Ubrana pesem zvonov
Z blagoslovom in dvigom štirih novih zvonov v zvonik cerkve svetega Jožefa na Hujah je bila končana obnova zvonov in zvonjenja v petih cerkvah kranjske župnije.
Nad zvonovi v zvoniku kranjske župnijske cerkve svetega Kancijana in tovarišev mučencev je precej velik prostor s čudovitim pogledom na Kranj in okolico. Zato želi kranjska župnija po zgledu mnogih cerkva na tujem urediti zvonik za obiskovalce.
Kranj – Na okrašenih vozovih in v spremstvu narodnih noš, ob zvokih šenčurske godbe in petju cerkvenega zbora so v nedeljo dopoldne k cerkvi svetega Jožefa na Hujah v Kranju pripeljali štiri nove bronaste zvonove, ulite v livarni v Žalcu. Pred dvigom v zvonik, v katerem je bila tudi obnovljena nosilna konstrukcija, in po pozdravnih besedah dr. Milana Sagadina, je zvonove blagoslovil upokojeni nadškof dr. Anton Stres. Njemu je tudi pripadla čast, da je pred dvigom z lesenim kladivom prvi udaril po zvonovih, za njim pa so to storili kranjski župnik dr. Andrej Naglič, botri Jernej in Gašper Krč, Nada Bitenc in Blaž Bunič, Pavel in Boštjan Jalen, Jože Pavec ter botra Prešernovega zvona kranjski župan Matjaž Rakovec in pesnik dr. France Prešeren, v katerega vlogo se je tudi tokrat vživel Bojan Bešter. Eden od novih zvonov na Hujah se namreč imenuje tudi po našem velikem pesniku. Zvonovi, posvečeni svetemu Jožefu, Prešernu, Sveti družini in svetemu Kancijanu, so težki 740, 530, 402 in 222 kilogramov. Na Hujah imajo od nedelje naprej na zvoniku tudi uro, ki bo, kot je dejal dr. Milan Sagadin, sporočala, »da je čas omejen in dragocen, razdeljen med delo in počitek, praznovanje in molitev, veselje in žalovanje, da naj v času, ki nam je na voljo, vlada red, ki ohranja posameznika in skupnost«.
Svečanost na Hujah je bila tudi sklepno dejanje zahtevne obnove zvonov in zvonjenja v celotni kranjski župniji, v kateri so poleg župnijske cerkve svetega Kancijana in tovarišev mučencev v Kranju še Rožnovenska cerkev Matere Božje, cerkev na Pungartu, cerkev svetega Jožefa na Hujah in cerkev svetega Ožbolta v Čirčah. V vseh zvonikih je bilo obnovljena dotrajana lesena konstrukcija zvonov. Sanirane so bile stene in oboki zvonikov, na nekaterih zvonovih pa so bili nameščeni mehkejši kemblji. Zvonovi so bili po nasvetih nadškofijskega kolavdatorja oziroma izvedenca za zvonoslovje dr. Matjaža Ambrožiča, župnika v Begunjah, tonsko usklajeni, kar bo omogočalo tudi za najbolj občutljiva ušesa ubrano zvonjenje. Skupaj je bilo v petih cerkvah nameščenih šest novih zvonov. V vseh zvonikih je urejen elektronsko voden sistem zvonjenja.
Nekaj posebnega je zvonik v župnijski cerkvi svetega Kancijana in tovarišev v Kranju. V njem je bilo doslej šest zvonov štirih generacij oziroma livarjev. Največji zvon je bil iz leta 1812, peti bronasti zvon celo iz leta 1875. Šesti je bil že nekaj let tiho. Pri prenovi so drugi in tretji zvon tonsko uskladili, četrtega pa so zamenjali. Imeli so srečo. V žalski livarni OMCO so imeli primernega, ki so ga lahko umestili v melodijo zvonov. Zvonik so temeljito obnovili in glede na velikost in težo zvonov namestili nove hrastove tramove velikih dimenzij. Vsi zvonovi imajo mehko kovane kemblje, ki omogočajo mehkejše udarce. Kranjska župnijska cerkev je edina Sloveniji, ki ima pet zvonov v vrsti. Jeklen zvon bo uporabljan kot navček.
In še novost: kranjski župnik dr. Andrej Naglič je povedal, da bodo odslej vsako soboto ob 16. uri ubrano zvonili vsi zvonovi v petih zvonikih kranjske župnije. Njihovi glasovi bodo usklajeni in raznoliki hkrati, takšni, kot je naše življenje.