Špinača
Špinača je priljubljena listnata zelenjava, ki jo v kuhinji uporabljamo presno ali kuhano, odlikujeta pa jo lahka prebavljivost in vsebnost številni hranljivih snovi. Da ni kaj dosti drugačna od žeblja, vsaj kar zadeva železo, je veljalo zaradi napake švicarskega fiziologa vse do sredine 20. stoletja. Špinača je na voljo vse leto. Pozimi nabiramo zimske sorte, ostale mesece pa vse druge. Zimske sorte, ki so na trgu marca in aprila, imajo nekoliko trše liste, a izrazitejši in polnejši okus. Poletna in jesenska špinača z nežnimi listi je primerna tudi za (presne) solate. Sveže nabrano špinačo prepoznamo po čvrstih, krhkih in izrazito zelenih listih, šopi pa imajo značilne čvrste korenine. Svežo špinačo porabimo čim prej, saj le na ta način izrabimo vse njene hranilne snovi, hkrati pa preprečimo tvorbo škodljivih sestavin. V skrajnem primeru jo v hladilnikovem predalu za zelenjavo hranimo do dva dni. Pred tem jo operemo in zavijemo v čisto, vlažno krpo. Špinačne liste dodajamo različnim (zelenjavnim) juham in enolončnicam. Dušeno špinačo ali špinačni pire dodajamo nekaterim drugim jedem, zlasti omakam. Presno mlado špinačo pripravljamo v solati, liste pa lahko dodajamo različnim mešanim (listnatim) solatam. Marsikje pripravljajo presno špinačo v (krepki) solati; najpogosteje z enim od sirov s plemenito modro plesnijo ali/in s slanino. Pri čemer pa je potrebno spomniti, da je za uživanje v presnem stanju primerna le povsem mlada špinača.
Špinačna juha s krompirjem
Za 5 oseb potrebujemo: 2 žlici oljčnega olja, 3 stroke česna, 1 grobo sesekljano čebulo, 1,2 l mesne juhe, 40 dag olupljenega in na kocke narezanega krompirja, 1 žlico koruzne moke, 1,5 dl sladke smetane, 40 dag sveže sesekljane špinače, sol, sveže mleti poper.
V večji kozici segrejte oljčno olje in na njem 5 minut pražite čebulo in na kolobarje narezan česen. Zalijte z juho, dodajte krompir in kuhajte dvajset minut. Dodajte sesekljano špinačo in sladko smetano, v katero ste zamešali koruzno moko. Med mešanjem dobro prevrite, solite in popoprajte po okusu, kuhajte še nekaj minut in postrezite.
Rižota s špinačo in pršutom
Za 4 osebe potrebujemo: 1 majhen por, 2 stroka česna, 40 dag sveže špinače, 2 žlici masla, 40 dag riža arborio, 1 l mesne juhe, 10 dag pršuta, sol.
V večji kozici razpustite polovico masla, na njem popražite očiščen in na kockice narezan por ter sesekljan česen. Dodajte riž in oprano špinačo. Postopoma prilivajte juho, vedno, ko se le-ta vpije, in mešajte. Ko riž postane že skoraj čisto mehak, dodajte na rezance narezan pršut in preostalo maslo. Premešajte, še malo podušite in solite po potrebi. Takoj postrezite z naribanim parmezanom ali drugim trdim sirom.
Špinačna solata s slanino in balzamičnim kisom
Za 5 oseb potrebujemo: 70 dag sveže in zelo mlade špinače, 5 žlic kuhanega fižola, 15 dag slanine, narezane na tanke rezine, 2 stroka česna, 4 žlice najboljšega balzamičnega kisa, 3 žlice oljčnega olja, sol po okusu.
Slanino skupaj z razpolovljenima strokoma česna scvrite v ponvi, jo odcedite in ohladite. Očistite in operite špinačo ter jo zložite v primerno posodo. Posujte s kuhanim fižolom in drobno zdrobljeno slanino ter prelijte z balzamičnim kisom, oljčnim oljem in solite po okusu. Solato zmešajte in takoj ponudite.
S špinačo nadevana postrv
Za 5 oseb potrebujemo: 5 postrvi, 0,5 kg svežih špinačnih listov, 2 stroka česna, koruzna moka, sol.
Špinačne liste skuhajte v slanem kropu. Postrvi solite in trebušne votline napolnite s kuhanimi špinačnimi listi, ki ste jim dodali sesekljan česen. Postrvi povaljajte v koruzni moki in jih v ponvi hrustljavo zapecite. Pečene postrvi takoj postrezite s kuhanim ali pire krompirjem.