Topel dom naj bo tudi varen

Čeprav so temperature zunaj še vedno prijetne in nas sonce še dodatno pogreje, se je kurilna sezona v večini domov že začela in jih dodatno ogrevamo vsaj v svežih jutrih in hladnih večerih. Žal se tudi letos že dogaja, da ob nastopu kurilne sezone prebiramo tudi novice o dimniških požarih in zastrupitvah z ogljikovim monoksidom.

Pravilno in učinkovito obratovanje kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav zagotavlja požarno in zdravstveno varnost, hkrati pa na ta način pri ogrevanju tudi privarčujemo in manj obremenjujemo okolje, so pred dnevi že tradicionalno opozorili dimnikarji. Začetek kurilne sezone je zato skrajni čas, da poskrbimo za pravilno in nemoteno delovanje svojih kurilnih naprav ter čiščenje dimnikov in prezračevalnih naprav. To je zlasti pomembno za kurilne naprave, ki so čez poletje mirovale in bodo tako v teh dneh po več kot polletnem premoru postopoma spet prešle v polno obratovanje. V teh primerih je priporočljivo, da sistem pregledata tako dimnikar kot serviser peči. Tistim, ki svoje peči, dimnike in zračnike redno vzdržujejo in jih uporabljajo tudi poleti, pa pred kurilno sezono praviloma ni treba posegati po posebnih dodatnih ukrepih.

Zgornja priporočila dimnikarjev so že stalnica pred vsako kurilno sezono. Letos pa so v sekciji dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije še posebej poudarili drug problem. Namreč, da je za nepravilno vgrajeno peč ali peč, ki ne dosega emisij, odgovoren potrošnik, kar je seveda popoln nesmisel. Po isti logiki bi torej moral tudi za skrite napake na novem avtomobilu odgovarjati kupec in ne proizvajalec.

Seveda je vsak dolžan, da pred zagonom nove kurilne naprave zanjo dimnikarju omogoči prvi pregled, ki ob ugotovitvi morebitne napake na napravi nanjo opozori lastnika in mu naloži njeno odpravo. A dimnikarji ob tem protestirajo, ker naj bi uporabnika neustrezne naprave, čeprav jo je nepravilno vgradil nekdo tretji, tudi prijavili inšpekcijski službi. Država ne more nestrokovnih ravnanj na terenu reševati na način, da dimnikarje sili na lastne stroške prijavljati svoje stranke inšpekciji, ki jih potem denarno kaznuje, po drugi strani pa ne uvede strokovnega nadzora nad nestrokovnimi monterji in dimnikarji, poudarjajo v dimnikarski sekciji. Si predstavljate, da bi na podoben način iz razvpite afere Dieselgate goljufivi Volkswagen izšel brez posledic? Niti v sanjah. In tudi ni. Zakaj torej takšni odpustki za nestrokovne monterje in tudi dimnikarje, ki napako spregledajo?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 22. junij 2022 / 10:40

Hitrost letos vzela enajst življenj

Po Sloveniji znova poteka nacionalna preventivna akcija za umirjanje hitrosti v cestnem prometu. Policisti bodo do nedelje izvajali tudi poostrene nadzore.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 9. avgust 2010 / 07:00

Gorenjska lepotca pri sosedih

Naši severni sosedje so se odločili, da hočejo imeti nekaj slovenskega in so to tudi uresničili, Dolenjka in Štajerec sta osvojila potovanje okoli sveta, 7. Žur z razlogom pa bo avgusta v parku Tivoli...

Kamnik / ponedeljek, 9. avgust 2010 / 07:00

Športni stadion dobil nove tribune

Kamnik - Po obnovi tekaške steze na stadionu v Mekinjah so se kamniški športniki in obiskovalci športnih prireditev pred dnevi razveselili tudi novih tribun z dvesto sedeži. Za i...

Žirovnica / ponedeljek, 9. avgust 2010 / 07:00

Moteč promet okoli lipe v Vrbi

Vrbljani opozarjajo, da povečan promet okoli lipe v Vrbi uničuje njeno okolico. Tja vozniki zaidejo zaradi pomanjkljive prometne signalizacije.

Kronika / ponedeljek, 9. avgust 2010 / 07:00

Nadzor nad motoristi in kolesarji

V prvi polovici avgusta slovenski policisti izvajajo različne aktivnosti za večjo varnost voznikov enoslednih vozil, torej kolesarjev, motoristov, voznikov štirikoles ipd.

Kronika / ponedeljek, 9. avgust 2010 / 07:00

Nesreče

Zaplezali so se v stenah Kranjska Gora - V sredo nekaj pred 17. uro sta se v steni pod Škrbinjekom v Mali Pišnici zaplezala dva planinca. Dežurna ekip...