Peternel je odstopil zaradi pritiskov in groženj
Nekdanji direktor Kmetijsko gozdarske zadruge Sava ne izključuje možnosti, da se vrne na vodilni položaj, za zadnje dogodke pa obtožuje posameznike izven zadruge.
Lesce - Položaj v Kmetijsko gozdarski zadrugi Lesce po sporazumnem odstopu direktorja Emila Peternela postaja vse bolj zapleten. Zadrugo v skladu z zakonodajo vodi upravni odbor, tekoče posle po pooblastilu opravlja Marinka Šemrl, nekdanji direktor pa ne izključuje možnosti, da bi se po razjasnitvi vseh dejstev znova vrnil na funkcijo. Po navedbah v anonimki, ki smo jo prejeli tudi v uredništvo Gorenjskega glasa, se Peternelu očitajo številne nepravilnosti v poslovanju in zloraba položaja, od tega, da je preplačal storitve varnostne službe do številnih malverzacij s financami in zemljišči. Nekdanji direktor krivdo v celoti zavrača, ustreznim organom pa namerava predložiti tudi vso dokumentacijo, ki dokazuje njegovo dobro in predano delo v zadnjih šestih letih, odkar je bil na čelu zadruge.
Peternel je na novinarski konferenci, ki jo je organiziral skupaj s svojim odvetnikom Boštjanom Penkom, dejal, da je odstopil zaradi pritiskov in groženj, ki so postajali vse hujši in so vplivali tudi na poslabšanje njegovega zdravstvenega stanja. Peternel je sicer trenutno v bolniškem staležu, ki se mu izteče sredi prihodnjega meseca. Kdo so ljudje, ki so mu stregli po življenju, Peternel po nasvetu odvetnika Penka ni želel omeniti, povedal pa je, da bo v primeru nadaljnjih obtožb javnosti razkril tudi imena. Povedal je le, da gre za ljudi izven zadruge, ki jim ni bilo všeč, da direktor ni dopustil kupčij s kmetijskimi zemljiški, ki bi v določenem času postala stavbna, prav tako pa naj bi šla nekaterim v nos uspešnost zadruge pri plasiranju mleka v Italijo. Peternel meni, da so ti ljudje vplivali na nekatere njegove sodelavke in jim obljubljali direktorsko mesto, v ozadju pa naj bi bila želja po nadzoru zadruge. V času njegove bolniške odsotnosti naj bi prišlo tudi do ponareditve njegovega podpisa na nekaterih dokumentih. Na naše vprašanje sedanji vodji zadruge Šemrlovi, ali je bila tudi sama med tistimi, ki so ji ponujali direktorsko mesto, slednja ni želela odgovoriti, za vse informacije o zadrugi pa nas je napotila na odvetnika Kristjana Gnilška.
Peternel je v nadaljevanju omenil, da je zadruga v času njegovega dela iz majhnega prerasla v srednje podjetje, z milijona takratnih nemških mark prometa ob njegovem prihodu se je promet povečal na prek 13 milijonov evrov v lanskem letu. Pri tem je nekdanji direktor posebej izpostavil, da je KGZ Sava Lesce prva začela izvažati mleko svojih zadružnikov v sosednjo Italijo, s prodorom na evropske trge pa je vzpostavila konkurenco doma in tako prispevala k višjim odkupnim cenam. Temu je pritrdil tudi Anton Dolenc, ki skupaj z drugim največjim pridelovalcem Janezom Šebatom leški zadrugi zagotavlja kar četrtino količine mleka za odkup.
Sicer pa Emil Peternel ne izključuje možnosti, da bi se vrnil na direktorsko mesto, saj naj bi bila takšna želja zadružnikov, zaradi nepodpisanih pogodb pa so zastali tudi nekateri posli. Na petkovem izrednem občnem zboru zadruge je odstopil tudi predsednik upravnega odbora Edvard Podpečan, ki je zatrdil, da njegova odločitev ni pogojena z zadnjimi dogodki oziroma s Peternelovim odstopom, je bil pa podpisnik sporazuma o njegovem odhodu s funkcije. Za novega predsednika upravnega odbora je bil imenovan zadružnik Slavko Rabič.