenom ozaveščanja o pomembnosti skrbi za duševno počutje in o preventivnem delovanju. Več organizacij, ki delujejo na področju duševnega zdravja, je v oktobru pripravilo niz dogodkov po Gorenjskem pod skupnim sloganom Ejga, poskrbi zase. V Psihiatrični bolnišnici Begunje, v podjetju CenterKontura Kranj, jeseniškem Zavodu Jelša ter kranjskem Šentu so pripravili dan odprtih vrat, v radovljiški knjižnici je potekala delavnica Družina in duševno zdravje, v Tržiču pogovor s psihologinjama na temo pomembnosti duševnega zdravja, o svojih osebnih izkušnjah pa sta na Jesenicah in v Škofji Loki spregovorila tudi znana ustvarjalca Jaka Tomc in Žan Papič.
Sklepno dejanje se je odvilo v Kranju, najprej s pohodom po kanjonu reke Kokre, nato pa s prireditvijo v avli mestne občine. V uvodu je vse prisotne pozdravila podžupanja Mestne občine Kranj Manja Zorko, se zahvalila predstavnikom vseh organizacij in poudarila stališče Svetovne zdravstvene organizacije, da je duševno zdravje osnovna človekova pravica – vsakdo ima pravico do najvišjega dosegljivega standarda duševnega zdravja.
Predstojnica kranjske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje Alenka Hafner je dejala, da s tovrstnimi dogodki skušamo zmanjšati stopnjo stigme duševnih stisk in spodbuditi ljudi k iskanju pomoči, kadar jo potrebujejo. Ob tem je opozorila na nekatere dejavnike, ki negativno vplivajo na duševno zdravje, predvsem uživanje alkohola. Pri tem je Gorenjska nad državnim povprečjem, kar je vsekakor skrb vzbujajoče, saj je posledično višja obremenjenost, več je depresije in samomorilnosti. Rešitev predstavlja odprtost ter pogovor z osebami, ki potrebujejo pomoč.
Direktorica Centra za socialno delo Gorenjska Urška Repar Justin je opozorila na družbeni porast revščine, nasilja in socialne izključenosti, tako da se vseskozi trudijo najti pot do dopolnitve mrež zdravstvenih in socialnovarstvenih storitev in programov – uspelo nam bo le z medsebojno pomočjo in solidarnostjo. Predsednik društva Novi paradoks Srečko Brumen je poudaril interdisciplinarni pristop k reševanju problematike duševnega zdravja, Petra Anžin s kranjskega Šenta pa je opozorila na pomembnost tovrstnih dogodkov, ki bi se – ob sodelovanju vseh organizacij – morali odvijati bolj pogosto. S tem se je strinjal tudi Karl Destovnik, direktor podjetja CenterKontura Kranj, katerega poslanstvo je izobraževanje, usposabljanje in zaposlovanje invalidov, oseb s posebnimi potrebami in drugih oseb iz ranljivih skupin z namenom izboljšanja njihove zaposljivosti, kakovosti življenja uporabnikov, krepitve njihove notranje moči, njihovega opolnomočenja in vključevanja v družbo ter spodbujanje enakih možnosti.