Vse ne more biti zazidljivo
V Tržiču trenutno spreminjajo družbeni (prostorski) plan, jeseni pa naj bi pristopili tudi k pripravi občinskega prostorskega načrta.
Tržič - V prostorih občine Tržič do 31. julija poteka javna razgrnitev novega dolgoročnega in družbenega prostorskega plana občine Tržič. Kot je dejal župan Borut Sajovic, je vesel skorajšnjega sprejetja sprememb in dopolnitev prostorskega plana, ob tej priložnosti nastali digitaliziran kartografski del namenske rabe prostora pa bo osnova tudi za pripravo občinskega prostorskega načrta, h kateremu bo občina predvidoma pristopila jeseni letos.
Občina Tržič je zadnje večje spremembe prostorskega plana sprejela leta 1999, leta 2001 pa so bili objavljeni le redakcijski popravki. Od leta 2000 do 2007 se je tako nabralo okoli štiristo novih pobud za spremembo namembnosti nezazidljivih zemljišč v zazidljiva, vendar so jih morali kar precej zavrniti, saj v skladu z zakonodajo niso več dopustne razpršene gradnje, pa tudi ne širitve območij naselij, če se z relativno majhnimi stroški takih zemljišč ne da komunalno opremiti. Tako so se upoštevale le spremembe, ki ne zahtevajo izdelave okoljskega poročila in izvedbe presoje vplivov na okolje.
Kot napovedujejo na občini, bodo pobude, ki niso bile uvrščene v sedanji postopek sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnega družbenega plana občine Tržič, obravnavali pri pripravi občinskega prostorskega načrta, h kateremu bo Občina Tržič pristopila takoj po sprejetju prostorskega plana, predvidoma jeseni. Župan pri tem poudarja, da je pomembno vodilo pri pripravi prostorskih načrtov, da se na kmetijska zemljišča ne posega, saj je znotraj naselij in urbanih območij še dovolj neizkoriščenega prostora: »Občina Tržič bo poskusila lastnike neizkoriščenih stavbnih zemljišč in zapuščenih poslovnih prostorov in objektov z dvigom višine nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča spodbuditi k aktivnemu upravljanju svojih nepremičnin. S tem bi se po naši oceni sprostilo precejšnje število zapuščenih površin v mestnem središču, kar bi omogočilo hitrejši gospodarski razvoj mesta.«