Kronika tedna
Za urejanje državljanstev jemali podkupnino
Pred preiskovalnim sodnikom okrožnega sodišča v Mariboru so se prejšnji teden znašle štiri osebe, ki naj bi služile z nezakonitim urejanjem dovoljenj za bivanje oziroma statusov tujcev za državljane z območja bivše Jugoslavije in tudi nekaterih drugih držav Evropske unije. Kot so pojasnili mariborski kriminalisti, so v skupini osumljencev sodelovali organizator in pomočnik, ki sta pridobivala prosilce, uradna oseba mariborske upravne enote, ki je vodila postopek preverjanja pogojev, in zdravnik mariborskega zdravstvenega doma, ki je za potrebe uradnega postopka izdajal razna zdravniška potrdila. S ponarejanjem uradnih podatkov so osumljenci ministrstvu za notranje zadeve prikazovali lažne podatke o dalj časa trajajočem bivanju na območju Slovenije po osamosvojitvi. Ponarejali so listine in izvajali uradne postopke, na podlagi katerih je bila možna izdaja odločb, ki so omogočale pridobitev različnih oblik pomoči iz državnih transferjev in so osnova za kasnejšo pridobitev državljanstva. Cena za pridobitev enega državljanstva naj bi bila od pet do deset tisoč evrov. Ponarejena dovoljenja so dobili celo tujci, ki so bili storilci najhujših kaznivih dejanj, tudi umora.
Učitelj osumljen pedofilije
Po poročanju slovenskih časnikov na novogoriškem sodišču poteka preiskava zoper 46-letnega Novogoričana, ki je osumljen storitve več spolnih napadov na otroke. Novogoriški kriminalisti so ga ovadili že februarja, osumljeni pa je med preiskavo ostal na prostosti. Novogoričana, ki naj bi bil učitelj na tamkajšnji glasbeni šoli, so kazensko ovadili zaradi desetih spolnih napadov na osebe, mlajše od 15 let, in šestih kršitev spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja. Žrtve naj bi bili njegovi učenci, ki s spolnimi napadi na otroke zlorabijo svoj položaj, je po kazenskem zakoniku zgrožena kazen do osem, za napad na mladoletnike pa do pet let zapora.
Minuli teden umrli dve osebi
V minulem tednu se je na slovenskih cestah zgodilo 105 prometnih nesreč, v katerih sta dve osebi izgubili življenje, 131 udeležencev pa se je lažje ali huje poškodovalo, so sporočili z Generalne policijske uprave. Zadnji konec tedna se je zgodilo devet prometnih nesreč, v katerih je ena oseba izgubila življenje, poškodovalo pa se je petnajst ljudi. Najpogostejši vzrok prometnih nesreč sta bili nepravilna stran in smer vožnje. Slovenske ceste so letos zahtevale 79 smrtnih žrtev, deset manj kot v enakem obdobju lani.