Za PUM še vedno ni denarja

Program, v katerega se vključujejo mladi, ki bi bili sicer prepuščeni ulici, zaradi birokratskih zapletov ostaja brez sredstev.

Bistvo programa PUM je, da pomaga mladim, da dokončajo izobraževanje ali si poiščejo zaposlitev. Omogoča jim, da premagajo ovire in odpravijo vzroke za svojo neuspešnost.

Radovljica – S predstavitvijo projekta Lahko živim?! So člani skupine PUM (Projektno učenje mladih) pred kratkim zaznamovali šestdeseto obletnico deklaracije o človekovih pravicah. Iz deklaracije so izbrali trideset pravic, ki so jih prikazali s filmom, plesom, igro, poezijo in fotografijo.

Projektno učenje za mlajše odrasle je izobraževalni program, ki ga v Radovljici v okviru ljudske univerze izvajajo že od leta 2000. Vanj se lahko vključijo mladi, ki so stari od 15 do 25 let, pa niso zaključili osnovne in srednje šoli in so brez dela. V program radovljiškega PUM-a – v Sloveniji jih je 12 - je bilo doslej vključenih 320 mladostnikov z vse Gorenjske. Na vprašanje, če lahko živi program, v katerega se vključujejo mladi, ki bi sicer kaj lahko pristali na ulici, pa bi težko odgovorili pritrdilno. Odkar je stoodstotno financiran iz sredstev Evropskega socialnega sklada, namreč denarja za delovanje preprosto ni. »Razpis za financiranje programov, ki ga je pripravilo Ministrstvo za šolstvo in šport, je bil objavljen šele sredi lanskega leta, vsaj pol leta prepozno,« pojasnjujejo mentorice PUM Radovljica. »Prijavljamo se, nato pripravljamo izjemno zahtevne, tudi tisoč strani dolge zahtevke, ki pa so zaradi pravil, ki jih na ministrstvu stalno spreminjajo, redno zavrnjeni. Ministrstvo zamuja tudi z vzpostavitvijo sistema za vnašanje podatkov o projektih, zaradi česar je na našem področju nastala popolna zmeda. Že od septembra lani nismo dobili nobenega denarja iz omenjenega sklada. Bojimo se, da se bo ponovila zgodba izpred nekaj let, ko so štiri skupine PUM zaradi enakih težav prenehale delovati,« so zaskrbljene mentorice Mateja Rozman Amon, Mojca Šolar Perko in Mija Ločniškar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:56

Naše korenine že v Noriškem kraljestvu

V Stari Loki so minuli teden predstavili zgodovinski roman Noriško kraljestvo, Beli panter, ki ga je napisal Janez Janša. Korenine Slovencev sežejo v prvo stoletje pred Kristusom.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / nedelja, 4. marec 2012 / 07:00

Lani izdali več potnih listov

Upravna enota Kamnik je lani rešila 99,55 odstotka vseh upravnih zadev v reševanju.

Škofja Loka / nedelja, 4. marec 2012 / 07:00

Zavarovali prostor severne obvoznice

Škofjeloški občinski svetniki so sprejeli odlok o začasnih ukrepih za zavarovanje urejanja prostora za severno obvoznico. Ob tem so oprali nekaj starega perila.

Kranj / nedelja, 4. marec 2012 / 07:00

Stiske v vrtcih naj bi reševala tudi podjetja

V kranjski občini bi radi spodbudili podjetja, da nezasedene prostore uredijo za izvajanje predšolske vzgoje.

Bled / nedelja, 4. marec 2012 / 07:00

Namesto ruševine šolski kampus

Na območju nekdanjega Sokolskega doma oziroma TVD Partizan, ki ta čas propada, naj bi IEDC - poslovna šola Bled uredila čitalnico, kavarno in prireditveni prostor.

Naklo / nedelja, 4. marec 2012 / 07:00

"Zmagovalci so onesnaževalci"

Lovska družina Udenboršt naj bi z video nadzorom iskala tiste, ki odpadke nemarno mečejo v naravo. S tem kršijo Zakon o varovanju osebnih podatkov, pa pravijo v pisarni informacijske pooblaščenke.