Pahor, dopust preživite doma
Takšen apel so predsedniku vlade sporočili predstavniki turističnega gospodarstva, Borut Pahor pa jim je odvrnil, da bo dopustoval v okolici Ljubljane.
Brdo – Okoli sto vidnih gospodarstvenikov in drugih predstavnikov s področja turizma je premierju Borutu Pahorju predstavilo niz ukrepov za boljše poslovanje turističnega gospodarstva, ki že več mesecev močno čuti negativne posledice gospodarske krize.
Veliko je odpovedi aranžmajev, k zmanjševanju obiska prispevajo tudi vinjete in mejni spor s Hrvaško. V prvih treh mesecih se je priliv iz tujskega turizma zmanjšal za devet odstotkov, v prvih štirih mesecih je turistični obisk padel za pet odstotkov, tujih turistov je manj za enajst odstotkov. Iz Belgije je tako za 51 odstotkov manj gostov, iz Velike Britanije za 32, Nizozemske 30, Nemčije 21 odstotkov … V Ljubljani je bilo v prvih štirih mesecih za 23 odstotkov manj gostov, v gorskih krajih za osem odstotkov. Promet v gostinstvu je v prvih treh mesecih upadel za skoraj dva odstotka, v turističnih agencijah skoraj za sedem.
Napovedi za poletno sezono niso dobre. »Za petino naj bi padel obisk in s tem za trideset odstotkov še promet,« pravi Danilo Daneu, predsednik gostinsko turistične zbornice. Verjame, da bo turizem kljub vsemu obstal, saj je preživel tudi 80-odstotni upad prometa ob osamosvojitvi, s pomočjo države in pametnih ukrepov države pa bi lahko krizo prebrodili tudi z odpiranjem novih delovnih mest. »Glede na trenutne okoliščine, moramo turistično ponudbo prilagoditi, da bo cenejša in dostopnejša,« je Pahorja spodbudil Daneu. Med ukrepe, ki bi jih morali izvesti takoj, je povečanje sredstev za promocijo turizma (denar bi dobili iz turistične takse in koncesij od posebnih iger na srečo in davka, ki je ustvarjen iz prihodkov turizma), prilagodili intervencijski zakon, kot so za proizvodna podjetja subvencije za poln delovni čas (za delavce, ki morajo biti na delu, čeprav so brez dela – receptor, natakar, kuhar, reševalec iz vode …), predvsem manjšim ponudnikom turizma naj se omogočijo boljši pogoji kreditiranja.
Gospodarstveniki so v razpravi izpostavili tudi uspešnost črpanja EU sredstev v turistični panogi in predlagali povečanje sredstev za promocijo in sprostitev dodatnega denarja za investiranje iz tistih panog, ki so pri črpanju doslej manj uspešne. Predlagali so, da se turizem opredeli kot prioritetni sektor gospodarstva, kar bi mu omogočilo več sredstev za raziskave in razvoj ter sodelovanje podjetij znotraj panoge. Razpravljavci so poudarili, da so ključne pomanjkljivosti slovenskega turizma v vladnem odnosu do turizma (zapostavljanje), splošne cenovne nekonkurenčnosti (drage letalske povezave, visoki stroški dela …), premajhna odprtost navzven. Po njihovem prepričanju je nujno treba izboljšati turistično zakonodajo, odpraviti administrativne ovire, poenostaviti vizumski režim, uvesti nove letalske povezave.
Predsednika Boruta Pahorja so pozvali še, da naj jasno in večkrat v čim krajšem času javnosti pove, da bo dopustoval doma, in naj to predlaga tudi drugim Slovencem. Pahor se je strinjal, da je turizem za Slovenijo izrednega pomena in da z njegovo udeležbo na srečanju daje vlada jasen znak, da je v turizmu še neizkoriščena priložnost, v času krize pa morajo skupaj najti poti, kako jo izkoristiti. »Turizem razumem kot panogo, ki jo je kriza najmanj prizadela, vendar dovolj, da ji je treba pomagati,« je povedal in izpostavil nujno oblikovanje dolgoročnih ukrepov za spodbujanje razvoja turizma. Udeležencem je predlagal redna srečanja (jeseni in spomladi vsako leto).
Na predlagane ukrepe predstavnikov turističnega gospodarstva se je odzval Marjan Hribar, generalni direktor direktorata za turizem pri Ministrstvu za gospodarstvo. »Tudi sam si želim več denarja za promocijo turizma,« pravi, za nekatere ukrepe pa meni, da niso zlahka uresničljivi (hitrejša sprememba zakonodaje, da bi sektor igralništva prišel v resor gospodarskega ministrstva, ustanovitev novega Ministrstva za turizem, natančen pregled porabe sredstev iz naslova pobrane turistične takse in iz koncesij od prirejanja iger na srečo …). »Zavzel se bom za spodbujanje socialnega turizma v sklopu vavčerskega sistema, za pospešitev hitrejših upravnih postopkov pri pridobitvi gradbenih dovoljenj, za hitrejšo zakonsko ureditev Triglavskega narodnega parka,« je obljubil Hribar in prisotne pozval, naj čim prej obudijo dialog s sindikati (ti so prejšnji teden organizirali stavko).