Še vedno brez prihodkov
Delavci škofjeloškega LTH so v večini primerov le prijavljeni na zavodu za zaposlovanje, vendar že šesti mesec brez mesečnih prihodkov!
Škofja Loka – »Skoraj vsi smo prijavljeni na zavodu, razen nekaterih posameznikov, ki so sklenili pogodbo s stečajnim upraviteljem in nadaljujejo delo,« nam je konec prejšnjega tedna povedal David Švarc, sindikalni zastopnik v nekdanjem LTH. Kljub temu se agonija preživetja za približno tristo - sedaj že nekdanjih LTH-jevcev še ni končala, saj tudi julija ne bodo prejeli pr(a)vega nadomestila plače (z zavoda).
V šestih mesecih so LTH-jevci, čeprav so bili zaposleni še konec junija, prejeli le pomoč Občine Škofja Loka in pakete humanitarnih organizacij, pred meseci so spraznili tudi sindikalno blagajno. »Večina ima odobreno tudi socialno pomoč, vendar denarja večinoma še nismo prejeli, čez mesec in pol bomo prejeli denar iz jamstvenega sklada. Po sodni odločitvi za stečaj naj bi bili delavci rešeni, vendar položnice še vedno prihajajo, marsikdo ima odprt še kredit, iz bank nas pozivajo, da poravnamo limit, sposojali smo si od sorodnikov in prijateljev. Težko je,« pravi Švarc.
Z zavoda naj bi konec julija prejeli nadomestilo za zgolj šest junijskih dni, saj je bila večina toliko časa prijavljena v register brezposelnih oseb, vsaj malo si bodo lahko opomogli šele avgusta. Tri tedne so bili zaposleni že v stečajnem postopku, zato bi jim moral plačilo iz stečajne mase za 20 dni zagotoviti stečajni upravitelj Dušan Taljat. Pa vendar, ali ima LTH v stečaju sploh kaj premoženja? »To je vprašanje za milijon evrov,« odgovarja Taljat in nadaljuje: »Premoženje bo ocenjeno avgusta, sledi štirimesečni rok za preizkus terjatev, ob nekaterih pogojih lahko še dlje, zato danes ni mogoče povedati, koliko premoženja bo ostalo za poplačilo delavcev.«
Pravi, da bo naredil vse, da bi izterjali čim več terjatev in tudi dokončali proizvodnjo za zadnje znane kupce. Taljat dvomi, da bo delavce za junijski del lahko plačal v enkratnem znesku. Švarc je prepričan, da bi moral stečajni upravitelj 18. julija plačati vse delavce, prednostno pa še vedno zaposlene (ti delajo predvsem v računovodstvu), ki so sklenili nove pogodbe in so vdani podjetju. »Stečajni upravitelj je sklenil tudi pogodbe z vodjo proizvodnje in nabave, zato bi bilo čudno, da vsi ti ne bi dobili plačila za junijsko delo,« pravi sindikalist. »Gre za približno tristo tisoč evrov, zdaj pa nimamo niti polovice zneska. Kljub temu sem prepričan, da bomo delavcem izplačali vsaj junijsko plačo.« pravi stečajni upravitelj Dušan Taljat. V zadnjem letu je bilo v LTH speljanih več čudnih poslov, nekateri dobavitelji ali upniki so bili v bolj ugodnem položaju kot drugi, zato stečajni upravitelj napoveduje več izpodbojnih pravnih dejanj.
Delavci so se s stečajnim upraviteljem dobili dvakrat, ki jim je dokončanje naročil za znane kupce opisal kot zelo težavno. »Težave naj bi bile na sodišču. Kupci namreč zahtevajo kompletna naročila, del izdelkov v skladišču pa je zaplenila Davčna uprava. Morda bo to onemogočilo prodajo po normalni ceni,« pojasnjuje David Švarc. To je vsaj nerazumljivo, če ne sporno, saj država, kot smo zapisali zgoraj, delavcem LTH do sedaj ni (dovolj) pomagala. Delavcem ostaja le moralna zmaga, saj je vlada po hitrem postopku predlagala spremembo t. i. insolvenčnega zakona, po kateri delavci lažje sprožijo stečajni postopek, če delodajalec zamuja pri izplačilu plač.