Delo temeljna družbena vrednota
Slavnostni govornik na tradicionalnem prvomajskem srečanju na Sv. Joštu, ki ga je Svet gorenjskih sindikatov pripravil 35. leto po vrsti, je bil predsednik države dr. Danilo Türk.
Sv. Jošt nad Kranjem – »Delo je vedno bilo, je in bo temeljna družbena vrednota, na kar smo včasih pri nas pozabili, saj so prevladovale navidezne, lažne vrednote,« je na tradicionalnem prvomajskem srečanju Sveta gorenjskih sindikatov na Sv. Joštu poudaril predsednik države dr. Danilo Türk in nadaljeval, da pravica do dela, počitka in pravičnega plačila niso vezane le na določen čas, ideologijo ali družbeni sistem, ampak so to temeljne delavske pravice, za katere se je vredno boriti.
V časih sedanje finančne in gospodarske krize je po besedah Danila Türka pravica do dela znova v središču naših prizadevanj. »Tudi nas kriza ni zaobšla in mnogi so že izgubili delo. Zato je treba razmišljati, katere ukrepe bomo sprejeli, da bomo iz krize izšli čim prej in čim boljši.« Po njegovem je potreben resen premislek o vrednotah, v središču katerih morata biti solidarnost in podjetnost. »Slovenci smo podjetni ljudje in na tem bo zraslo novo gospodarstvo. Imamo sposobne menedžerje in zaupajmo jim v skupnem prizadevanju za boljšo družbo.« To pa ne bo mogoče, je še dodal, brez ustrezne politike. Prepričan je, da imamo vlado, ki vodi socialno čutečo politiko, a kljub temu od nje pričakuje še več odločnosti in prodornosti. »Danes dam svoj glas tistim, ki od vlade to zahtevajo.« Bolj kot kdajkoli, meni Türk, potrebujemo socialni dialog. Ob tem pa ne smemo pozabiti, je še dodal, na dolgoročne sistemske spremembe, da bi prihodnost zagotovili tudi mladim, ki šele vstopajo na trg dela. »Sem optimist in verjamem, da smo sposobni premagati krizo in iti naprej. Zato je dobro, da skupaj praznujemo 1. maj in razmislimo o vrednotah,« je končal Türk.
Predsednikovemu sporočilu je prisluhnila množica ljudi, ki jo je na Sv. Jošta privabilo tudi lepo vreme. Med njimi je bil Sašo Rakar, ki na Sv. Jošta prihaja tudi iz spoštovanja do 1. maja, nam je zaupal. »Menim, da so zahteve delavcev danes celo preblage, sploh glede na nepošteno lastninjenje in bogatenje ter kraje, ki se dogajajo. To niso le posledice krize, ampak se je nakazovalo že dlje časa. Sprejeti so bili zakoni, ki so jim dovoljevali, da so to počeli legalno,« je bil kritičen. Ludvik Kavčič pa ga je dopolnil: »Včasih so se borili, da bi bil to praznik, danes pa bi radi delali, pa nimajo dela.« Predsednik Sveta gorenjskih sindikatov Rajko Bakovnik je poudaril, da vsaka kriza pride in odide, pri čemer upa, da sedanja ne bo trajala predolgo. Obenem je predlagal zaposlenim, naj se združijo, tudi v sindikate. »Skupaj smo močnejši. Nobena delavska pravica namreč ni samoumevna, saj delodajalci pogosto iščejo bližnjice,« je končal Bakovnik.