Želijo prodajo skupine Peko
Lastniki Peka do ponedeljka pozivajo potencialne kupce k oddaji ponudb za nakup celotne skupine Peko. Ob 38,5 milijona evrov prometa je lani Peko ustvaril za 750 tisoč evrov dobička.
Kupci morajo interes za nakup Peka izraziti do 3. decembra, postopek prodaje naj bi bil zaključen do 19. januarja. Več direktor skupine Peko Janez Sajovic.
Lastniki so objavili prodajo celotne skupine. Je sedaj pravi čas, ste morda sami predlagali prodajo?
»Ne le predlagali, prosili smo, da lastniki ponudijo Peko novim lastnikom, saj načrtovane dokapitalizacije od sedanjih lastnikov ne moremo več pričakovati. Lastniki so našo prošnjo sprejeli z razumevanjem.«
Prodaja se celotna skupina.
»To nas veseli. Lastniki so nas poslušali tudi pri pripravi programa prodaje, kar vključuje prodajo Peka kot celote. Nekatere hčerinske družbe so danes uspešne, druge smo sanirali in se bo rezultat pokazal v prihodnosti, kupec pa se mora odločiti za vse.«
Kakšnega kupca pričakujete?
»Iz naše branže, čevljarja, ki bo znal odpreti vrata na nove trge. Pomembna je tudi zahteva po ohranitvi blagovne znamke Peko in s tem tudi proizvodnje.«
Torej državi kot največjemu lastniku ni v interesu maksimiziranje kupnine?
»Cena je pomembna, vendar bo kupec moral spoštovati zgoraj naštete pogoje in tudi, da bo v Peko vložil dva milijona evrov svežega kapitala. Tudi zato, da šest milijonov evrov, ki so jih lastniki vložili pred letom, ne bo izpadla kot državna pomoč. Nočemo težav, kot jih imata Elan in morda Adria Airways.«
Glede dokapitalizacije; prejeli ste šest milijonov evrov, letos bi morali še šest milijonov. Ste zaradi tega danes v težavah?
»Program finančne in poslovne konsolidacije, ki ga je potrdila prejšnja Vlada, je predvideval, da bomo tri milijone evrov pridobili marca, enak znesek še septembra. Potrebujemo ga za prestrukturiranje proizvodnje in trgovske mreže. Peko potrebuje posodobitev, trgovine, razen redkih izjem, niso bile polepšane po 20, 30 ali celo 40 let. V take trgovine težko zvabimo kupce.«
Ste opravljeno dokapitalizacijo racionalno izrabili?
»Zagotovo denarja nismo zapravili. Milijon smo namenili poplačilu zapadlih obveznosti, 2,8 milijona evrov za reprogramiranje kreditov, nekaj obveznosti smo poplačali. Peko je danes praktično nezadolžen. Del smo namenili za obratna sredstva, za novo kolekcijo. Po programu bi morali 740 tisoč evrov nameniti za nove trgovine, za nove rešitve v proizvodnji. Odprli smo novo trgovino v Globusu v Kranju, prenovili ljubljansko, v BTCju, nekaj namenili za prenovo računalniške opreme, nov je stroj za izdelavo podplatov iz poliuretana v PGP.«
Je Peko dobra družba? Se morajo zaposleni bati za službo?
»Verjamem, da Peko lahko obstane. Pred sedmimi, osmimi leti je skupina zelo dobro stala, takrat bi morali udariti po stroških, prestrukturirati prodajno mrežo in proizvodnjo. Danes je proizvodnja v Sloveniji predraga. Kaj bo prinesel nov lastnik, ni jasno. Morda bodo nova naročila in bo zato zaposloval, morda obratno. Zagotovo pa bo pazil na stroške, morda zato selil del proizvodnje v države z nižjo ceno delovne sile.«
Menite, da bi morali imeti prestrukturiranje in prodajo že za seboj?
»Da. Peko je bil na krizo nepripravljen. Pred leti bi ga morali prodati. Sicer pa ima največji lastnik posluh za nas. Brez dokapitalizacije bi lansko jesen zaprli vrata in šli v stečaj. Očitno se zavedamo, da je Peko ena od zadnjih slovenskih blagovnih znamk z najdaljšo tradicijo.«
So med potencialnimi kupci tudi družbe, ki vam jih je uspelo privabiti kot strateške partnerje v začetku leta?
»Ne vem. Razmere se spreminjajo. Dobili smo le eno konkretno ponudbo. Neuradno jih je bilo več, ampak za nakup posamezne družbe. Tega ne želimo.«
Kolikšna je ocenjena vrednost skupine?
»Okoli 25 milijonov evrov. Drugo vprašanje je, ali lastniki lahko prodajo za takšen znesek. Najbolj pomembno je, da novi lastnik najprej vloži dva milijona evrov v razvoj Peka. In zmanjša stroške ter nadaljuje sanacijo nekaterih hčerinskih družb. Ko bodo te uspešne, bo uspešen tudi Peko.«
Poleti ste beležili dva milijona evrov izgube.
»Letos poslujemo pod pričakovanji. Prvih šest mesecev je bilo nekoliko boljše kot lani, poleti se je promet ustavil. Krivo je vreme, hkrati gospodarska kriza, zato so bili trije meseci pod pričakovanji, realizacija tudi za tretjino manjša. V preteklosti so nižjo prodajo prikrili z izrednimi prihodki iz prodaje nepremičnin. To ni prav. Pomembno je, da s svojim delom, proizvodnjo in prodajo, pokrivamo stroške. Zaradi slabih mesecev bomo imeli ob koncu leta za dva do tri milijone evrov slabši rezultat od načrtovanega. Po lanskem dobičku so bila letos pričakovanja velika, zrasli naj bi za 15 odstotkov, upam pa, da se bomo približali ničli.«
Peko ima v Tržiču dolgo tradicijo. Bo obstal?
»Vsi imajo polna usta besed, ko te tečejo o pomembnosti Peka za lokalno okolje. Mi pa delujemo v stavbi, kjer ob mrzlih mesecih za ogrevanje porabimo 40 tisoč evrov. Tudi če bi imeli denar, bi težko opravili energetsko sanacijo, saj je stavba spomeniško zaščitena. Tudi Občina Tržič je polna besed o zavedanju pomena družbe za občino in občane. Potem pa zaradi neplačila nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča podajo izvršbo in blokirajo bančne račune. Samo govoriti je premalo, naj nekaj naredijo za nas.«
Kaj pa lahko pričakujete od občine?
»Glavna stavba nam povzroča previsoke stroške. Razen trgovine in orodjarne bi se selili v sosednjo stavbo montaže in PGP, sedanjo glavno stavbo pa oddali v najem: občini, upravni enoti, centru za socialno delo ali knjižnici. Mislite, da je kaj posluha na to temo? Ne, samo besede …«
Bi se selili, če bi se lahko?
»Iz Tržiča ne, saj smo Peko Tržič. Z županom smo se pogovarjali, da prevzamejo našo stavbo, nam pa v industrijski coni postavijo novo. Zamenjamo, čeprav je naša vredna med šest in sedem milijonov, nova bi stala 1,5 milijona evrov.«