Šurlice
To ni nekaj gomazečega, pač pa užitnega, doma v Kvarnerju, predvsem na otoku Krku. Šurlice so doma pripravljene testenine, za katere potrebujemo pletilke, pravzaprav eno, malo bolj debelo, ali pa paličko za ražnjič. Bilo je poletje 1986. Cilj prikolica v kampu v Njivicah na Krku, danes pravijo, da na lepi lokaciji čisto blizu morja. Čeprav nismo na glavni ulici, je okoli drevesa pred prikolico precej radovednežev. Smo namreč edina družina, ki je prijavila štiri člane namesto peterice. S seboj imamo namreč ljubko modro skobčevko v veliki kletki. Nekaj se je zataknilo z dogovorjenim varstvom in je morala z nami. Dnevnika ni pisala, zato o njenem prvem dopustu ne vemo veliko, je pa ostala živa in živahna. Pod kletko je bil pripet kartonček, na njem mrtvaška glava in zgoraj napis v polomljeni hrvaščini: Lahko gledaš, a se ne dotikaj. Smrtno nevarno. Mlajši od naslednikov se je zarežal: Nihče sicer ne bo verjel. Je pa štos! …
Ko smo se oblačnega dne zapeljali v Punat in nato z ladjico na otoček Košljun s starim frančiškanskim samostanom sredi bogate vegetacije, je bilo v zanimivem muzeju videti etnološko zbirko, zbirko školjk, numiznatično zbirko, nekaj izjemnih starih tiskov, pa tudi živalskih anomalij, shranjenih v formalinu, med drugim enooko ovco z velikim modrim očesom sredi čela. Ko nas je prijazen frančiškan vprašal, od kod smo, se je kraja spomnil, saj je dobro poznal Brezje. In bili smo deležni imenitnega vodenja. Nazaj grede smo na skromnih stojnicah v Punatu kupili malo sadja in vina, jaz pa sem zagledala makarone – velikane, dolge okoli 10 cm. Stara, a še vedno čedna nonica je rekla: »To so šurlice! Najboljše so s škampi ali pa z ovčjim golažem! Če jih boste postregli v golažu, jih ne smete skuhati do konca, drugače bo poc. Lahko pa jih servirate s paradižnikovo omako in posujete z naribanim ovčjim sirom.« Ženička mi je razložila tudi postopek, kako se jih naredi … Različica s paradižnikom je bila zelo dobra ... Danes kuham šurlice kot spominke. Prijateljica mi jih prinaša s Krka. Zdaj jih je mogoče kupiti v trgovinah kot fuže ali špagete. Ko sem pa pred 39 leti rekla mami, če mi posodi eno pletilko, je točno vedela, da ne bom pletla, saj ne znam, zanimalo pa jo je, kaj bom z njo. »Za makarone jo rabim!« In njen pogosti, malce nejeverni: »A bi razložila, prosim!«
Šurlice
Za 6–8 majhnih porcij potrebujemo: 1 kg ostre moke, 0,5 litra kropa, 1 jajce, 1 rumenjak, 1 dl deviškega oljčnega olja, sol po okusu, 30 g naribanega ovčjega sira; če ga nimamo, je nadomestek lahko parmezan.
Iz moke, jajca, rumenjaka, olja in soli, ki smo jih prelili s kropom, naredimo gladko testo, ki naj na pomokani površini počiva vsaj 2–3 ure. Nato ga oblikujemo v valj in zrežemo na majhne kosce. Kosec testa sploščimo na dlani in ga ovijemo okoli pomokane pletilke ali paličke za ražnjič. Nato ga previdno snamemo, da v sredi ostane luknjica. Lahko pa testo tudi razvaljamo, ga razrežemo na kosce, dolge od 8 do 10 cm, in jih ovijamo okoli pletilke. Skuhamo jih v slanem kropu, vedno na zob. Pripravimo v omaki ali brez in posujemo s sirom.
Pa dober tek!